Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

VII Dzień Papieski - 14 X 2007

„Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”

Reklama

Pod hasłem: „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka” - 14 października odbywać się będzie VII Dzień Papieski. Na obchody złożą się Msze św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II, konferencje naukowe, panele dyskusyjne i koncerty. Ok. 100 tys. wolontariuszy przeprowadzi zbiórkę na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej, ubogiej młodzieży.
Obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się już 13 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego międzynarodową sesją naukową: „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka”, na której będzie obecny ks. prał. Pietro Parolin z Watykanu. Tego dnia wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone Nagrody TOTUS.
W niedzielę 14 października w całym kraju sprawowane będą Msze św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. O godz. 9.00 Eucharystię w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Polskie Radio, sprawować będzie nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk. O godz. 11.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz, a o godz. 13.00 w katedrze św. Jana w Warszawie Eucharystię celebrować będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na koniec dnia - o godz. 18.00 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, gdzie Jan Paweł II po raz pierwszy spotkał się z warszawską młodzieżą w 1979 r. Mszy św. przewodniczyć będzie abp Kazimierz Nycz, a ok. godz. 19.30 młodzież poprowadzi „Apel z Ojcem Świętym”.
Przed kościołami w całym kraju wolontariusze w dniach 12-14 października będą prowadzić zbiórkę na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundację będzie można wesprzeć także, wysyłając SMS-y pod numer 7250 o treści „Pomoc” lub dzwoniąc pod numer 0400-207-250. Numery są czynne od 15 września do 17 października.
Galowy koncert Dnia Papieskiego, pod hasłem „Godność, Prawda, Miłość. Modlitwy wątpiących”, transmitowany przez Program 1 TVP, rozpocznie się o godz. 16.00 na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Aby przypomnieć o Dniu Papieskim, przygotowano spoty radiowe i telewizyjne, a także billboardy i plakaty. W tym roku 28 dużych miast zgodziło się na rozlepienie plakatów o Dniu Papieskim w środkach komunikacji miejskiej. 14 października ulice miast będą udekorowane flagami narodowymi i papieskimi. Autorem kampanii medialnej jest Fundacja Świętego Mikołaja.
Na plakacie tegorocznego Dnia Papieskiego widnieje Jan Paweł II podczas rozmowy ze swoim niedoszłym zabójcą Alim Agcą. Abp Tadeusz Gocłowski tłumaczy, że szukając symbolu obrony godności człowieka przez Papieża, twórcy doszli do wniosku, że nie można ograniczyć się jedynie do obrony niewinnego życia. Ważne jest przesłanie Ojca Świętego o godności każdego człowieka, nawet zabójcy.

Nominacje do Nagrody TOTUS 2007

W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagrody TOTUS 2007. Wyróżnienia przyznawane w czterech kategoriach - charytatywnej, osiągnięć kultury chrześcijańskiej, promowania nauczania Jana Pawła II i medialnej - zostaną wręczone 13 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, w przeddzień VII Dnia Papieskiego. Nominacje przedstawiono 26 września podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Abp Tadeusz Gocłowski - przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest głównym organizatorem Dnia Papieskiego - zaznaczył, że chociaż najważniejszy w obchodach Dnia poświęconego propagowaniu osoby i nauczania Jana Pawła II jest wymiar duchowy, to jednak istotny jest także jego wymiar kulturalny.
Wśród nominowanych do Nagrody TOTUS znaleźli się m.in.:s. Ewa Ranachowska USJK i Instytut Studiów nad Rodziną UKSW, ks. Waldemar Sondka - rektor kościoła środowisk twórczych w Łodzi, abp Henryk Muszyński i Forum Świętego Wojciecha - organizatorzy Zjazdów Gnieźnieńskich oraz wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa, znane z wielu albumów poświęconych Papieżowi Polakowi. Do TOTUS-a „medialnego”, który kilka lat temu otrzymała też „Niedziela”, nominowany został m.in. portal „Opoka” oraz miesięcznik „List”.

Ingerencja w sprawy Polski

Prymas o bulwersującej decyzji

Ingerencją obcych instytucji w wewnętrzne sprawy Polski nazwał 26 września kard. Józef Glemp wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który przyznał rację Alicji Tysiąc, skarżącej polski rząd za odmowę wykonania aborcji.
- Wydarzenie związane z panią Tysiąc jest przykładem ingerencji obcych instytucji w sprawy naszej Ojczyzny. Jest to ingerowanie w zasady i chęć przekształcania skrajnych wartości, jakimi są zło i dobro: to, co złe, może być dobre, a to, co dobre, może być złe - powiedział Prymas Polski.
Kard. Glemp broni postawy lekarzy, którzy odmówili Alicji Tysiąc wykonania aborcji. - Ich decyzja była słuszna, gdyż ta pani urodziła zdrową dziewczynkę, która dzisiaj ma kilka lat - argumentował. - Ten epizod jest elementem jakiejś większej gry. To, co jest złe, wyrok na życie nienarodzone, który jest niesłuszny, zostaje narzucony Polsce przez instytucje ze Strasburga jako coś, co ma być respektowane ze względu na interpretację i wolę instytucji spoza Polski - wyjaśniał Ksiądz Prymas.
Kard. Glemp odprawił w poznańskiej katedrze Mszę św., która poprzedziła odsłonięcie w stolicy Wielkopolski pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W uroczystościach uczestniczył ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Krótko

Encykliki, homilie i przemówienia Papieża Jana Pawła II, książki na temat jego pontyfikatu, a także opracowania biograficzne i problemowe - to część zgromadzonego księgozbioru w otwartej 26 września w Warszawie Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II.

Listy wyborcze zostały zarejestrowane. Koniec z transferami politycznymi. Maciej Płażyński wystartuje z listy PiS w Gdańsku, za to były premier Kazimierz Marcinkiewicz poparł kandydata PO w Krakowie i kandydata PiS w Gorzowie.

PiS ma kłopoty z żoną Jana Rokity - Nelly. Umieszczona na drugim miejscu warszawskiej listy, tuż za Jarosławem Kaczyńskim, powiedziała, że aborcja jest „europejskim prawem kobiet”. Kierownictwo partii odcięło się od tej wypowiedzi.

Wicepremier Przemysław Gosiewski przegrał proces, który w trybie wyborczym wytoczyło mu PO. Poszło o wypowiedź, w której Gosiewski zarzucił PO kontaktowanie się z grupą przestępczą. Wicepremier złożył odwołanie, ale przegrał.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował częściowo katalogi o VIP-ach, znajdujące się w jego gestii. Pominięto parlamentarzystów i członków rządu. Dlaczego? IPN tłumaczy, że nie chce, aby były wykorzystywane w kampanii wyborczej. Wszystko zostanie upublicznione po wyborach.

Transparency International ogłosiła raport na temat korupcji na świecie. W tej materii Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej. Za nami są jedynie Rumunia i Bułgaria. W skali świata zajmujemy 61. miejsce w tej niechlubnej klasyfikacji, razem z Kubą i Tunezją. Jedynym pocieszeniem jest to, że wskaźnik korupcji przestał rosnąć.

Kolejne podejście do zakupu nowych samolotów dla VIP-ów. Minister obrony rozpisał decyzję o rozpoczęciu przetargu. Rząd chce kupić cztery maszyny, a rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na początek przyszłego roku.

CBA zatrzymała krakowskiego architekta Rafała S. Akcja miała miejsce po kontrolowanym wręczeniu łapówki w wysokości miliona zł. Rafał S. za te pieniądze miał załatwić kontrakty na wykonanie instalacji w nowo budowanej operze krakowskiej. W sprawę zamieszany jest też dyrektor naczelny opery Piotr R.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

2025-03-30 19:38

[ TEMATY ]

wiara

depresja

choroba

Jasna Góra News

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Epidemią naszego wieku jest depresja, która kosi ludzi niezależnie od wykształcenia, wyglądu, stanu duchowego. Czy nie potrzebujesz bracie, siostro wreszcie przestać żyć w ukryciu, lęku w złości i w udawaniu kogoś kto sobie radzi?

Leczy już samo to, że można przed kimś się wypłakać i wykrzyczeć swój ból. Pamiętam radę mojego spowiednika przed święceniami kapłańskimi: Marcin kiedy ktoś będzie przy tobie płakał, nigdy nie mów - nie płacz tylko spokojnie podaj chusteczkę.
CZYTAJ DALEJ

Święta pustelnica

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 18

[ TEMATY ]

święci

commons.wikimedia.org

Św. Maria Egipcjanka

Św. Maria Egipcjanka

Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.

Żyła w latach ok. 344 – 421. Kiedy miała 12 lat, uciekła z domu rodzinnego, udała się do Aleksandrii i prowadziła tam życie rozpustne. Przez 17 lat uwodziła mężczyzn, nie dla zarobku, ale z potrzeby oddawania się rozpuście. Jej życie zmieniło się podczas pobytu w Jerozolimie – mimo grzesznego życia uważała się za chrześcijankę. W uroczystość Znalezienia Krzyża Świętego zamierzała wejść do Bazyliki Grobu Pańskiego, jednak została odepchnięta jakąś niewytłumaczalną siłą. Zwróciła się wówczas w modlitwie do Maryi. „Matko Miłosierdzia! Skoro odrzuca mnie Twój Syn, Ty mnie nie odrzucaj! Pozwól mi ujrzeć drzewo, na którym dokonało się także moje zbawienie” – modliła się. Ślubowała porzucić grzeszne życie i pokutować. Udała się na pustynię, nad rzekę Jordan, i tam w samotności, na umartwieniach i postach spędziła resztę swojego życia. W VI wieku powstał opis jej życia, zatytułowany Życie naszej matki św. Marii Egipcjanki. Według wszelkiego prawdopodobieństwa jego autorami byli mnisi z klasztoru św. Zozyma, kapłana, który odnalazł Marię na pustyni. W Wielki Czwartek o. Zozym wziął Najświętszy Sakrament, trochę żywności dla Marii i wyruszył na pustynię. Nad brzegiem Jordanu znalazł ją czekającą na niego i udzielił jej Komunii św. O św. Marii Egipcjance pisali: św. Cyryl Aleksandryjski, św. Zozym i św. Sofroniusz.
CZYTAJ DALEJ

Dopełnienie pewnego dzieła

2025-04-01 14:11

IDMJP2

    Trwając w wyjątkowym czasie obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, wspominaliśmy dziś moment, w którym Karol Wojtyła rozpoczynał swoją działalność duszpasterską w Krakowie w latach 1949-51.

W parafii św. Floriana w Krakowie we wtorek 1 kwietnia otwarta została wystawa „Duszpasterz św. Floriana". Można na niej zobaczyć archiwalne zdjęcia młodego księdza Wojtyły, ale również fotografie z czasów, gdy był już biskupem i przyjechał do parafii św. Floriana na uroczystość poświęcenia kościelnych dzwonów. Wystawa eksponuje publikacje młodego ks. Karola Wojtyły oraz dokumenty związane z pierwszymi latami posługi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję