Reklama

Polska

O wyzwaniach czekających polski Kościół

Przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 1. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka - to tematy, jakimi abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski, nowi przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podzielili się z dziennikarzami po kończącym się w czwartek 364. zebraniu plenarnym biskupów. Jednym z tematów podjętych przez biskupów były przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się Krakowie w 2016 r.

W ocenie abp. Stanisława Gądeckiego, wydarzenie to stanowi szansę tak dla duszpasterstwa młodzieży, jak i dla większej mobilizacji duchowieństwa i ludzi świeckich. Wiadomo już – ogłosił to niedawno kard. Stanisław Dziwisz – że ŚDM odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2016 r. prawdopodobnie na krakowskich Błoniach.

Reklama

Abp Gądecki przypomniał, że formuła ŚDM została zaproponowana przez Jana Pawła II i można ją uznać za swego rodzaju „polski patent” gromadzenia się młodych katolików, którzy razem świętują i spotykają z Ojcem Świętym. Ten „patent” – podkreślił przewodniczący KEP – „sprawdził się i pokazał, że praca z młodzieżą nie jest niemożliwa”. Wśród uczestników ŚDM, pochodzących z różnych narodów i kontynentów, powstaje szczególna komunia zarówno modlitwy, jak i zabawy.

Krakowski ŚDM poprzedzony zostanie ostatnim etapem przygotowań duchowych, tzw. tygodniem misyjnym, który będzie prowadzony we wszystkich polskich diecezjach. – Liczymy na to, że każda diecezja przedstawi swój własny program, i że będzie możliwa jak największa liczba uczestników, także zza naszej wschodniej granicy – dodał.

W tym kontekście abp Gądecki przypomniał o przygotowywanej akcji „Bilet dla brata”, która polega na zebraniu środków potrzebnych do opłacenia przyjazdu na ŚDM jak największej liczby młodzieży z krajów Europy wschodniej. – W tych okolicznościach [konflikt na Ukrainie – KAI] wydaje się to jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej – dodał.

Reklama

Biskupi omawiali także stan przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas wczorajszego spotkania ogólnopolskiego komitetu organizacyjnego tego wydarzenia zaprezentowano m.in. główne cele duchowe, jakie przyświecają świętowaniu rocznicy. Są to: pogłębienie życia w łasce chrztu, rozbudzenie tożsamości chrześcijańskiej, ukazanie związku tożsamości narodowej i chrześcijańskiej w Polsce, czy budowanie postaw patriotycznych w nawiązaniu do historycznego chrztu.

Przed samymi badaniami opracowane i zaprezentowane zostaną badania historyczne na temat religijno-historycznych i politycznych uwarunkowań chrztu Polski w 966 r., a także konsekwencji tego wydarzenia dla dziejów naszego kraju. Przeprowadzone też zostaną badania na temat funkcjonowania jednostek administracji kościelnej w ponadtysiącletniej historii Kościoła w Polsce oraz analiza historyczna obchodów 1000-lecia chrztu w 1966 r. Ponadto planowane są także badania dotyczące świadomości znaczenia chrztu jako sakramentu dla współczesnych Polaków.

Na płaszczyźnie edukacyjnej Kościół w Polsce chce przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o znaczeniu przyjęcia chrztu Polski dla budowania postaw patriotycznych i poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. Istotna tu też będzie płaszczyzna formacji katechetycznej, potrzebna np. na etapie przygotowania rodziców do chrztu dzieci.

Obchody obfitować będą też w szereg wydarzeń kulturalno-artystycznych oraz naukowych: festiwali, sympozjów, imprez plenerowych. Tylko w tym roku 1050. rocznicy chrztu mają być poświęcone cztery konferencje naukowe – zapowiedział abp Gądecki.

Biskupi zapoznali się także ze stanem diecezjalnych przygotowań do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. – Taka wymiana doświadczeń pozwala zobaczyć, jak bardzo Kościół w Polsce żyje przygotowaniem do tego przełomowego momentu – powiedział sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

Jedną z najważniejszych inicjatyw ma być przekazanie tzw. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Będzie to ogólnopolska akcja, którą na zlecenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz członkowie „Stowarzyszenia Absolwentów Dzieła” z okazji ogłoszenia świętym Jana Pawła II.

Przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia odbędzie się 30 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas uroczystej Eucharystii. Lampiony z Iskrą Miłosierdzia otrzymają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele organizacji społecznych, służby zdrowia, policji i wojska, mediów, harcerzy, sportowców, oraz m.in. przedstawicieli męskiej i żeńskiej konsulty wyższych przełożonych zakonnych. Lampiony trafią do wszystkich diecezji w kraju.

Kolejny etap przekazywania Iskry Miłosierdzia nastąpi 13 kwietnia, w Niedzielę Palmową podczas uroczystych Mszy św. Wówczas Iskra powędruje do delegacji parafialnych, przedstawicieli władz samorządowych i społecznych. Iskra Miłosierdzia będzie też obecna w Rzymie 27 kwietnia, w samym dniu kanonizacji przy ołtarzu. W dzień kanonizacji trafi też ona do polskich parafii, a uczestnicy dziękczynnych Mszy św. za kanonizację papieża Polaka będą mogli odebrać lampiony, by zanieść je do domów i rodzin.

Jak poinformował bp Polak, dziękczynienie za kanonizację rozpocznie się Mszą św. na Placu św. Piotra (28 kwietnia). W Polsce kontynuowane będzie m.in. na Jasnej Górze (3 maja), Gnieźnie (4 maja), Krakowie (11 maja) i Warszawie (1 czerwca).

Abp Marek Jędraszewski, nowy wiceprzewodniczący KEP, przypomniał o obchodzonej dziś 1. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. Podkreślił, że wyborowi zarówno Jana Pawła II, jak i właśnie Franciszka towarzyszyła ta sama „chwila konsternacji i milczenia”, jaka zapadła na Placu św. Piotra po tym, jak ogłoszono nazwisko nowego papieża. Obydwaj, zaraz po ukazaniu się na balkonie Bazyliki św. Piotra, zyskali dla siebie ogromny entuzjazm, zarówno wiernych zgromadzonych na placu, jak i tych, którzy śledzili to wydarzenie za pośrednictwem mediów.

„Mówię o tych analogiach także dlatego, że pontyfikat Franciszka zaskakuje. Jeśli wrócimy pamięcią do początków pontyfikatu Jana Pawła II, to znajdziemy wiele podobnych momentów” – podkreślił. Dodał, że nie chodzi przy tym o nostalgiczne wracanie do czasów minionych, ani o to, by pomniejszać wybitną osobowość Franciszka. – Były to po prostu podobne reakcje ludzi. Zauważalna też była u obu papieży gotowość, by zbliżać się do ludzi, chodzić do nich, dotykać ich nędzy, co niekiedy wiąże się z koniecznością porzucania dotychczasowych przyzwyczajeń – wyjaśnił wiceprzewodniczący KEP.

Abp Jędraszewski wygłosi dziś w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża homilię podczas Mszy św. w 1. rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka. Uroczystej Eucharystii z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

2014-03-13 16:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia grekokatolikom z okazji Bożego Narodzenia

Moje serdeczne życzenia kieruję do wszystkich grekokatolików w Polsce, ale w sposób szczególny swoją myślą obejmuję Ukraińców, którzy w tym roku z dala od ojczyzny, z dala od swoich rodzin będą obchodzić zbliżające się Święta - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla grekokatolików z okazji świąt Narodzenia Pańskiego.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że tegoroczne świętowanie jest wyjątkowe dla grekokatolików w Polsce, w związku z decyzją papieża Franciszka o stworzeniu nowej eparchii olsztyńsko-gdańskiej oraz z mianowaniem jej pierwszego biskupa. „Życzę więc, aby prawda o narodzinach Bożego Syna jeszcze skuteczniej kształtowała serca wiernych, docierając z łatwością - wraz z pasterskim nauczaniem - do jak najszerszego grona grekokatolików w Polsce" - napisał przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję