Reklama

Polska

Msza św. z udziałem Episkopatu w pierwszą rocznicę wyboru Franciszka

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

abp Marek Jędraszewski

Franciszek

Lee Kindness/pl.wikipedia.org

Dokładnie rok temu, 13 marca 2013 cały świat usłyszał radosne „Habemus papam”, a po nim nazwisko kardynała z Argentyny - Jorge Marii Bergoglio. Dzisiaj mija pierwsza rocznica rozpoczęcia pontyfikatu papieża, który przyjął imię Franciszek. Z tej okazji w bazylice św. Krzyża w Warszawie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy świętej, podczas której homilię wygłosił nowo wybrany wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski z Łodzi.

Mówiąc o charakterystycznych, jego zdaniem, wątkach postawy Ojca Świętego, jakie zawarł on w swoim pierwszym wystąpieniu zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, metropolita łódzki zwrócił uwagę na samotność papieża. Według kaznodziei towarzyszyła ona Franciszkowi podczas wyboru. "W jakiejś mierze niestosowne jest, aby nawet w wyobraźni kreślić sobie duchową sytuację, w jakiej wtedy znajdował się nowy papież. Wydaje się, że nie będziemy dalecy od prawdy, jeśli wskażemy na jeden szczególnie znaczący moment, jakim jest samotność Ojca Świętego" – powiedział arcybiskup. Podkreślił, że jeszcze chwilę wcześniej Franciszek był tylko jednym ze 115 kardynałów biorących udział w konklawe, teraz zaś stał się "skałą, opoką".

Reklama

Według mówcy sytuację tę można porównać do tej sprzed dwóch tysięcy lat u źródeł Jordanu, gdy Jezus wybrał Piotra na pierwszego Apostoła. "Jezus skierował do Piotra słowa, które wyróżniły go spośród pozostałych apostołów i jednocześnie określiły jego tożsamość: «Ty jesteś Piotr, skała, i na tej skale zbuduję kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą»” – przytoczył kaznodzieja słowa Pana Jezusa.

Zapewne to szczególne doświadczenie samotności, która - jak podkreślił abp Jędraszewski - w swej istocie jest piotrową jedynością, skłoniło papieża Franciszka do tego, aby zwrócić się tego wieczoru z nieoczekiwaną prośbą do zebranych na Placu św. Piotra dziesiątków tysięcy ludzi: „A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw mam do was prośbę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana, by pobłogosławił mnie” – przywołał mówca słowa pierwszego wystąpienia nowego biskupa Rzymu. „Był to pierwszy znamienny gest papieża, będący błagalną prośbą: «Módlcie się za mnie»” – zauważył metropolita łódzki.

Przeanalizował także inne słowa papieża, zawarte w jego pierwszym wystąpieniu. Przypomniał, że Franciszek nakreślił fundamenty braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania, którym to pojęciom w czasie swojego pontyfikatu pragnie nadać nową treść. „A teraz wyruszamy w drogę: biskup i lud, w drogę Kościoła Rzymu, tego który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom, w drogę braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania” – wspominał słowa Ojca Świętego abp Jędraszewski. Dodał, że Franciszek ukazał w nich wielkość Kościoła, który jest w Rzymie.

Reklama

Drugi wątek rozważań to pełna radości droga ewangelizacji. Trzecim jest, według kaznodziei, wezwanie do modlitwy. „Za siebie nawzajem, za cały świat, aby panowało braterstwo i za niego samego. O tę modlitwę za siebie Ojciec święty prosi niemal przy każdej okazji, o nią prosił także polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina, prośbę tę zawarł także w tegorocznym orędziu na Wielki Post” – przypomniał mówca.

Na tę prośbę odpowiedzieli dzisiaj biskupi i wierni podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża, modląc się żarliwie za pasterza Kościoła powszechnego – papieża Franciszka. W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, dyplomaci i licznie zgromadzeni wierni. Mszę św. koncelebrowali biskupi obecni na zakończonym dzisiaj 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Franciszek jest 266. następcą św. Piotra i pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki.

2014-03-13 19:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Regina caeli”: Maryja uczy nas, co znaczy żyć w Duchu Świętym

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję