Reklama

Aspekty

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Powstaje Instytut Studiów Wyższych w Paradyżu

Dzięki nowo powstającemu Instytutowi Studiów Wyższych w Paradyżu w naszej diecezji nadal będzie można ukończyć studia magisterskie z teologii. Takiej możliwości nie daje już Instytut Filozoficzno-Teologiczny w Zielonej Górze.

[ TEMATY ]

Instytut Studiów Wyższych w Paradyżu

Karolina Krasowska

Ks. dr Dariusz Mazurkiewicz zaprasza do studiowania teologii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Ks. dr Dariusz Mazurkiewicz zaprasza do studiowania teologii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Na decyzję o utworzeniu w diecezji Instytutu Studiów Wyższych wpłynęły nowe przepisy. - W 2020 roku ukazała się instrukcja, która nakazuje, by wszystkie seminaria duchowne - jeżeli nie znajdują się bezpośrednio przy wydziale teologicznym, a jedynie są afiliowane do takich wydziałów bądź uniwersytetów kościelnych – funkcjonowały w ramach formacji intelektualnej jako instytuty studiów wyższych, które będą afiliowane do wspomnianych wydziałów, za zgodą odpowiedniej dykasterii – mówi ks. Dariusz Mazurkiewicz. – W związku z tym, żeby utrzymać nasze seminarium, musieliśmy utworzyć w diecezji taki instytut. Diecezje, które nie zdecydowały się na tę drogę, połączyły seminaria. Tak wydarzyło się np. w archidiecezji wrocławskiej, gdzie Legnica i Świdnica przeniosły swoje seminaria do Wrocławia.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że seminarium dba o formację duchową alumnów, natomiast teologię klerycy studiować będą razem z innymi studentami, w ramach działalności nowo powołanego Instytutu Studiów Wyższych. Będzie on afiliowany do wydziału teologii Uniwersytetu Szczecińskiego, a zajęcia odbywać się będą w Gorzowie.

Ksiądz Mazurkiewicz zaprasza więc chętnych do studiowania teologii w ISW. Oferta jest skierowana do wszystkich osób, które chciałyby: pełnić różne funkcje w strukturach Kościoła rzymskokatolickiego (także jako osoby świeckie), pracować jako nauczyciele religii w szkołach, posługiwać jako liderzy stowarzyszeń, fundacji oraz grup i wspólnot kościelnych.

Reklama

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: kandydaci.usz.edu.pl/teologia. Osoby zainteresowane studiami magisterskimi z teologii proszone są dodatkowo o kontakt z ks. dr. Mariuszem Jagielskim (tel. 573 993 973, e-mail: jagielskim@wp.pl) lub ks. dr. Dariuszem Mazurkiewiczem (tel. 663 364 994, e-mail: d.mazurkiewicz@diecezjazg.pl).

Więcej o możliwościach studiowania teologii w naszej diecezji ukaże się w papierowym wydaniu Niedzieli w numerze z 11 września 2022.

2022-09-01 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję