Reklama

Niedziela Świdnicka

Oleszna. Pierwsza taka inauguracja

Wymiar diecezjalny miała uroczystość rozpoczęcia nauki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka. Wszystko to za sprawą biskupa świdnickiego.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

caritas diecezji świdnickiej

Świdnica ‑ Kraszowice

ks. Radosław Kisiel

Oleszna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Program artystyczny przygotowany przez uczniów nawiązywał do 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Program artystyczny przygotowany przez uczniów nawiązywał do 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

To pierwsza w diecezji tego typu uroczystość, na którą 1 września bp. Marka Mendyka zaprosiła dyrekcja i społeczność szkolna wraz miejscowym proboszczem. Zanim odbyła się szkolna gala, biskup Mendyk, wraz z przybyłymi kapłanami spotkał się z dziećmi ich rodzicami i nauczycielami w kościele parafialnym św. Michała Archanioła, gdzie przewodniczył Mszy świętej na rozpoczęcie roku szkolnego.

Podczas wygłoszonej homilii pasterz diecezji tłumaczył dzieciom, że drugi człowiek zasługuje na szacunek bez względu na piękno, wiedzę czy zdobywane oceny, dlatego z wielką radością przybył do niewielkiej placówki w Olesznej koło Dzierżoniowa.

Podoba uroczystość odbyła się w piątek 2 września w Szkole Podstawowej im. ks. Dionizego Barana w Świdnicy. Po Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, grono pedagogiczne, wraz dziećmi i rodzicami zaprosili bp Marka Mendyka na program artystyczny. - W szkole prowadzonej przez Caritas Diecezji Świnickiej od tego roku, będzie uczyło się 40 dzieci ukraińskich, które znalazły schronienie w Zagórzu Śląskim w domu „Poranek”, także prowadzonym przez diecezjalną Caritas – informował ks. prał. Radosław Kisiel.

2022-09-02 11:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnicka Caritas doceniona za granicą

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Diecezja świdnicka od początku pomaga ukraińskim uchodźcom.

Diecezja nie tylko tworzy miejsca noclegów, ale robi wszystko, by każdy kto w nich zamieszka, czuł się tam dobrze. Widzą to niezależni obserwatorzy nie tylko w Polsce. Wiele instytucji chwali się dużymi liczbami przyjętych uchodźców, ale w rzeczywistości większość z nich spędza w przygotowanych noclegowniach kilka dni. Stąd w ciągu miesiąca funkcjonowania przez te same pomieszczenia przewijają się setki, a nawet tysiące Ukraińców. A jak pomaga Caritas w diecezji świdnickiej?

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję