Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Mogiła

Czas łaski

    „Pragnę wyrazić moje podziękowanie i słowa uznania za ważną rolę, jaką w historii Kościoła w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa - szczególnie mnisi mogilscy…” – napisał papież Franciszek.

2022-09-20 15:00

Archiwum MFS

W niedzielnej uroczystości uczestniczyli m.in. cystersi, kapłani z nowohuckich parafii, goście, pielgrzymi i parafianie

W niedzielnej uroczystości uczestniczyli m.in. cystersi, kapłani z nowohuckich parafii,  goście, pielgrzymi i parafianie

    Tygodniowy odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium trwał od 14 do 21 września. W niedzielę Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zebranych na pl. św. Jana Pawła II powitał o. Adrian Mróz – opat cystersów w Mogile, który podkreślił: - Przy pomniku świętego papieża Jana Pawła II przed bazyliką Krzyża Św. w Mogile czytamy papieskie słowa wypowiedziane tutaj 9 czerwca 1979 roku. Wspólnie pielgrzymujemy do Krzyża Pańskiego. Od niego Bogiem rozpoczął się nowy czas w dziejach człowieka. Jest to czas łaski, czas zbawienia. Ojciec Adrian Mróz przypomniał, że klasztor mogilski istnieje 800 lat bez przerwy i zaznaczył: - Ta uroczysta, koncelebrowana Msza św. stanowi centrum mogilskiego odpustu i całego, obchodzonego przez rok, cysterskiego jubileuszu 800-lecia opactwa mogilskiego.

    Z tej okazji list z gratulacjami przysłał papież Franciszek, który napisał m.in. :„Wraz z wami dziękuję Bogu za tak wiele dobra, jakie na przestrzeni wieków zaistniało dzięki temu prześwietnemu opactwu. Pragnę wyrazić moje podziękowanie i słowa uznania za ważną rolę, jaką w historii Kościoła w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa szczególnie mnisi mogilscy przez swoją wielowiekową obecność, posługę pastoralną, głoszenie Ewangelii, modlitwy i świadectwo życia monastycznego, także za wielki wkład, jaki wnieśli swoją pracą w szerzenie w społeczeństwie szeroko rozumianej kultury…” I życzył: „Niech Chrystus ukrzyżowany i zwycięski w tajemnicy zmartwychwstania, czczony nieprzerwanie od wieków w cudownym wizerunku Krzyża w sanktuarium mogilskim, obdarza parafian i przybywających doń pielgrzymów swoją mocą i miłosierdziem. Niech rok jubileuszowy 800-lecia opactwa budzi w wiernych, którzy gromadzą się w bazylice Krzyża Świętego, pragnienie trwania w bliskości z Chrystusem i odwagę świadczenia o wyznawanej wierze.”

Reklama

    W wygłoszonej homilii kard. Nycz nawiązał m.in. do słów wypowiedzianych w opactwie mogilskim przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. Przypomniał, że papież mówił o pierwszej ewangelizacji, którą cystersi realizowali przed wiekami, a drugą nazwał to, co działo się po II wojnie światowej, gdy komuniści postanowili w Nowej Hucie stworzyć miasto bez Boga. Metropolita warszawski przywołał także ideę nowej ewangelizacji, na którą Jan Paweł II zwrócił uwagę w Mogile. Podkreślił: - Papież mówił wtedy, że ta pierwsza i druga ewangelizacja jest już niewystarczająca.

    Kardynał Nycz nawiązał do konsultacji synodalnych, podczas których padało pytanie, co zrobić, żeby utrzymać młodych w Kościele. - Trzeba je odwrócić i zapytać, co zrobić, by młodych wprowadzić do Kościoła, by pojawili się na Mszy św. i katechezie, a także w innych miejscach, gdzie żyje Kościół pracą charytatywną i miłością miłosierną – dodał. Jego zdaniem, wielką wartością jest fakt, że młodzi ludzie włączali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, ponieważ jest to postawa chrześcijańską. Hierarcha poruszył także kwestię katechezy w szkole. - Nie wystarczy posłanie dziecka na katechezę. Podstawową formą współpracy rodzica chrześcijańskiego z katechetą jest dawanie dziecku przykładu życia chrześcijańskiego w domu – zwracał uwagę.

    Na zakończenie Eucharystii licznie zebranych gości, pielgrzymów i parafian kard. Nycz pobłogosławił relikwiami Krzyża Świętego.

    Tegoroczny jubileuszowy odpust trwa w mogilskim sanktuarium do 21 września. Ojciec Maciej Majdak, przeor i rzecznik opactwa W Mogile informuje: - Penitencjaria Apostolska, na prośbę ojca opata Adriana Mroza, cystersa, udzieliła zgody na to, aby wierni, którzy w bieżącym roku nawiedzą bazylikę Krzyża Świętego w Mogile, mogli uzyskać odpust zupełny. Jest to możliwe do Niedzieli Miłosierdzia Bożego w 2023 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: nowelizacja statutu KEP zakłada, że sekretarzem generalnym KEP może być kapłan

2022-10-06 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Przyjęta przez biskupów nowelizacja statutu KEP zakłada m.in., że sekretarzem generalnym KEP może zostać kapłan. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Od kilku lat trwają prace nad nowelizacją statutu KEP z roku 2009. Ostateczny tekst przyjęty przez biskupów diecezjalnych został przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać tzw. recognitio, które jest jednoznaczne z jego zatwierdzeniem, czyli potwierdzeniem zgodności zaproponowanych zmian z normami ogólnymi kodeksu prawa kanonicznego (KPK).

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane

2022-10-06 19:06

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Malta

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Domenic Aquilina

Są obszary, gdzie stanowisko europejskie mogłoby być bardziej spójne i zdecydowane, niż jest to obecnie; gdyby tak się stało, można by skuteczniej wesprzeć obronę Ukrainy i jej polityczną pozycję - podkreślał w czwartek na spotkaniu Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda.

W czwartek w stolicy Malty odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos. Gospodarz 17. spotkania, prezydent Malty George Vella relacjonował, że głównymi tematami spotkania w Valletcie były: rola UE w obliczu wyzwań i zagrożeń przed nią stojącymi, wojna na Ukrainie i jej skutki w sektorze energetycznym oraz destabilizujący wpływ wojny na europejskie gospodarki. W tym kontekście Vella ponownie potępił „nieusprawiedliwioną i niewybaczalną wojnę na Ukrainie wywołaną przez Rosję”. Prezydenci – jak przekazał – mówili również o odwadze i determinacji kobiet w Iranie, walczących o podstawowe prawa i wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję