Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Historyczna wizyta u tradycjonalistów

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej w ostatnią niedzielę września przeżywało jeden z najważniejszych dni w swojej blisko dziesięcioletniej historii.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Moment powitania bp Marka przez dzieci z duszpasterstwa

Moment powitania bp Marka przez dzieci z duszpasterstwa

Po raz pierwszy z wizytą kanoniczną przybył biskup świdnicki bp Marek Mendyk, który w kościele Krzyża św. w Świdnicy 25 września uczestniczył w niedzielnej Eucharystii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

- Przybycie księdza biskupa do naszego duszpasterstwa przypomina rzeczywistość pierwotnego Kościoła, gdy św. Paweł Apostoł odwiedzał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Witając cię serdecznie, pragniemy właśnie tak postrzegać twoją księże biskupie obecność i pasterską posługę pośród nas – mówił w powitaniu ks. dr Julian Nastałek, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej.

Ks. Nastałek w odczytanym sprawozdaniu przybliżył historię powstania Duszpasterstwa, które swoimi początkami sięga 2007 roku. Jak przypomniał duszpasterz pierwsza Msza św. wg Missale Romanum z 1962 roku na mocy indultu bp Ignacego Deca, została odprawiona 13 maja w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu. Przez kolejne lata Msze święte w rycie trydenckim sprawowali zarówno ks. Julian Nastałek, jak i ks. Zbigniew Chromy, ks. Grzegorz Kucharski, ks. Dominik Ostrowski, ks. Jarosław Buczyński, ks. Łukasz Basisty, ks. Wojciech Pawlina, a także gościnnie ks. Wojciech Grygiel z Krakowa. Duszpasterstwo wraz zatwierdzonym statutem i zasadami oficjalnie zaczęło funkcjonować 1 maja 2013 roku.

Reklama

- Kapłani i wierni Diecezji Świdnickiej związani z tradycyjną liturgią łacińską w 2021 roku przyjęli z pokorą postanowienia listu apostolskiego „Traditionis custodes”. W duchu posłuszeństwa prawowitym pasterzom Kościoła przyjęli dekret Biskupa Świdnickiego w celu nowego i zgodnego dokumentem papieskim uregulowania celebracji liturgicznych według Missale Romanum z 1962 roku – podkreślił ks. Nastałek.

Aktualnie średnia liczba uczestników Mszy św. niedzielnej wynosi: w Świdnicy – 50 osób; w Kłodzku – 30 osób, w Wałbrzychu – 25 osób. Struktura wiekowa wiernych jest zróżnicowana – od dzieci po seniorów. W ostatnich 5 latach wg dawnych ksiąg w duszpasterstwie sprawowano także pozostałe sakramenty. Aktualnie zgodnie z harmonogramem tzw. Msza św. trydencka sprawowana jest na terenie diecezji świdnickiej w kościele św. Krzyża w Świdnicy, w Kłodzku u sióstr klarysek i w sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu

2022-09-25 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in. kwestię ograniczenia Mszy trydenckiej

[ TEMATY ]

Msza trydencka

liturgia trydencka

pl.wikipedia.org

O wizycie drugiej grupy biskupów polskich w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz podejmowanych w tej dykasterii tematach poinformował KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, Adam Bałabuch.

Jak powiedział bp Bałabuch spotkanie miało przede wszystkim charakter dialogu na tematy, które interesują episkopat polski. "Poruszono kwestie, które są dla nas obecnie ważne, a dotyczące ksiąg liturgicznych. Zapoznaliśmy Kongregację na jakim etapie jesteśmy w przygotowaniu nowego III wydania Mszału Rzymskiego i tematyką niektórych odnowionych ksiąg liturgicznych" – powiedział KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję