Reklama

Niedziela Częstochowska

DA Emaus rozpoczęło rok akademicki i dziękowało za 15 lat swojego kościoła

– Wiara i rozum są komplementarne – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 9 października Mszy św. w kościele św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie z racji liturgicznej inauguracji roku akademickiego i 15-lecia świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali obecni i byli duszpasterze akademiccy. W modlitwie uczestniczyło środowisko akademickie Częstochowy, m.in. prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, wraz z senatami i radami uczelni, oraz ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że „każdy etap ludzkiego życia przynosi swoje pytania i właściwe im odpowiedzi”, które „stają się kolejnym krokiem poszukiwań”. Podkreślił, że warunkiem uczciwości wobec głosu sumienia i pragnienia zrealizowania według niego drogi swojego życia jest przyjęcie postawy zawierzenia. – Ta postawa bowiem wyzwala w nas moce przezwyciężające wszelkie przeciwności i cierpienia ludzkich dróg, jak chociażby obecne okrucieństwa wojny i niesprawiedliwości społecznej – wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście metropolita częstochowski nawiązał do tekstów liturgii słowa. Przypomniał historię z Drugiej Księgi Królewskiej opisującą syryjskiego wodza Naamana, który po początkowym buncie za namową służącej zanurzył się w Jordanie, zgodnie z poleceniem proroka Elizeusza, dzięki czemu został oczyszczony z trądu.

Reklama

Odwołał się także do Ewangelii według św. Łukasza przedstawiającej uzdrowienie z tej samej choroby. – Dziesięciu trędowatych, którzy ufając słowom Jezusa, szli drogą, zostało oczyszczonych, ale okazana w prostocie tych znaków odpowiedź Boża sprawiająca cud uzdrowienia wskazuje bardzo wyraźnie, że wiara jest darem Boga, ale i darem ludzkiej drogi, oświecającym rozum zdolny do poznania prawdy. Pierwszym więc zadaniem człowieka jest uświadomienie sobie i dostrzeżenie tego daru, który nie sobie zawdzięcza. Drugim zaś jest postawa posłuszeństwa i wierności Bogu, nawet wbrew ludzkiemu doświadczeniu i ludzkim cierpieniom. Dopiero wówczas narodzi się w nas postawa dziękczynienia Bogu (...) za wszystko – zaznaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II powtórzył: „Wiara jest światłem, ale nie jest wyczerpującym zrozumieniem tajemnicy Chrystusa. Przeciwnie, jest ona zaufaniem Bogu i Jego słowu, które przekracza granicę ludzkiego rozumu. Jest ona oparciem się na Nim, poszukiwaniem i odnajdywaniem w takiej postawie własnej stałości i ufności. Wśród licznych dróg i pytań potrzeba nam tego światła, abyśmy dostrzegali Chrystusa przechodzącego wśród nas i abyśmy swoją wiernością wyzwalali Jego moc uzdrawiającą nasze nędze”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że zagadnieniem bardzo istotnym dla studiów i wychowania kolejnych pokoleń akademickich jest zgłębianie źródeł prawdy. Wskazał przy tym na papieża Leona XIII, który otwierając archiwa watykańskie dla badaczy dziejów, przestrzegał ich: „Starać się należy wielce o to, aby wszystkie kłamstwa i fałsze przez dotarcie do źródeł zbite i dowodnie wykazane zostały. Pierwszą zasadą historyka jest to, aby się nie ważył powiedzieć nic z prawdą niezgodnego, a po wtóre, aby miał odwagę prawdę wszędzie i zawsze wypowiadać, aby pisząc, nie mógł być podejrzewany o względy lub niechęć”.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Cytując ponownie Leona XIII, abp Depo wyjaśnił, w jaki sposób papież uzasadniał konieczność przeciwstawienia się sprzysiężeniu przeciw prawdzie: „Stare zarzuty znów puszczane w obieg, kłamstwo wdziera się odważnie do wielotomowych kompilacji i rozpiera się dumnie w drobnych pamfletach, w ulotnych pismach dziennikarskich i na zwodniczych deskach teatralnej sceny. Bardzo wielu jest takich, którzy by chcieli, ażeby wspomnienia dawnych wieków służyły im za pomocnicze narzędzia do zniewagi i obrazy”. – Właściwie dzisiaj znajdujemy się w samym środku tej wypowiedzi – dodał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Ubolewał, że w mediach wciąż pojawiają się zmanipulowane przekazy o Galileuszu, twórcy heliocentryzmu, którego zrehabilitował Jan Paweł II, oraz o Piusie XII, który rzekomo nie ratował Żydów w czasie Holokaustu, czemu zaprzeczają dokumenty udostępnione przez papieża Franciszka dzięki jego decyzji o otwarciu archiwów watykańskich. – Dlaczego nie chce się poznać prawdy? – pytał metropolita częstochowski. – Przypominamy te kwestie na progu nowego roku akademickiego, aby po raz kolejny odkryć, że wiara i rozum są komplementarne, a nigdy sprzeczne w życiu człowieka – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie przywołał słowa modlitwy Romana Brandstaettera: „O, daj nam Panie, natchnienie do wiary,/ Albowiem wiara jest trudną twórczością,/ Która wymaga czujności sumienia,/ Ognia, pokory i woli, bez której/ Nie ma modlitwy ani nie ma skruchy/ I świadomości popełnionych grzechów./ Bo wiara w Ciebie winna być tworzywem,/ Którym się człowiek cały wypowiada/ Jak malarz w barwie, jak poeta w słowie,/ Jak kompozytor w układaniu dźwięków./ (...) Bo chcąc naprawdę wierzyć w Ciebie, Boże,/ Musimy zostać artystami wiary/ I nieustannie tę wiarę zdobywać,/ I wciąż od nowa zdobywać jej głębię/ (...) O, daj nam, Panie, natchnienie do wiary!”.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Nade wszystko dziękuję Bogu za dar istnienia i działania tego kościoła akademickiego przez 15 lat w naszym miasteczku akademickim, tak blisko serc naszych wspaniałych uczelni i tak blisko serc naszych studentów – powiedział ks. Michał Krawczyk, diecezjalny duszpasterz akademicki i proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

W imieniu studentów Aleksandra Maziarska, prezes Katolickiego Związku Akademickiego w Częstochowie, życzyła w nowym roku akademickim pracownikom naukowym częstochowskich uczelni „mądrości, która pozwala dostrzec prawdę, kochać to, co piękne oraz zaufać Bogu, który nade wszystko jest źródłem mądrości, w której zamyka się cała pełnia wiedzy i miłości”.

Maciej Orman/Niedziela

Prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, wyraził ks. Krawczykowi wdzięczność za opiekę duszpasterską nad społecznością akademicką miasta, życzył dalszego rozwoju duszpasterstwa i zapewnił o gotowości środowiska akademickiego Częstochowy do wszelkiej pomocy.

Maciej Orman/Niedziela

Przed Mszą św. ks. dr Paweł Kostrzewski, archiwariusz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wygłosił wykład pt. „Duszpasterstwo akademickie w Częstochowie w latach 1948 – 2022”.

Z okazji jubileuszu wydana został również książka pt. „15 lat kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie” pod red. Beaty Włogi.

Reklama

Parafię akademicką w Częstochowie erygował abp Stanisław Nowak 12 marca 2004 r. jako pierwszą w Polsce parafię personalną, przeznaczoną dla studentów i pracowników naukowych. Organizatorem wspólnoty i jej pierwszym proboszczem został diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Andrzej Przybylski, obecny biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Budowę kościoła według projektu Grzegorza Bryzika rozpoczęto 26 sierpnia 2006 r., a zakończono na początku roku akademickiego 2007/2008. 9 października 2011 r. poświęcenia kościoła dokonał abp Stanisław Nowak.

Maciej Orman/Niedziela

W parafii akademickiej pracowali księża: Marek Bator, Jacek Szczecina, Grzegorz Szumera, Jacek Michalewski, Rafał Grzesiak, Norbert Tomczyk i Jakub Raczyński. Obecnie proboszczem parafii i diecezjalnym duszpasterzem akademickim jest ks. Michał Krawczyk, a jego zastępcą – ks. Wojciech Biś.

Patronem parafii jest św. Ireneusz, biskup i męczennik, a całemu środowisku akademickiemu Częstochowy patronuje św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein.

2022-10-09 23:32

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: robocza wizytacja miejsc przed pielgrzymką papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, TVP oraz Polskiego Radia jako instytucji odpowiedzialnych za organizację obsługi prasowej papieskiej pielgrzymki odbyli 14 października roboczą wizytację na Jasnej Górze. W spotkaniu w Domu Biskupów Częstochowskich wzięli udział również przedstawiciele Jasnej Góry oraz Referatu Środków Społecznej Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a także przedstawiciele BOR-u.

Organizatorzy obsługi prasowej pielgrzymki spotkali się m. in. za abp Wacławem Depo metropolitą częstochowskim i przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
CZYTAJ DALEJ

Zmieniono obrządek pogrzebowy papieży. Jak było, a jak będzie teraz?

2024-11-26 15:45

[ TEMATY ]

Santa Maria Maggiore

papież Franciszek

obrządek pogrzebowy papieży

Włodzimierz Rędzioch

Nagrobki papieskie

Nagrobki papieskie

W zeszłorocznym wywiadzie przeprowadzonym przez Valentinę Alazraki Franciszek ujawnił, że chce być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Papież darzy szczególną czcią ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, która przechowywana jest w tej bazylice Rzymu – modli się przed Jej obliczem przed i po każdej podróży.

Informacja ta została potwierdzona ostatnio przy okazji prezentacji zaktualizowanej księgi „Ordo Exsequiarum Romani Pontificis” o obrządku pogrzebowym papieży. Znajdują się w niej nowe wytyczne dotyczące pogrzebu. Pierwsza nowość dotyczy stwierdzenia zgonu papieża – odbywa się to w jego prywatnej kaplicy a nie w pokoju. Następnie zwłoki zostają złożone w dwóch trumnach – zewnętrznej drewnianej i wewnętrznej cynkowej. Do tej pory zwłoki papieży wkładano do trzech trumien: wewnętrznej z drewna cyprysu, cynkowej i zewnętrznej, dębowej. Drugi etap «w Bazylice Watykańskiej» przewiduje zamknięcie trumny i Mszę pogrzebową. W Bazylice Watykańskiej ciało zmarłego Papieża wystawione ma być bezpośrednio w trumnie, a nie „na wysokich marach”, jak było do tej pory. Wreszcie trzeci etap „w miejscu pochówku” przewiduje przeniesienie trumny do grobu i pochówek.
CZYTAJ DALEJ

Co z wyborów w USA wynika dla sytuacji w wyborczej w Polsce?

2024-11-26 11:53

[ TEMATY ]

Prof. Grzegorz Górski

PAP

Prezes IPN Karol Nawrocki z żoną Martą

Prezes IPN Karol Nawrocki z żoną Martą

Ponieważ ostatni weekend przyniósł decyzję najważniejszych polskich sił politycznych co do ich kandydatów w wyborach prezydenckich, doszliśmy tym samym do momentu, w którym warto rozważyć co z wyborów w USA wynika dla sytuacji w wyborczej w Polsce.

Wyznaczenie R. Trzaskowskiego przez Tuska, nie jest niespodzianką. Niespodzianką jest jedynie skala dezaprobaty w tym środowisku dla chobielińskiego sołtysa. Wynik Sikorskiego jest dlań druzgocącą katastrofą, która w normalnych warunkach skutkowałaby pozbawieniem go stanowiska rządowego. No bo skoro nawet swoi go tak potraktowali, to jest wystarczający sygnał, iż tego bufona nie trawią nawet jego poplecznicy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję