Reklama

Kościół

Prof. B. Strzałkowska: Chcemy na nowo obudzić w chrześcijaństwie potrzebę pielgrzymowania

„Chcemy na nowo obudzić w chrześcijaństwie potrzebę pielgrzymowania” - mówi profesor Barbara Strzałkowska, kierownik chrześcijańskiej turystyki religijnej. To nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który kształci organizatorów i pilotów pielgrzymek.

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

pilegrzymka

Konferencja Episkopatu Polski

Family News Service

Facebook prof. Barbary Strzałkowskiej

Studia uruchomiono w październiku i cieszą się sporym powodzeniem. Wzbudziły także zainteresowanie na 8. Światowym Kongresie Duszpasterstwa Turystyki. Prof. Strzałkowska uczestniczyła w nim z ramienia Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której jest członkiem. „Większość prelegentów skupiła się na tym, jak wykorzystać turystykę w duszpasterstwie. Ja mówiłam o potrzebie odkrycia na nowo kultury pielgrzymowania. I to się wyróżniało” – opowiada biblistka. Dodaje, że dawniej pielgrzymowanie było jednym z wyróżników chrześcijaństwa. „Chcemy na nowo obudzić tę potrzebę podróżowania z wartościami” – mówi.

Odpowiadać na tę potrzebę ma nowy kierunek studiów.. Łączy on wiedzę praktyczną o turystyce z przygotowaniem biblijnym i teologicznym. „Dobrze przygotowany przewodnik może sprawić, że turysta zamieni się w pielgrzyma” – przekonuje profesor Strzałkowska.

Studia trwają trzy lata i przygotowują pilotów pielgrzymek po Rzymie, Ziemi Świętej i po europejskich szlakach, jak Camino i szlaki Maryjne – do Fatimy czy Lourdes. Każdy rok kończy wyjazd pielgrzymkowy. Oprócz wiedzy z zakresu prawa turystycznego i organizacji wyjazdów studenci poznają podstawy języków włoskiego, łacińskiego, hebrajskiego czy arabskiego. „Program bardzo spodobał się na Kongresie. Rozmawiamy z innymi uczelniami o wdrożeniu go za granicą, między innymi w Kolumbii” – mówi prof. Strzałkowska.

8. Światowy Kongres Duszpasterstwa Turystyki odbył się w Santiago de Compostela w Hiszpanii w dniach 8-10 października. Jego uczestnicy mówili o ewangelizacji poprzez podróże i skutkach pandemii dla turystyki. Na zakończenie wspólnie przemierzyli ostatni etap drogi świętego Jakuba, która jest najstarszym szlakiem pielgrzymkowym w Europie.

Facebook prof. Barbary Strzałkowskiej

2022-10-11 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu siebie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2019, str. VI

[ TEMATY ]

pilegrzymka

Karolina Krasowska

Ks. Krzysztof Kocz jest przewodnikiem zielonogórskiej pielgrzymki na Jasną Górę

Ks. Krzysztof Kocz jest przewodnikiem zielonogórskiej pielgrzymki na Jasną Górę

Pielgrzymka to czas poszukiwania siebie w świecie, w którym wszystko dzieje się szybko – w tym także relaks i wypoczynek. W czasie pielgrzymki wszystko się uspokaja. Idąc potrafimy na nowo odkrywać to, co na co dzień w pośpiechu szybko mijamy – mówi ks. Krzysztof Kocz

Kamil Krasowski: – Wakacje to taki czas, w którym szczególnie myślimy o wypoczynku. Jedni wyjeżdżają nad morze, drudzy w góry, a jeszcze inni spędzają te kilkanaście dni na pielgrzymce. Dlaczego warto dołączyć do tych ostatnich i wyruszyć na Jasną Górę?

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny

2023-06-07 20:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice Gemelli. Dodał, że papież dobrze zniósł zarówno operację jamy brzusznej, jak i narkozę.

Prof. Alfieri wyjaśnił, że papież przeszedł zabieg laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu pooperacyjnej "przepukliny rozetnej, która powodowała nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne".

CZYTAJ DALEJ

Centralna Uroczystość Bożego Ciała w Legnicy

2023-06-08 17:53

[ TEMATY ]

Legnica

Boże Ciało

Bartosz Bigaj

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała, przypadająca 8 czerwca, zgromadziła uczestników na Eucharystii w katedrze, aby po niej, wyruszyć ulicami miasta do tradycyjnych 4 ołtarzy.

- Za chwilę, po zakończonej liturgii, ruszymy w eucharystycznej procesji, przypominającej pielgrzymkę. Procesja jest swoistym symbolem chrześcijańskiego życia – mówił podczas uroczystości biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję