Reklama

Kościół

Wiedeń: Polonijna pielgrzymka szlakiem Jana Pawła II w intencji Austrii

Już po raz piąty z inicjatywy Radia Droga odbyła się piesza pielgrzymka Polaków mieszkających w Wiedniu, łącząca dwa miejsca upamiętniające patrona Polonii Austriackiej św. Jana Pawła II. – Krzyż Papieski w Donaupark i Polskie Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu. W tym roku termin pielgrzymki zbiegł się ze Świętem Narodowym Austrii, które przypada na 26 października. Dlatego pątnicy postanowili pomodlić się w tym dniu za ich drugą ojczyznę – Austrię

[ TEMATY ]

Austria

św. Jan Paweł II

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków spotkała się przy Krzyżu Papieskim w Parku Naddunajskim, gdzie wspólną modlitwą rozpoczęli pielgrzymkę. To historyczne miejsce – tu podczas pierwszej podróży apostolskiej do Austrii w 1983 r. Jan Paweł II celebrował Mszę św. na zakończenie Katholikentag. Z tej okazji na 20-hektarowej łące, zwanej od tej pory „Łąką Papieską" (Papstwiese), wzniesiony został imponujący 40-metrowy stalowy krzyż o wadze 56 ton, który, mimo prób usunięcia go, przetrwał do dnia dzisiejszego. W 2012 r. po przeprowadzonej renowacji Krzyż Papieski został uroczyście pobłogosławiony przez kard. Christopha Schönborna. Z czasem krzyż stał się miejscem modlitwy dla grup religijnych, które regularnie odprawiają tu nabożeństwa. Wśród uczestników pielgrzymki były osoby, które doskonale pamiętają dzień 11 września 1983 r., kiedy to, mimo ulewnego deszczu, zgromadziło się w tym miejscu ponad 300 tys. wiernych, również wielu żyjących w Austrii Polaków. Zapamiętali oni także słowa Papieża Polaka, który mówił o tym, że człowiek na nowo może odnaleźć nadzieję i odzyskać utraconą odwagę. Z tymi uczuciami polonijni pątnicy z Wiednia podążają już od 30 lat za krzyżem pielgrzymkowym, na którym wygrawerowane są słowa „Przez Maryję do Jezusa", pamiętając o tym, że to Jej zawierzył się bezgranicznie św. Jan Paweł II i prosząc, abyśmy i my oddawali się bez reszty Maryi.

Modlitwa w intencji Austrii

„Modlimy się w intencji Austrii, bo jest ona nam bliska. Tu żyjemy i pracujemy, tu wychowujemy nasze dzieci. Przez te wszystkie lata kraj ten stał się naszą drugą ojczyzną. Modlimy się za nią zarówno na comiesięcznych pielgrzymkach do groty Matki Bożej z Lourdes w Maria Gugging, jak i codziennie na antenie naszego skromnego internetowego radia.” – podkreślił pan Stanisław Salamon, organizator pielgrzymki i redaktor naczelny katolickiego Radia Droga.

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Polskie Sanktuarium Narodowe

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Polskie Sanktuarium Narodowe

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Kaplica MB Częstochowskiej

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Kaplica MB Częstochowskiej

Ważnym impulsem tej pielgrzymki były odbywające się kilka dni wcześniej w wiedeńskiej parafii Mariahilf rekolekcje prowadzone przez o. Antonella Cadeddu pod hasłem „Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię“. Rozważane były fragmenty z Księgi Ezechiela o „Ożywieniu wysuszonych kości" (Ez 37, 1-14), w którym jest mowa o tym jak Pan Bóg wysyła swojego proroka Ezechiela po to, aby modlił się nad wyschłymi kośćmi. „Każdy z nas jest powołany, żeby prorokować, modlić się, żeby dawać z siebie więcej. Pan Bóg wylewa swego ducha tam, gdzie my się modlimy“ – mówiła pani Natalia Hanna, redaktor Radia Droga, która idzie w pielgrzymce na Kahlenberg zachęcona przez ojca Antonella, aby modlić się w intencji Wiednia, „tym bardziej, że dziś obchodzimy Święto Narodowe Austrii."

Reklama

Spod Krzyża Papieskiego w skupieniu i modlitwie pątnicy przeszli wzdłuż Dunaju, mijając Nussberg i Kahlenbergerdorf. Wspinaczka po skalistych schodach na wzgórze Leopoldsberg była doskonałym momentem do odmówienia Drogi Krzyżowej. Po pokonaniu trasy liczącej ok. 11 km grupa pielgrzymkowa osiągnęła swój cel – kościół św. Józefa na Kahlenbergu – Polskie Sanktuarium Narodowe, a także miejsce upamiętniające św. Jana Pawła II. Na murach kościoła widnieje tablica przypominająca wizytę Papieża Polaka 13 września 1983 r. oraz odsłonięta przez niego tablica upamiętniająca zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego w trzechsetną rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Natomiast w kościele znajduje się poświęcona przez Jana Pawła II kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej z cenną kopią Ikony Jasnogórskiej podarowaną przez ojców Paulinów.

Pątników przywitał u progu kościoła ks. Krzysztof Tessmer, który sprawował Mszę św. w intencji Austrii z prośbą o silną wiarę dla Narodu Austriackiego. Na zakończenie nabożeństwa uczestnicy pielgrzymki otrzymali błogosławieństwo krzyżem pielgrzymkowym.

2022-10-28 07:47

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: do Wiednia przybyły relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego

[ TEMATY ]

relikwie

Austria

bł. Pier Giorgio Frassati

Archiwum rodzinne

Pier Giorgio Frassati

Pier Giorgio Frassati

Do kościoła dominikanów w Wiedniu przywieziono 9 lipca ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego. W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży Franciszek wskazał zmarłego w 1925 r. w wieku 24 lat członka trzeciego zakonu dominikańskiego jako przykład zaangażowania w dzieła miłosierdzia.

4 lipca wieczorem, w liturgiczne wspomnienie tego młodego świeckiego katolika, beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II 20 maja 1990, jego relikwie opuściły katedrę w Turynie, aby przez włoskie i austriackie Alpy, Wiedeń i Bratysławę dotrzeć 11 bm. do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję