Reklama

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia bp. Dariuszowi Zalewskiemu z okazji sakry biskupiej

Niech codzienna pasterska troska nie cofa się przed codzienną ofiarą, którą najpełniej wyraża amoris officium. Jeżeli bowiem biskup przewodzi Ludowi Bożemu, musi on jako pierwszy kochać, służyć i umierać – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach do bp. Dariusza Zalewskiego z okazji sakry biskupiej.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

bp Dariusz Zalewski

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy pełny tekst życzeń:

Warszawa, dnia 29 października 2022 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać Waszej Ekscelencji jak najserdeczniejsze życzenia z okazji dzisiejszej uroczystości przyjęcia sakry biskupiej.

W posynodalnej adhortacji apostolskiej Jana Pawła II – Pastores Gregis – czytamy: „cała posługa pasterska może być postrzegana jako wyrażająca się w potrójnej funkcji nauczania, uświęcania i prowadzenia. Widzimy tutaj odzwierciedlenie potrójnego wymiaru służby i posłannictwa Chrystusa – Kapłana, Proroka i Króla (…). Te trzy funkcje (triplex munus) oraz mająca w nich źródło władza, wyrażają na płaszczyźnie działania posługę pasterską (munus pastorale), którą każdy biskup przyjmuje podczas święceń biskupich (…). Chodzi w istocie o funkcje ściśle ze sobą połączone, które nawzajem się wyjaśniają, warunkują i oświecają. Właśnie dlatego biskup, kiedy naucza, równocześnie uświęca i kieruje Ludem Bożym; uświęcając, naucza także i kieruje; kierując, naucza i uświęca. Św. Augustyn definiuje całość tej posługi biskupiej jako amoris officium. Wypływa stąd pewność, że w Kościele nigdy nie osłabnie miłość pasterska Jezusa Chrystusa”(PG, 9).

Życzę więc Waszej Ekscelencji, aby posługa, którą Ksiądz Biskup dzisiaj rozpoczyna, była codziennie niesieniem miłości pasterskiej samego Boga. Niech będzie ono zakorzenione nie we własnych talentach i zdolnościach, ale w duchowym doświadczeniu tego, że stając się ojcem, nigdy nie przestaje być synem, a miłuje doskonalej ten, kto sam doświadcza miłości doskonałej – miłości Ojca.

Niech ta codzienna pasterska troska nie cofa się przed codzienną ofiarą, którą najpełniej wyraża amoris officium. Jeżeli bowiem biskup przewodzi Ludowi Bożemu, musi on jako pierwszy kochać, służyć i umierać.

Reklama

Posługę i życie Księdza Biskupa zawierzam Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski, zapewniając o mojej modlitwie i modlitwie Kościoła, który w Polsce.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

__________________

Jego Ekscelencja

Biskup Dariusz ZALEWSKI

Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej

2022-10-29 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magazyn Politico: abp Stanisław Gądecki jedną z wpływowych osób europejskiej debaty publicznej

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski znalazł się na liście 28 najbardziej wpływowych osób europejskiej debaty publicznej. Są na niej osoby, które przez swoje postawy i wypowiedzi mają wpływ na postawy mieszkańców Europy. Ranking przeprowadziła europejska edycja magazynu społeczno-politycznego Politico.

Abp Stanisław Gądecki znalazł się na 13. miejscu na liście 28. najbardziej wpływowych osób europejskiej debaty publicznej. Pierwsze miejsce zajął premier Węgier Viktor Orban, kolejne miejsca należą m.in. do Nicole Sturgeon - opowiadającej się za niepodległością Szkocji czy Marii Boschi, włoskiej minister reform konstytucyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję