„Zwiastowanie Pańskie można nazwać świętem wielkości i miłości Boga, a także pokory człowieka” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 22. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.
Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski w latach 1992-2011, oraz duszpasterze rodzin z archidiecezji. Na Mszy św. obecni byli alumni Niższego Seminarium Duchownego, klerycy Wyższych Seminariów Duchownych archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przed Mszą św. odbył się obrzęd instalacji nowego kanonika gremialnego ks. prał. Jerzego Bieleckiego, rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, do kapituły bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny.
Reklama
W homilii abp Depo wskazał na „odkupieńczy i zbawczy sens Zwiastowania Pańskiego i przypomniał słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane podczas audiencji generalnej 29 marca 2000 r. po pielgrzymce do Ziemi Świętej: „W liturgiczną uroczystość Zwiastowania, powracając, jak gdyby do źródeł tajemnicy wiary, uklęknąłem w Grocie Zwiastowania w Nazarecie, gdzie w łonie Maryi «Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas» (J 1,14). W modlitewnym milczeniu można tam usłyszeć «fiat» Maryi, które jest jakby echem Bożego «tak», pełnego miłości do człowieka, oraz «amen» odwiecznego Syna, które otwiera każdemu człowiekowi drogę zbawienia. Właśnie tam, w tym wzajemnym dawaniu się Chrystusa i Maryi osadzone są wszystkie «drzwi święte». Tam, gdzie Bóg stał się człowiekiem, człowiek odnajduje swoją godność i swoje wzniosłe powołanie”. - Także gest uklęknięcia podczas wypowiadanych dzisiaj słów Credo mówi nam o tym, że uwielbiamy Boga, który dał nam dowód uprzedzającej i dotykalnej miłości - mówił abp Depo.
Metropolita Częstochowski, wskazując na tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, podkreślił, że przypomina ona o „miłosnej inicjatywie Boga Stwórcy i Odkupiciela ludzkości”. - Zwiastowanie i słowa anioła wypowiedziane do Maryi to najwyższe w dziejach pozdrowienie człowieka przez Boga - podkreślił Metropolita Częstochowski i dodał, że „pełnia łaski to nie jest tytuł życzeniowy dla Maryi, ale fakt daru od Boga”.
Abp Depo odwołał się też do słów kard. Josepha Ratzingera, który przypomniał, że poczęcie i narodzenie „jest w swej istocie faktem zbawczym”. - Bóg nigdy nie wypuszcza ze swoich rąk żadnego człowieka. Na tym opierają się nasza wolność, nadzieja, pokój serca i odpowiedzialność chrześcijanina - cytował abp Depo słowa kard. Ratzingera.
Metropolita Częstochowski zaapelował do wiernych, aby „uklęknąć duchowo w miejscu zwiastowania”. - Maryja uczy nas, jak zawierzyć się Bogu. Uczy nas kroczenia w ciemnościach wiary - mówił abp Depo i podkreślił, że „nasza cywilizacja podpowiada nam o samowystarczalności poza Bogiem i mówi, że nie jest ważne, za kim idziesz, byle tylko tobie było dobrze. Ty będziesz decydował o dobru i złu, o tym co jest prawdą i kłamstwem”.
„W Roku Zawierzenia w naszej archidiecezji Maryja staje się naszą Matką i Orędowniczką. Uczmy się od Niej” - zakończył Metropolita Częstochowski.
Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem Metropolita Częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka i pragnącym podjąć trud i dar macierzyństwa i rodzicielstwa.