Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz w liście na adwent: priorytetem jest owocna praca ze świeckimi i walka z klerykalizmem

Jednym z podstawowych priorytetów jest owocna praca ze świeckimi, walka z klerykalizmem i instrumentalnym traktowaniem wiernych w Kościele – napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście na adwent. Zaznaczył, że konieczna jest także katecheza parafialna i rodzinna.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

kard. Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

Z okazji adwentu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście do duchowieństwa archidiecezji warszawskiej nawiązał do tematu rozpoczynającego się wraz z adwentem nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

"Nie ukrywajmy, że w ostatnich latach wiara wiernych w Kościół została poddana próbie. Może osłabła także w nas, duchownych, i widzimy Kościół jako powierzoną nam do prowadzenia instytucję, podobną do innych instytucji w świecie" – ocenił kard. Nycz.

Przyznał, że przyczyn tego stanu jest wiele. Wskazał m.in. na pandemię, która odsłoniła "postępującą laicyzację, czasem błędy niektórych ludzi Kościoła". "Z kolei wojna w Ukrainie pokazała bogate pokłady miłości bliźniego, empatii dla potrzebujących, siłę sprawczą instytucji świeckich, ale także kościelnych" – zwrócił uwagę kard. Nycz, oceniając, że to napawa nadzieją.

Jak zaznaczył metropolita warszawski, "pora ożywić wiarę w Kościół, który naprawdę jest Chrystusowy, a nie tylko nasz ludzki". "Jest Boży, ale składający się z grzesznych ludzi. Powołany do głoszenia Ewangelii i wcielania jej w życie osobiste, rodzinne i społeczne" – tłumaczył hierarcha.

"Chcemy wdrożyć w życie soborową myśl o Kościele – ludzie Bożym pielgrzymującym wspólnie w gronie duchownych, konsekrowanych i świeckich, bez podziału na my – wy – oni. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych, ochrzczonych i bierzmowanych. Chcemy rozpocząć taką drogę, taki proces, aby każdy, kto przychodzi na mszę św., słucha kazania, uczestniczy w katechezie, przychodzi do kancelarii czy konfesjonału, mógł powiedzieć: Ten Kościół jest Chrystusowy, to jest mój Kościół, który kocham i staram się go urzeczywistniać" – napisał w liście kard. Nycz.

Podkreślił, że "jednym z podstawowych priorytetów jest owocna praca ze świeckimi", "walka z klerykalizmem i instrumentalnym traktowaniem świeckich w Kościele".

Reklama

"Bądźmy świadomi, że powinniśmy rozpocząć pokorny proces, który będzie trwał wiele lat. Rozpocząć go musi każdy od siebie. Pierwszorzędnym wezwaniem dziś jest powoływanie w parafiach małych grup i wspólnot spośród dorosłych, młodzieży i dzieci. To było ważne zawsze, a dziś staje się szczególnie pilne, tak by każdy człowiek mógł powiedzieć o Kościele: To jest mój Kościół" – zaznaczył metropolita warszawski.

Ocenił, że ten, "kto nadal uważa, że wystarczy tradycyjne duszpasterstwo, ograniczone do niedzielnej mszy św. i sakramentów, gdyż wierni i tak pozostaną, a nowi przyjdą, ten jest w wielkim duszpasterskim błędzie".

"Takie myślenie wystarczało w czasie, gdy środowisko było bardziej religijne, a rodziny mocniej wtajemniczały w wiarę i Kościół" – zwrócił uwagę hierarcha.

Wskazał także na konieczność katechezy parafialnej i rodzinnej. "Chodzi, zatem o katechezę dorosłych, rodziców, młodzieży i o katechezę sakramentalną: chrzest, pierwsza komunia św., bierzmowanie i małżeństwo. W zakresie katechezy sakramentalnej robimy już sporo, ale właśnie to trzeba rozwijać, wydłużać czasowo i prowadzić w grupach" – wskazał kard. Nycz.

Ocenił, że "spotkania po mszy św. niedzielnej raz w miesiącu niewiele rozwiążą, podobnie jak raz w miesiącu przygotowywanie bierzmowanych w dużych grupach".

"Problem wtajemniczenia młodych w Kościół, w modlitwę i wspólnotę leży w rodzinie i w parafii, i nie zastąpi go nawet najlepiej prowadzona lekcja religii w szkole" – napisał hierarcha.

Jak zaznaczył, potrzeba w archidiecezji ożywienia funkcjonowania rad duszpasterskich w parafiach, rad ekonomicznych i rady kapłańskiej. "Tam, gdzie ich nie ma, należy je obowiązkowo powołać" – podkreślił

Kard. Nycz zaznaczył, że zasada pomocniczości musi działać w kierunku od diecezji do parafii bądź rektoratu.

Reklama

"Pora skończyć tylko z centralistycznym i urzędniczym sprawowaniem funkcji zarówno na poziomie diecezji, jak i dekanatu. Wszystko co dzieje się w duszpasterstwie i życiu Kościoła, wspólnoty, dzieje się na poziomie parafii, a wszyscy postawieni wyżej są wezwani do służenia proboszczom, wikariuszom, rezydentom i świeckim w parafiach" – wyjaśnił metropolita warszawski.

Zapowiedział, że nie są planowane nowe inwestycje diecezjalne. "Będziemy kontynuować prace w Caritas przy ul. Bednarskiej, spłacamy ocieplenie Domu Rekolekcyjnego na Bielanach, prowadzimy dobudowę 20 nowych mieszkań w Kiełpinie dla pokolenia księży seniorów, które zwiększy się w najbliższych latach. Nastawiajmy się na przeżywanie emerytur kapłańskich w parafiach, pomagając w duszpasterstwie" – poinformował kard. Nycz. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-11-10 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Autonomia i współpraca - samorządowcy u kard. Nycza

[ TEMATY ]

samorząd

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Szkoła i działalność na rzecz potrzebujących to główne pola współpracy Kościoła i samorządów – podkreślił kard. Kazimierz Nycz 17 stycznia podczas spotkania świątecznego z samorządowcami w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Obecny na spotkaniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował wolę współpracy oraz „życzliwy dialog i poszanowanie tradycji”.

Pierwsze po wyborach samorządowych spotkanie kard. Nycza z prezydentami miast, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin rozpoczęło się od modlitwy za tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jego rodzinę oraz gdańszczan.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję