Reklama

Odszedł do Pana

Niedziela sosnowiecka 42/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 października w szpitalu miejskim w Wodzisławiu Śląskim zmarł ks. Aleksander Zaporowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Jangrocie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 października. Zmarły kapłan spoczął na cmentarzu parafialnym w miejscowości, której poświęcił ostatnie lata swego życia. W Mszy św. żałobnej, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, wzięło udział 102 kapłanów oraz licznie zgromadzeni parafianie.
Aleksander Zaporowski urodził się 16 lutego 1935 r. w Kędzierzynie, powiat Gniezno, jako syn Stanisława i Joanny z d. Szczepańska. Ochrzczony został 3 marca 1935 r. w parafii św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie. Szkołę średnią, według programu ogólnokształcącego stopnia licealnego, ukończył jako alumn Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Ziębicach Śląskich. Studia filozoficzno-teologiczne rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. W tymże seminarium otrzymał tzw. niższe święcenia. W roku 1958 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kieleckiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jana Jaroszewicza 16 października 1960 r. w kościele Bożego Ciała w Słomnikach. W latach 1960-75 pełnił posługę kapłańską jako wikariusz w parafiach: Nakło, Zagnańsk, Krasociń, Sieciechowice, Krzcięcice, Złotniki, Chęciny, Działoszyce i Biechów. 20 grudnia 1975 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dobrakowie. W tej parafii w latach 1979-83 ks. Zaporowski przy wydatnym udziale parafian wybudował nową świątynię w miejsce dotychczas rozbudowanej kaplicy. 11 czerwca 1987 r. został mianowany administratorem, a 20 listopada tegoż roku proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Jangrocie. Odszedł do Pana w 67. roku życia. Niech spoczywa w pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący konferencji biskupów Wenezueli: żyjemy w „napiętym spokoju”

2026-01-11 13:57

[ TEMATY ]

wenezuela

Biskupi Wenezueli

PAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ

Przewodniczący Konferencji Biskupów Wenezueli abp Jesús González de Zárate Salas zauważył, że „ocena sytuacji w sobotni poranek nie była taka sama jak po południu”, ponieważ pojawiło się wiele pytań po konferencji prasowej Donalda Trumpa. Prezydent USA stwierdził, że jego kraj będzie rządził Wenezuelą oraz wykluczył liderkę opozycji Maríę Corinę Machado jako potencjalną przywódczynię państwa.

Cała wspólnota katolicka, podobnie jak reszta kraju, doświadcza obecnie „napiętego spokoju”, powiedział arcybiskup w rozmowie z katolickim portalem ACI Prensa. Dodał, że „wśród ludności rodzi się wiele pytań dotyczących najbliższej przyszłości”.
CZYTAJ DALEJ

Królestwo Boże oznacza panowanie Boga i Jego bliskość, która dotyka życia

2026-01-02 10:06

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Opowiadanie otwiera się jak rodzinne wspomnienie z epoki sędziów, jeszcze przed królem. Izrael ma wtedy centralne sanktuarium w Szilo. Tam Elkana co roku składa ofiarę Panu Zastępów. Ten tytuł podkreśla Boga jako Władcę nieba i historii. Tekst wspomina też kapłanów: Chofniego i Pinchasa, synów Helego. Ich imiona pojawiają się mimochodem i zapowiadają napięcie wokół sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Kolędowanie z liściem betelu

2026-01-12 06:47

ks. Waldemar Wesołowski

Legnicki Dom Słowa rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd. Odbyło się bowiem misyjne spotkanie kolędowe z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

W tym roku kolędnicy misyjni zaśpiewali dzieciom ze Sri Lanki. Na wspólne kolędowanie przybyły całe rodziny oraz wiele innych osób, które chciały modlitwą, śpiewem i ofiarami wesprzeć dzieci z dalekiej Azji Południowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję