KS. JACEK MOLKA: - Od jak dawna jest Ksiądz duszpasterzem sportowców?
KS. EDWARD PLEŃ SDB: - Można powiedzieć, że od zawsze, gdyż salezjanie słyną ze swoich sportowych zainteresowań i wychowywania młodych ludzi m.in. przez sport. Duszpasterzem zaś sportowców jestem oficjalnie od 2002 r. z ramienia Episkopatu Polski. Byłem z olimpijczykami w 2004 r. w Atenach na letniej olimpiadzie. Potem pojechałem na zimowe igrzyska do Turynu w 2006 r., a teraz znów jestem obok naszych olimpijczyków w Pekinie.
- Do roli Księdza jako duszpasterza sportowców jeszcze wrócimy w dalszej części. Proszę powiedzieć coś więcej o wychowaniu młodzieży właśnie przez sport.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Św. Jan Bosko, założyciel salezjanów, nie myślał przy zakładaniu nowej parafii, aby budować kościół. Najpierw budował bowiem boisko. On już wtedy wiedział o tym, o czym mówi socjologia, że sport jest tym narzędziem, które przyciąga młodzież do Kościoła. Właśnie w takich parafiach, gdzie prowadzi się działalność sportową, również dzieci i młodzież bardziej garną się do Boga. Przywołany już Święty bardzo często mawiał: „Mamy wychować dzieci i młodzież na uczciwych obywateli oraz dobrych chrześcijan”. Jeśli ktoś będzie dobrym obywatelem, z pewnością będzie też dobrym chrześcijaninem.
Reklama
- Może teraz pomęczymy nieco Michała Bąkiewicza. Wiem, że obaj byliście już w Państwie Środka na Lidze Światowej. Jakie słowo kojarzy się Panu z Chinami?
MICHAŁ BĄKIEWICZ: - Przeludnienie.
- Czy może Pan powiedzieć coś więcej o swoich wrażeniach?
- Trudno mówić o innych wrażeniach, gdyż prawie cały swój czas podczas Ligi Światowej spędziliśmy w hotelu albo w drodze na zawody i tak w kółko. Przylecieliśmy w środę, graliśmy mecze w piątek i sobotę, a potem powrót. Nie było czasu na zwiedzanie.
- Jak Pan ocenia sportową infrastrukturę w Chinach, jeśli chodzi o siatkówkę?
- Jest to poziom światowy. Powiedziałbym, że jest tam wszystko dobrze poukładane. Na pewno są ogromne kontrasty społeczne. Z jednej strony wielkie bogactwo, z drugiej zaś nędza. Sprawy sportowe stoją jednak na wysokim poziomie.
- Jak przebiega Pana współpraca z Raulem Lozano i jakie szanse mają na olimpiadzie nasi siatkarze?
Reklama
- Współpraca z Raulem Lozano układała się bardzo dobrze. Nie było też żadnych problemów z komunikacją. To świetny trener. Jeśli chodzi o nasze szanse, to nie możemy zapominać, że obecnie jesteśmy wicemistrzami świata. Mamy bardzo dobry zespół, który ma wielki potencjał. Przygotowania do olimpiady były dosyć trudne pod względem podróży (zmiana stref czasowych i wielkie odległości). Graliśmy na wielu kontynentach. Wiadomo, że konkurencja nie śpi, ale wierzę, że jesteśmy w stanie odegrać znaczącą rolę na olimpiadzie. Brazylijczycy są jak zwykle faworytami, ale przecież kiedyś ktoś ich w końcu pokona. Zdarzyć może się wszystko. Kilka zespołów będzie walczyć o podium. Zdecyduje dyspozycja dnia, szczególnie w meczach ćwierćfinałowych. Jak się zagra dobrze, to potem tylko pozostaje walka o medale.
- Jak, Pana zdaniem, wypadną Chińczycy?
- Nie ma się co ich obawiać. Są, co prawda, gospodarzami, ale maksimum ich obecnych możliwości to ćwierćfinał. Siatkówka nie jest zbyt popularna w Chinach.
- Zwracając się do Księdza Kapelana, co sądzi Ksiądz o protestach przeciwko pekińskim igrzyskom?
KS. EDWARD PLEŃ SDB: - Moim zdaniem, jakieś dramatyczne protesty przeciwko igrzyskom w Pekinie nie mają sensu. Jest tak, ponieważ od igrzysk, i w ogóle od sportu, należy oddzielić politykę. Sport jest zbyt piękny, aby do niego mieszać politykę. Politycy zazwyczaj rzadko bywają sportowcami czy kibicami. Bardzo często stają się tymi ostatnimi np. podczas kampanii wyborczych, wykorzystując sport dla swoich celów.
- Jakie są Księdza przewidywania co do igrzysk?
- Te igrzyska są wielką niewiadomą. Życzyłbym sobie, aby były to igrzyska czyste pod każdym względem. Chciałbym, aby nie były to igrzyska tych, którzy zwyciężą, bo laboratoria antydopingowe nie są jeszcze w stanie wykryć tego wszystkiego, co przygotowują inne laboratoria, aby zawodnicy osiągali lepsze rezultaty. Tego się obawiam. Jeśli bowiem igrzyska pod tym względem będą czyste, to świat sportu jest mniej więcej na tym samym poziomie. Każdy może po prostu być zwycięzcą. Głęboko wierzę, że nasza reprezentacja wróci z Pekinu z workiem medali.