Reklama

Niedziela Lubelska

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

Grzegorz Jacek Pelica

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

Wpisana w tradycję

- Radość oczekiwania jest czasem większa niż jej spełnienie. Ten sam Chrystus przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia, w każdej Eucharystii, w swoim słowie i swoim Ciele. Uobecnia się w liturgii Kościoła – powiedział metropolita lubelski, nawiązując do słów powitania przez przedstawicieli braci górniczej. Ksiądz arcybiskup mówił, że idąc za przewodnikami Adwentu czerpiemy to, czego tak potrzebujemy w swoim życiu: Izajasz przypomina, że „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”, by nie zgasła nadzieja na Boże zbawienie. Św. Jan Chrzciciel, zwiastun wskazujący własną dłonią Chrystusa, Baranka Bożego, „najpierw sam się nawrócił, aby innych wzywać do prostowania ścieżek. Zachęca, byśmy przemiany naszych serc nie odkładali na ostatnią godzinę i każdy dzień traktowali jako szansę spotkania z Bogiem”.

Szczególne umocnienie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusowej, płynie od św. Barbary: - „Miecz, który przeciął jej młode życie, połączył ją na zawsze z Chrystusem. Dlatego przez swoją wierność i odwagę, wpisała się w tradycje Kościoła na wieki i tysiąclecia”. Arcybiskup przypomniał historię patronki górników i jej kultu na ziemiach polskich już od XIII w. Jest ona też patronką podziemia niepodległościowego czasu wojny i okupacji oraz opiekunką patriotycznego ruchu w latach niebezpiecznej pracy solidarnościowej, nielegalnych działań konspiracyjnych stanu wojennego.

Reklama

Codzienny marsz niepodległości

Z homilią pasterza korespondowały słowa uwielbienia i ofiarowania darów ołtarza. Górnicy i ich bliscy modlili się, aby „Bóg bronił ich od wszelkich niebezpieczeństw, wspierał w radościach i smutkach dnia codziennego, był uwielbiony w każdym sercu, które słucha Bożego głosu, idzie drogami Pana pośród udręki oczekiwania”. Ofiarowali: kwiaty, figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo naszej ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że lubelski węgiel jest eksploatowany już 40 lat. - Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Dziękujemy za ludzi, którzy solidnym trudem swoich rąk i umysłów, doprowadzili do tego, że „Bogdanka” jest najnowocześniejszą, najbardziej efektywną kopalnią i świetnie radzi sobie na wolnym rynku. Dzięki niej dokonał się na tej ziemi skok cywilizacyjny. Jeszcze niedawno energia z węgla była na cenzurowanym; tymczasem wieloraki kryzys, konsekwencja wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę, zweryfikował te plany. Okazuje się, że z węgla nie da się zrezygnować tak szybko i łatwo jak zakładano. Potrzebna jest więc intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości; okazują się oni patriotami najwyższej próby!” - za słowami abp. W. Skworca podkreślił metropolita.

Na Mszy św. byli obecni m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Zarządu Regionu Marian Król, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, rządu, zakładów pracy, szkół oraz prezesi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-12-05 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Święta matka

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Przyszła założycielka Towarzystwa św. Urszuli (dziewicy i męczennicy z IV wieku) urodziła się w malowniczej miejscowości Desenzano nad przepięknym jeziorem Garda w północnej Italii. Życie jej nie oszczędzało, dosyć wcześnie zmarli jej siostra oraz rodzice (miała jeszcze dwóch braci). Zaopiekowali się nią krewni, u których pracowała.

CZYTAJ DALEJ

Wojewoda śląski: nie żyje druga z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy

2023-01-27 15:34

PAP/Michał Meissner

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Do wybuchu doszło w piątek, ok. godz. 8.30, w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach. Na miejscu od kilku godzin prowadzona jest akcja ratunkowa. Służby informowały, że poszukiwane są dwie kobiety. Ciało jednej z nich odnaleziono ok. godz. 12.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję