Reklama

Kościół

W kilku diecezjach w Polsce w godzinie pogrzebu Benedykta XVI zabiją dzwony

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Episkopatu 5 stycznia po pogrzebie papieża-seniora w kościołach odprawione zostaną Msze św. w intencji Benedykta XVI. Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

pogrzeb

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora 5 stycznia 2023 r. odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie po śmierci papieża seniora Benedykta XVI.

Skierował także prośbę do biskupów, "aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniu śmierci papieża, 31 grudnia, w katedrach modlili się: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk.

W wielu diecezjach liturgie w intencji papieża seniora odbyły się w niedzielę 1 stycznia. Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda modlił się za śp. Benedykta XVI w katedrze oliwskiej; w katedrze białostockiej Mszę sprawował abp Józef Guzdek. Podobnie zrobił ordynariusz koszaliński bp Edward Dajczak oraz biskup włocławski bp Krzysztof Wętkowski.

Reklama

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński modlił się za papieża Benedykta XVI w konkatedrze, zaś bp pomocniczy Adrian Put w katedrze gorzowskiej. Ponadto, "każda Msza św. tego dnia została poprzedzona modlitwą Anioł Pański w intencji zmarłego papieża-emeryta". Bp Lityński zalecił również, aby prośba o Miłosierdzie Boże dla śp. Benedykta XVI została wprowadzona w modlitwie powszechnej.

"Wszystkich wiernych zachęcam, aby w dni powszednie najbliższego tygodnia polecali zmarłego w swojej osobistej modlitwie, o ile to możliwe połączonej z nawiedzeniem kościoła" - napisał w komunikacie bp Lityński.

Poprosił również, "aby w środę 4 stycznia 2023 r., przed Mszą św., duszpasterze wraz z wiernymi odmówili Różaniec w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast w czwartek 5 stycznia 2023 r. – w dniu sprawowania obrzędów pogrzebowych w Watykanie – w parafiach odprawić w dogodnej porze Mszę św. w intencji zmarłego papieża-emeryta posługując się formularzem "Za zmarłego papieża".

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojd SAC poprosił kapłanów, aby we wszystkich parafiach archidiecezji, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, 4 stycznia, wieczorne Msze św. były sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Zgodnie z decyzją hierarchy, 5 stycznia 2023 r. o godz. 9.30 we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej zabiją przez trzy minuty dzwony "w łączności z rozpoczynającą się liturgią żałobną w Rzymie".

W diecezji tarnowskiej Msza za zmarłego papieża seniora zostanie odprawiona we wtorek, tj. 3 stycznia, o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. "Niech Trójjedyny Bóg, który jest źródłem i dawcą wszelkiego życia, pozwoli mu radować się pełnią chwały zbawionych" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie portalu diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

Reklama

W archidiecezji warmińskiej Msza w intencji zmarłego papieża, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, zostanie odprawiona w olsztyńskiej konkatedrze 4 stycznia o godz. 18.00.

Tego samego dnia główne uroczystości odbędą się również w diecezji pelpińskiej. W bazylice katedralnej bp. Ryszard Kasyna będzie celebrował Mszę św. o godz. 18.00. "Przed Eucharystią w intencji papieża seniora zostanie odmówiony Różaniec" - poinformował w komunikacie ordynariusz pelpliński. 4 stycznia uroczystości żałobne z udziałem biskupów odbędą się również w diecezji opolskiej - o godz. 18.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Zgodnie z decyzją bp. Marka Mendyka, w diecezji świdnickiej 4 stycznia we wszystkich parafiach wieczorne Msze św. będą sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast główne uroczystości w katedrze odbędą się tam w niedzielę, 8 stycznia 2023 r., o godz. 10.00.

W kilku polskich diecezjach centralne modlitwy za papieża seniora odbędą w dniu jego pogrzebu, czyli 5 stycznia. W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. "Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania "Theologia Benedicta", poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI" - czytamy w komunikacie.

Reklama

5 stycznia będzie modlił się także ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński - o godz. 18.00, w kaplicy kurialnej - ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski będzie sprawował liturgię w tym samym miejscu o godzinie 8.00.

Główna Msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana 5 stycznia także w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk będzie modlił się za zmarłego papieża 5 stycznia o godz. 15.00 w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej, odbędzie się także Msza św.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz postanowił, aby o godz. 13.00 w dniu pogrzebu papieża seniora w każdym kościele parafialnym i rektoralnym sprawowana była msza św. żałobna w jego intencji. "Jednocześnie Kuria Diecezjalna w Sandomierzu prosi, aby 5 stycznia br. o godz. 9.30, tj. o godz. rozpoczęcia Mszy św. pogrzebowej, zadzwoniły dzwony w całej diecezji" - napisał w komunikacie ks. dr Roman Janiec.

Ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji, poprosił o zorganizowanie 5 stycznia we wszystkich parafiach diecezji okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego papieża seniora. "Prosimy także, aby w kościołach diecezji płockiej, w dniu pogrzebu o godz. 9.30 rozbrzmiały kościelne dzwony" - czytamy w komunikacie.

Reklama

W diecezji toruńskiej Msza w intencji dziękczynnej za życie i pontyfikat papieża seniora, z prośbą o łaskę nieba, zostanie odprawiona 6 stycznia o godz. 11.00 w katedrze św. Janów w Toruniu. Liturgii będzie przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W archidiecezji wrocławskiej Msza zostanie odprawiona 7 stycznia o godz. 18.30. "Proszę także, aby we wszystkich parafiach wspomnieć w modlitwie o Jego osobie wierząc, że stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi" - napisał w komunikacie abp Józef Kupny.

W diecezji kaliskiej "dziękczynienie za życie i pontyfikat Benedykta XVI odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia, o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej".

Natomiast w archidiecezji poznańskiej główna Msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godz. 18.00. "W dniu pogrzebu Benedykta XVI - 5 stycznia, o godz. 9.30 - zabiją dzwony kościelne we wszystkich parafiach archidiecezji" - poinformowano w komunikacie. Dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich w Poznaniu zabrzmiały także po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Papieża 31 grudnia.

Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

2023-01-03 07:12

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skończyła się pewna epoka

Niedziela Ogólnopolska 2/2023, str. V

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI wskazuje, że człowiekowi trzeba przywrócić nadzieję, która tkwi właśnie w chrześcijaństwie.

Wraz z odejściem Benedykta XVI zakończył się rok 2022, który wybrzmiał w ostatnich słowach papieża emeryta: Jesus, ich liebe Dich (Jezu, kocham Cię), jako najgłębszy wyraz jego miłości, wiary i pasterskiej służby. Ale skończyła się bezpowrotnie także pewna epoka, a więc czas i przestrzeń wyraźnego, racjonalnego i odważnego przepowiadania Jezusa Chrystusa jako Prawdy. Nie podobało się światu to mówienie o Bogu jako Panu historii, bo świat sam uważa się za złotego cielca i wszystkim każe się mu kłaniać. Benedykt XVI w czasie swego pontyfikatu, a w zasadzie u jego schyłku, rozbił tablice światowej niewdzięczności. Sam pozostał wierny Bogu w cierpieniu i modlitwie na całą dekadę. Może dzięki temu milczącemu błaganiu i przepraszaniu Boga ten współczesny Mojżesz nawróci po swej śmierci świat, stanie się niejako ziarnem Prawdy wrzuconym w resztę żyznej gleby, by wydać stokrotny plon!
CZYTAJ DALEJ

Radość zmartwychwstania przebija się do świadomości uczniów powoli

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 35-48.

Czwartek, 24 kwietnia. Czwartek w oktawie Wielkanocy
CZYTAJ DALEJ

5 dni Franciszka w Polsce: Papież apelował m. in. o zgodę narodową

2025-04-24 17:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kraków

ŚDM w Krakowie

papież Franciszek

pielgrzymka do Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.

Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.

Papież Franciszek gościł w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. w ramach swojej 13. zagranicznej podróży apostolskiej. Głównym celem jego pielgrzymki było uczestnictwo w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Papież udał się też na Jasną Górę, gdzie uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau i w sanktuarium w Łagiewnikach, spotkał się z władzami RP na Wawelu oraz odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. W pierwszym przemówieniu Franciszek przypomniał Polakom, że "zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego". W trakcie ŚDM przestrzegał młodych przed życiem „na kanapie” przed byciem „przedwczesnym emerytem” i przed „wirusem smutku”. Małżonkom radził, by używali trzech kluczowych słów: „pozwól, dziękuję, przebacz”. Osobom konsekrowanym i księżom mówił o powołaniu do służby. Przypomnijmy te 5 dni Franciszka w Polsce.

27 lipca - spotkanie z władzami i biskupami
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję