Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

Maciej Orman/Niedziela

We wprowadzeniu do liturgii metropolita częstochowski wskazał, że na drodze, którą jest sam Chrystus, „zostaliśmy zaproszeni nie tylko przez tajemnicę chrztu i sakramentów świętych Kościoła, ale również przez swoje powołanie, które jest misją i odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za sposób przekazu i świadczenia prawdzie, również własnym życiem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Wydaje się, że w dziejach Kościoła zawsze pojawiały się w różnych postaciach pytania, które i nas muszą niepokoić: co czynić, aby królestwo Boże, które jest w nas, rozszerzało się i ogarniało wszystkich ludzi? – podkreślił w homilii abp Depo. – Odnosimy nieraz wrażenie, że ludzie nas nie rozumieją, a nawet coraz bardziej nas nie potrzebują, bo znajdują sobie inne ambony sekularyzacji czy areopagi mediów pogańskich. Żyją swoim życiem, według swojej skali i tablic wartości, które określają jako europejskie i humanistyczne, żeby nie przyjąć chrześcijaństwa – ubolewał. 

Metropolita częstochowski powtórzył za św. Janem XXIII, że „świat bombarduje nas informacjami i obrazami, a nam potrzeba tylko jednego: świadomości, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo przytoczył słowa jednego z redaktorów katolickich, który stwierdził, że „Kościół, zamiast zajmować się Bogiem, wiecznością, zbawieniem, pokutą i nawróceniem, też rozgląda się na boki świata, aby się dobrze ułożyć”. – Nie ma co ukrywać: coraz bardziej brak nam odwagi wiary i podstawowej strategii zaufania Bogu ponad wszystko i we wszystkim – przyznał metropolita częstochowski i zwrócił uwagę, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu następcy św. Piotra, życzył Polakom „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim”. – Jeżeli się tego uchwycimy, wtedy przejdziemy przez ciemność, bo taka sytuacja powinna nas umocnić, abyśmy nie gasili Ducha ani też nie zmniejszali stopnia naszego zaangażowania – dodał celebrans.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za autorem Listu do Hebrajczyków zachęcał: – „Nie wyzbywajcie się waszej ufności, która znajduje wielką odpłatę. (...) Potrzebujecie wytrwałości, (...) bo dzięki wierze żyć będziecie”.

Abp Depo zaznaczył również, że „wiara nie może być udawana, powierzchowna, ale żąda całkowitego osobowego przylgnięcia do Chrystusa całym sobą: umysłem, sercem, wolą, ciałem. Wszystkim”. – Dlatego też autor Psalmu 37 wzywa nas dzisiaj: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. (...) Pan umacnia drogi człowieka (...), a choćby upadł, nie będzie leżał, bo jego rękę Pan podtrzyma” – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o współczesnej rzeczywistości w nawiązaniu do Ewangelii według św. Marka, metropolita częstochowski zauważył, że wielu nie liczy się z Bożą Opatrznością, która wyraża się we wzrastaniu ziarna w ciszy i milczeniu. – Wierzymy przecież, że ostatecznie Bóg zwycięży, a jednak poszczególne fazy rozwoju królestwa Bożego, o których mówi dzisiaj Ewangelista, wydają się jakimś martwym czasem, Bożym milczeniem, chociażby podczas dramatu wojen. Ale przyjdzie czas żniw, gdzie dojrzały plon pójdzie pod sierp i trzeba będzie zdawać sprawę z włodarstwa, jakim jest nasze życie i wybory – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście abp Depo wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego w pracy dziennikarzy odpowiedzialnych za prawdę, „abyśmy byli gotowi nie tylko głosić prawdę Chrystusowej Ewangelii, która spotyka się z wielkim oporem, ale byśmy byli przejrzystymi świadkami nadziei, którą pokładamy w Bogu – na wzór św. Jana Pawła II”.

Reklama

Metropolita częstochowski z uznaniem wyraził się o współpracy tygodników: „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz „Idziemy”, której efektem jest publikacja dodatku specjalnego ukazującego niesłuszność oskarżeń adresowanych do św. Jana Pawła II o brak reakcji na nadużycia seksualne w Kościele. Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, abp Depo podkreślił, że „mamy mówić prawdę w miłości, ale to nie oznacza, że będziemy ulegać medialnemu teatrowi rozpisującemu role osądzania Jana Pawła II z codzienną dawką wrogości i propozycjami oczyszczania Kościoła, usuwając go ze sfery publicznej”. Za św. Franciszkiem Salezym powtórzył: – Jesteśmy tym, co przekazujemy.

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy więc Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną, abyśmy mówili prawdę w miłości i czuli się stróżami jedni drugich – zachęcił za Franciszkiem metropolita częstochowski.

Na prośbę Zarządu Instytutu NIEDZIELA abp Wacław Depo odznaczył medalami Świętej Rodziny „Zasłużony dla archidiecezji częstochowskiej” sekretarzy „Niedzieli”: Katarzynę Woynarowską i Margitę Kotas, w uznaniu za ich 30-letnią pracę w redakcji. Życzył dziennikarkom, aby dobry i miłosierny Ojciec hojnie wynagrodził je swym obfitym błogosławieństwem za każdy trud podjęty w służbie Bogu i bliźnim oraz dla dobra Kościoła częstochowskiego.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Franciszka Salezego, które znajdują się w redakcji „Niedzieli”.

Mszę św. transmitowało Katolickie Radio Fiat.

2023-01-27 16:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich: Niedziela „to perła w koronie”, której trzeba strzec

[ TEMATY ]

Niedziela

arcybiskup

Niedziela

KEP

„To perła w koronie”, której trzeba strzec - tak mówił o świętowaniu niedzieli do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich abp Wiktor Skworc. Ich spotkanie rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Spotkanie potrwa do czwartku (1 października).

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, na rozpoczęcie spotkania przypomniał, że tematem trzeciego roku programu duszpasterskiego w Polsce - Eucharystia daje życie - są słowa: "Posłani w pokoju Chrystusa." To program na lata 2021/22, który koncentruje się na Eucharystii jako tajemnicy świętowania i apostolatu.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post odkryty na nowo

2023-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.

Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Mała Droga Krzyżowa na Przemysłowej

2023-03-28 19:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

W najbliższy piątek odbędzie się Mała Droga Krzyżowa w intencji byłych więźniów obozu na Przemysłowej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję