Reklama

Niedziela Lubelska

Piaski. Dzielą się dobrem

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

W drugiej części jasełek radykalnie zmienia się nastrój. Radość z narodzin Dzieciątka wyrażają aniołowie, nucąc wraz ze wszystkimi uczestnikami: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”. Natomiast pastorałka „Mario, czy Ty wiesz?” zapowiada wielkie wydarzenie - zbawienie świata przez Jezusa. Jasełka, nawiązując do zdarzeń znanych z przekazu ewangelicznego, zawierają uniwersalne przesłanie. Wskazują na potrzebę dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. I nie chodzi tu tylko o podarowanie kromki chleba ubogiemu wędrowcy czy udzielenie mu schronienia, co jest ważne szczególnie teraz w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie. W zakończeniu mocno wybrzmiewa przesłanie: „Naucz nas Boże miłości, abyśmy do niej dorośli”. „Przymnóż nam wiary, naucz przebaczać i przebacz”. W relacji z bliźnimi ważne są takie wartości jak: łagodność, przyjaźń, empatia i miłość. Kobieta, która oczekując Boga, sprząta mieszkanie, piecze ciasto, zakłada najpiękniejszą suknię, lecz odmawia pomocy potrzebującym, nie doczekała się Jego przyjścia. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Zawsze jest Boże Narodzenie, ilekroć się do mnie uśmiechasz”, wskazując na potrzebę życzliwości i serdeczności w kontaktach międzyludzkich. Dzieci sparafrazowały tę myśl, mówiąc: „Codziennie każdy z nas jest świadkiem Bożego Narodzenia. Na ołtarzu przychodzi to samo Dziecię - Jezus. Wyjdźcie Mu na spotkanie”.

Reklama

Jasełka zwieńczyła radosna pieśń pt. „Grudniowe noce”. Ksiądz Proboszcz podziękował młodym artystom za piękne występy, a nauczycielkom: Lenie Poniewozik, Alicji Grabowskiej i Agnieszce Paździor pogratulował znakomitych efektów uzyskanych dzięki wytężonej pracy. - Wysoki poziom jasełek świadczy o tym, że mamy utalentowane dzieci i wspaniałych nauczycieli - mówił z radością kapłan. Natomiast rodzice i dziadkowie ocierali łzy wzruszenia i z dumą spoglądali na swoje pociechy.

Warto dodać, że wcześniej dzieci uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym na plebanii (50 osób). Ponadto występując w kilkuosobowych zespołach, odwiedziły parafian z Piask i wiosek jako kolędnicy misyjni (6 zespołów). Niosąc Dobrą Nowinę, odgrywali różne scenki, śpiewali kolędy oraz zbierali ofiary na misje. Zebrali sporą kwotę z przeznaczeniem dla swoich rówieśników z Papui-Nowej Gwinei.

2023-01-30 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa

2023-03-23 21:20

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

"Wówczas rzekł pan winnicy: Co mam począć? Poślę mojego syna ukochanego, chyba go uszanują. Lecz rolnicy, zobaczywszy go, naradzali się między sobą mówiąc: To jest dziedzic, zabijmy go, a dziedzictwo stanie się nasze". (por Łk 20, 13-14).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych

2023-03-24 19:47

[ TEMATY ]

Rzym

górnictwo

papież Franciszek

#Pielgrzymka

Grzegorz Gałązka

Zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych do Rzymu, których ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach na kopalniach. – Pielgrzymka ma wymiar terapeutyczno-wytchnieniowy, aby rodziny znalazły ukojenie i pocieszenie po stracie mężów i ojców rodzin – podkreśla ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Razem z pątniczkami i ich dziećmi jest abp Wiktor Skworc, który codziennie przewodniczy Eucharystii. W czwartek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję