Reklama

Wiadomości

Tragedia smoleńska

[ TEMATY ]

katastrofa

Smoleńsk

katastrofa smoleńska

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry,
choćbyśmy nawet bardzo chcieli
to nie ominiemy dzisiaj
rocznicy katastrofy smoleńskiej
i śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej
z 95 osobami towarzyszącymi
Jego osobie
w drodze na Uroczystości
70 rocznicy mordu katyńskiego
w lesie smoleńskim.


Nie przejdziemy obojętnie
obok kamienia pamięci
który pod osłoną nocy
zmienił swoje przesłanie
by zamazać cel tej podróży
i jej znaczenie dla Polski i świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Nie chcemy roztrząsać tego
kto i po co?
bo dobrze wiemy
że ci, którzy mordowali
miliony własnych dzieci
i grzebali we wspólnych mogiłach
najlepszych swoich synów
nigdy nie uznają swojej winy
wobec polskiego narodu
i wobec tych,
których kulka w tył głowy
była ostatnim wspomnieniem.

Kolejna rocznica tragedii
którą dzisiaj wspólnie przeżywamy
ku pokrzepieniu naszych serc
i ku pamięci przyszłych pokoleń
upewnia nas w przekonaniu
że nie wszyscy chcemy poznać prawdę
o tych wydarzeniach sprzed lat wielu
i o tej ostatniej
tak po stronie "naszych przyjaciół , Moskali"
jak i po naszej stronie.


Reklama

Nikt i nic
nie jest jednak w stanie
zamazać kart historii,
uciszyć wszystkich świadków
tak tamtych
jak i obecnych zdarzeń.
Nikt i nic nie może także
wymazać nam z pamięci
wspólnie przeżytych chwil
narodowej żałoby
gdyśmy wszyscy razem
żegnali tragicznie poległych
na polu chwały.


Wszyscy wiemy
co znaczy słowo: «Ojczyzna»
choć nie zawsze
rozumiemy jego sens
zatraceni w kosmopolityzmie
pozbawieni ducha patriotyzmu
zapominamy o powinnościach
wobec tej matki,
która zrodziła nas w wierze ojców
i wykarmiła mlekiem kultury
niebagatelnej i nie bez znaczenia,
ale takiej
co wynosi na szczyty
i stawia pomniki
największym swoim bohaterom.


Wśród nich
pozostaną już na zawsze
wypisane na kartach historii
imiona tych,
którzy Ojczyznę
umiłowali najbardziej
i dla Niej
zgodzili się oddać własne życie
skarb największy -
pieczęć miłości heroicznej
poświęconej
Bogu i Ojczyźnie.

2014-04-10 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

Archiwum ks. Andrzej Puzona

Msza św. w Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli

Msza św. w Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli
W Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli 23 lutego br. przy ulicy Rue Jourdan 80 poświęcono tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Na zaproszenie Prezesa Polonii Belgijskiej, byłych wojskowych „Polonia Flandria” oraz Rodzin Katyńskich i rodzin poszkodowanych w katastrofie smoleńskiej w uroczystości tej uczestniczył jako delegat Biskupa Polowego ks. prał. płk Andrzej Puzon, który wespół z innymi kapłanami odprawił Mszę św.
CZYTAJ DALEJ

W Wielkim Tygodniu w ponad 100 kościołach odbędzie się noc konfesjonałów

2025-04-14 07:15

[ TEMATY ]

spowiedź

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub do rana w ramach 15. edycji nocy konfesjonałów. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu". Akcja ma umożliwić osobom zabieganym przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję