Aktywność fizyczną zalecają nie tylko kardiolodzy. Czy prawdą jest, że ruch zapobiega wielu chorobom, a nawet spowalnia proces starzenia?
Najnowsze badania wskazują, że brak regularnych ćwiczeń fizycznych jest przyczyną co najmniej 17 chorób przewlekłych. Na tej liście jest choroba niedokrwienna serca, niektóre nowotwory, cukrzyca, osteoporoza. Korzystny wpływ wysiłku fizycznego na organizm wykazano w chorobach układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa. Regularne ćwiczenia fizyczne są także niezbędnym elementem profilaktyki i leczenia chorób mięśni i stawów. Z pewnością każdy zna w swoim otoczeniu osoby w starszym wieku, które zachowały sprawność fizyczną i umysłową, dzięki temu że w latach wcześniejszych chętnie podejmowały wysiłki fizyczne, uprawiały sport, czynną rekreację czy też hobby związane z wysiłkiem fizycznym. Procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie, we wszystkich układach i tkankach, podczas wysiłku, zwłaszcza na świeżym powietrzu, korzystnie wpływają na sprawność umysłową, pamięć, zmniejszają częstość depresji i ryzyko demencji z powodu chorób naczyniowych.
Zbyt mała aktywność fizyczna, natomiast zwiększa ryzyko wystąpienia wymienionych wcześniej schorzeń, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych, które nadal są na pierwszym miejscu przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.
Na szczęście coraz więcej osób dotkniętych schorzeniami układu krążenia ma świadomość, że istotną częścią ich terapii są regularne ćwiczenia fizyczne, które poprawiają ich stan zdrowia i jakość życia. Warto tę prawdę wziąć sobie do serca, warto upowszechniać sport i czynną rekreację, zwłaszcza wśród młodzieży, bo prawdą oczywistą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Rozmawiała Anna Wyszyńska
Pomóż w rozwoju naszego portalu