Reklama

Terroryzm

Haiti: porwany prawie 2 tygodnie temu kapłan odzyskał wolność

Ks. Jean-Yves Medidor ze Zgromadzenia Kapłanów św. Wiatora (wiatorianów; CSV), uprowadzony prawie dwa tygodnie temu w miejscowości Croix des Bouquets na przedmieściach stolicy Haiti – Port-au-Prince, jest już na wolności. Oznajmili o tym 23 marca dwaj prowincjałowie tego zgromadzenia, księża: Nestor Fils Aime CSV – w Kanadzie i Dudley Pierre CSV – w Haiti.

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Haiti

porwanie

fotolia.com

“Dowiedzieliśmy się, że nasz brat odzyskał wolność wczoraj wieczorem. Dziękujemy tym wszystkim, którzy towarzyszyli i wspierali nas modlitwą w ciągu tych dwunastu piekielnych dni. Będziemy nadal modlić się za wszystkich, którzy ciągle jeszcze są przetrzymywani jako zakładnicy i oczekują dnia uwolnienia. Życzymy dobrego powrotu o. Jeanowi-Yvesowi. Niech Pan umocni go i pomoże mu odwrócić tę bolesną stronicę” – głosi wspólne oświadczenie obu prowincjałów.

10 marca w Croix des Bouquets na przedmieściach Port-au-Prince nieznani sprawcy uprowadzili ks. Jeana-Yvesa Medidora, proboszcza parafii Najlepszego Chrystusa Króla w stolicy Haiti. Według portalu Mano Actualité, który poinformował o tym 14 bm. uzbrojona grupa zakapturzonych mężczyzn porwała kapłana w pobliżu miejsca jego zamieszkania.

To kolejne porwanie nastąpiło w kilka tygodni po odzyskaniu wolności przez ks. Antoine'a Macaire Christiana Noaha – misjonarza klaretyna z Kazalu na północy kraju, uprowadzonego 7 lutego.

Reklama

Croix des Bouquets pozostaje od dawna pod kontrolą zbrojnego ugrupowania zwanego "400 Mawzoo", “wyspecjalizowanego” w porwaniach ludzi.

Ks. Medidor należy do Zgromadzenia Kapłanów św. Wiatora (wiatorianów; CSV) – wspólnoty zakonnej, założonej w 1830 w Lyonie przez miejscowego księdza, sługę Bożego Louisa Querbesa (1793-1859). Patron Zgromadzenia – św. Wiator z Lyonu żył w drugiej połowie IV wieku i zmarł w wieku 18 lat jako lektor-pustelnik w Egipcie.

2023-03-24 18:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztandar kapłaństwa

Niedziela lubelska 27/2016, str. 6

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

kapłan

Paweł Wysoki

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Ks. Ryszard Wasilak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Babinie, świętował jubileusz 45-lecia kapłaństwa

Jubileusz, obchodzony 12 czerwca pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, był okazją do wyrażenia wdzięczności za lata duszpasterskiej pracy kapłanów wyświęconych w 1971 r., a szczególnie za ks. Ryszarda Wasilaka, który przez 11 lat pełnił urząd proboszcza w Babinie.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski: Kościół jest sługą jedności

2023-06-08 13:45

[ TEMATY ]

Boże Ciało

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Kościół służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Uczestnicy procesji przeszli ulicami miasta z sanktuarium Bożego Ciała do katedry.

Obok przewodniczącego Episkopatu Polski Najświętszy Sakrament w gotyckiej monstrancji ufundowanej przez króla Władysława Jagiełłę nieśli abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, oraz biskupi seniorzy – bp Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski. Przed katedrą metropolita poznański wygłosił kazanie i przedstawił nowo wyświęconych księży dla archidiecezji poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Eucharystia stwarza wspólnotę

2023-06-08 15:39

Tomasz Lewandowski

Procesja przeszła ulicami centrum Wrocławia

Procesja przeszła ulicami centrum Wrocławia

Z katedry wrocławskiej do do Bazyliki Garnizonowej ulicami Wrocławia przeszła centralna procesja Bożego Ciała, zatrzymując się przy czterech ołtarzach symbolizujących cztery strony świata i naszą otwartość na każdego człowieka.

Eucharystii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, poprzedzającej procesję, przewodniczył abp Józef Kupny. Obecni byli także biskupi pomocniczy o. bp Jacek Kiciński i bp Maciej Małyga, duchowieństwo, siostry zakonne i licznie przybyli wierni. – Dzisiaj czcimy naszego Pana i Boga obecnego w świecie pod postaciami chleba i wina. Adorujemy Go i dziękujemy Mu za stałą obecność w naszym życiu. Ta obecność nie jest obecnością w rozumieniu, jakie wynika z naszego doświadczenia. Owszem, Jezus jest obecny w naszych dziejach, w naszej historii, w naszych rodzinach, w naszym życiu. Zamieszkuje nasze świątynie, ukryty jest pod postaciami chleba w tabernakulum. Jest to obecność przy nas i obok nas – tłumaczył w homilii abp Kupny. I dodawał: –

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję