Reklama

Kościół

Założycielki Centrum Nowe Życie: w Polsce od 1,5 do 2 milionów par doświadcza niepłodności

„Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 milionów par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, doświadcza niepłodności. Nie jest ona chorobą samą w sobie” – mówią jego założycielki Carine Stranz i Agnieszka Remus. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, jedyne w regionie kujawsko-pomorskim, w którym troska o płodność obejmuje w sposób holistyczny pary – kobietę i mężczyznę jednocześnie. Centrum Troski o Płodność może pochwalić się narodzinami ponad stu dzieci.

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

niepłodność

drubig-photo/fotolia.com

– Nasza radość jest ogromna, gdyż większość par trafiających do Centrum Nowe Życie to trudne przypadki, posiadające wieloletnią historię leczenia ginekologicznego, „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, gdzie często nie dawano szans na naturalne poczęcie” – dodają Carine Stranz i Agnieszka Remus.

Marcin Jarzembowski, KAI: Płodność jest dzisiaj luksusem? Jeśli tak, to jak go doświadczyć?

Carine Stranz: Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 milionów par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, doświadcza niepłodności. Nie jest ona chorobą samą w sobie. Jej przyczyna jest najczęściej wieloczynnikowa i wynika z zaburzeń już nie tylko samego układu rozrodczego, ale ogólnego stanu zdrowia człowieka, na który „pracujemy” przez wiele lat.

Agnieszka Remus: Dlatego, by przywrócić płodność, nie wystarczy już sam lekarz ginekolog. Konieczny jest cały wielospecjalistyczny zespół, który spojrzy w sposób holistyczny na człowieka, a następnie na parę, obejmując oboje leczeniem.

KAI: Centrum Nowe Życie działa w Bydgoszczy prężnie od 2018 roku. To tutaj, szanując godność każdego człowieka i otaczając troską każde życie, niedawno narodziło się setne dziecko…

Carine Stranz: Nasza radość jest ogromna, gdyż większość par trafiających do Centrum Nowe Życie to „trudne przypadki”, posiadające zazwyczaj wieloletnią historię leczenia ginekologicznego, „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, gdzie często nie dawano już szans na naturalne poczęcie. Mimo to, poprzez całościowe spojrzenie naszego wielospecjalistycznego zespołu, objęcie leczeniem obojga małżonków, udaje się przywrócić płodność w przypadku około 40% par, doprowadzając do naturalnego poczęcia i często już nie jednego a wielu, kiedy przyczyna niepłodności zostaje usunięta.

KAI: W czym tkwi tajemnica takiego zespołu, z jakich specjalistów się on składa?

Agnieszka Remus: Zespół Centrum Nowe Życie to lekarze specjaliści – ginekolodzy, endokrynolodzy, androlodzy, naprotechnolodzy – stosujący przyczynowe leczenie niepłodności, sięgający po najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny, po wielomiesięcznych szkoleniach w USA, chirurdzy – naprawczej medycyny prokreacji, a jeśli jest taka konieczność, włączani są lekarze innych specjalności, pracujący w tym samym nurcie medycyny naprawczej. Następnie nieoceniony wkład w całym proces terapeutyczny mają instruktorzy Modelu Creighton – nowoczesnego i ekologicznego narzędzia obserwacji cyklu kobiety, pozwalającego lekarzowi prowadzić celowane leczenie i monitorować dodatkowo w karcie efekty tego leczenia.

Reklama

Carine Stranz: Instruktorzy Modelu Creighton przygotowują parę na pierwszą wizytę u lekarza, informują o czynnikach wpływających na płodność, koordynują proces leczenia, są zawsze wtedy, kiedy para tego potrzebuje. Dodatkowo każda para objęta jest opieką dietetyka klinicznego – specjalizującego się w diecie sprzyjającej płodności, która dostosowana jest do zdiagnozowanych jednostek chorobowych, dobieraniu suplementacji dobrej jakościowo, na podstawie niedoborów zdiagnozowanych badaniami. Ważną rolę odgrywają także fizjoterapeuci dna miednicy – przywracający prawidłowe funkcjonowanie narządu rozrodczego, pomagający zniwelować bóle miesiączkowe (nawet jeśli przyczyna bólu leży gdzie indziej niż w nieprawidłowym napięciu dna miednicy np. w endometriozie), bóle owulacyjne lub pojawiające się w trakcie współżycia, a także przygotować do ciąży i wrócić do „formy” po niej. W procesie leczenia biorą udział również parazytolodzy – gdyż pasożyty są też często przyczyną różnych chorób, niepłodności, w tym endometriozy. Nie jest łatwo je wykryć, trzeba wiedzieć jak i kiedy zrobić badanie, a następnie sam proces usuwania ich z organizmu wymaga też opieki dobrego, doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dostosować terapię pod dany rodzaj pasożyta.

Agnieszka Remus: Dbamy także o psychikę, gdyż przy tak długich staraniach są to pary bardzo poranione, zmęczone zmaganiami. Każda kolejna miesiączka jest wielkim dramatem, kolejną utraconą nadzieją, przepłakaną w ukryciu. Dlatego współpracujemy z psychologami rozumiejącymi niepłodność lub takimi, którzy sami jej doświadczyli. Lista specjalistów ze sobą współpracujących jest długa, ale konieczna, by doprowadzić wspólnymi siłami do sukcesu.

KAI: Wspomniały Panie, że instruktorzy Modelu Creighton informują o czynnikach wpływających na płodność. Co to za czynniki oraz czy należy je koniecznie wyeliminować?
2023-03-28 18:55

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Radomszczańskie Dni Rodziny

2023-05-17 16:00

[ TEMATY ]

rodzina

Radomsko

Radomszczańskie Dni Rodziny

Karol Porwich/Niedziela

„Do was, młodzi, należy przyszłość rodziny, Kościoła i świata” – pod takim hasłem w dniach 28 maja – 11 czerwca odbędą się XXII Radomszczańskie Dni Rodziny.

W programie znalazły się m.in. pikniki i festyny rodzinne, konkursy, wystawy, wykłady, debaty i spotkania z ekspertami w wielu dziedzinach. Głównym celem RDR jest zwrócenie uwagi na rodzinę i jej znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

CZYTAJ DALEJ

Panie, z miłości do mnie wszedłeś w mój ludzki świat!

2023-05-10 10:40

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 51-58.

Czwartek, 8 czerwca. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Katolicy we Francji modlą się za ofiary zamachu w Annecy

2023-06-08 18:52

[ TEMATY ]

Francja

atak

PAP

Katolicy we Francji modlą się za ofiary napadu nożownika na plac zabaw w Annecy we francuskich Alpach. Zapewnia o tym miejscowy biskup Yves le Saux, podkreślając, że tragedia ta stawia pytanie o przemoc w dzisiejszym społeczeństwie i zobowiązuje do jej zwalczania.

W wyniku ataku rannych zostało pięć osób w tym czworo małych dzieci. Napastnik ugodził je nożem w brzuch. Jak poinformował prezydent Macron dwoje rannych walczy o życie. Dzięki błyskawicznej akcji sił bezpieczeństwa zdołano obezwładnić i ująć napastnika. Jest nim 32-letni Syryjczyk, który ubiegał się we Francji o azyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję