Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

By wyrazić sprzeciw

    W najbliższą niedzielę 2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, ulicami Krakowa przejdzie Biały Marsz Papieski!

plakat organizatorów

    Jak napisali organizatorzy: „Nie godząc się na szkalowanie św. Jana Pawła II, pragniemy zło dobrem zwyciężać. Przejdziemy ulicami Krakowa jak 17 maja 1981 r. po zamachu na pl. św. Piotra. Dziś, gdy po raz drugi dokonuje się zamach na św. Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość, jak w czasach komunizmu opluwa się nasze najświętsze wartości, chcemy wyrazić swój kategorycznych sprzeciw…” Zachęcają: „Biały strój lub element stroju, niech będzie naszym znakiem sprzeciwu wobec zła i kłamstwa”.

    W organizację marszu są zaangażowani m.in.: Rycerze Jana Pawła II, Solidarność Małopolska, Męski Różaniec, Wojownicy Maryi, Kobiecy Różaniec, Barbara Nowak, kurator małopolski, Dariusz Walusiak reżyser, Gadowski TV. Komitet Honorowy Białego Marszu otwiera dr Wanda Półtawska - lekarz psychiatra, wieloletnia współpracowniczka Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu KL Ravensbrück.

    Uczestnicy marszu spotkają się na Błoniach Krakowskich, przy kamieniu upamiętniającym Msze Papieskie, skąd o 13. 30 przejdą w kierunku Rynku Głównego ul. 3 Maja, al. Mickiewicza, ul. Karmelicką i ul. Szewską. W drodze uczestnicy marszu odmówią różaniec. Będą też słuchać odtwarzanych fragmentów papieskich homilii. Na godz. 15. jest zaplanowana Msza św. w bazylice Mariackiej.

    Zachęcając do udziału w marszu, Witold Gadowski napisał w „Niedzieli”: „Idea tego marszu narodziła się spontanicznie i właściwie w gronie znanych w Krakowie ludzi nie musieliśmy wiele mówić. Biały Marsz rośnie z każdym dniem i właśnie w papieskim Krakowie będzie miał swoją najważniejsza wymowę. Nie zapraszamy na marsz żadnycc polityków, jeśli jednak przyjdą prywatnie, powitamy ich bratersko i ciepło, bez względu na to, skąd przybędą (…) przybywajcie 2 kwietnia do Krakowa – czeka nas wszystkich wielkie obywatelskie poruszenie.”.

2023-03-28 22:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Jednego Serca Jednego Ducha

2023-06-08 20:16

[ TEMATY ]

Rzeszów

Jednego Serca Jednego Ducha

Piotr Drzewiecki

Kilka tysięcy osób zgromadziło się na największym koncercie uwielbieniowym, jaki w Boże Ciało wieczorem odbywa się w Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Koncert rozpoczął się od filmowego wspomnienia rodziny Ulmow, którzy będą beatyfikowani we wrześniu br. Wszystkich zebranych powital Jan Budziaszek - Trzeba było 365 dni czekać, aby tu znów stanąć z Wami. Jestem szczęśliwy, że znów tu jesteśmy i jest nas tak wielu, by razem się modlić i śpiewać! - mówił pomysłodawcą koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Media: dwoje z czworga rannych przez nożownika dzieci jest w stanie krytycznym

2023-06-08 16:27

[ TEMATY ]

atak

nożownik

fot. canva

Dwoje z czworga dzieci zranionych w czwartek rano przez nożownika we francuskim Annecy jest w stanie krytycznym - podała stacja BFM TV. Rany odniesione przez całą czwórkę określa się jako "zagrażające życiu". Dzieci są w wieku od 22 miesięcy do 3 lat.

Dwoje z zaatakowanych dzieci to cudzoziemcy: jedno ma obywatelstwo holenderskie, drugie - brytyjskie. Oprócz czwórki dzieci, nożownik ranił także dwie osoby dorosłe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję