Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz parafii na Grabówce

Jesteśmy tutaj, żeby być zgodni, harmonijni, żeby obudzić i potwierdzić w sobie potrzebę wewnętrznego człowieka – zaznaczył abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

abp Wacław Depo

Parafia św. Franciszka z Asyżu

Karol Porwich

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie obchodzi w 2023 r. jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, 28 marca została odprawiona Msza św. koncelebrowana.

Powitania

Karol Porwich

Arcypasterza, gości i licznie zgromadzonych wiernych przywitał ks. Roman Szecówka, proboszcz parafii. Mówił m.in.: – Obecność księdza arcybiskupa jest zaproszeniem całej wspólnoty parafialnej do dalszej troski o sprawy wiary oraz o te materialne związane ze świątynią, a także o zatroskanie się o tych, którzy w tej parafii znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a nierzadko i duchowej.

Następnie ks. Szecówka przedstawił intencje modlitewne jubileuszowej Eucharystii. Poprosił metropolitę częstochowskiego i towarzyszących mu kapłanów, by pomodlili się za całą rodzinę parafialną w podziękowaniu za 50 lat, z prośbą o błogosławieństwo na dalsze lata, za zmarłych księży proboszczów: ks. Henryka Marciniaka, ks. Stanisława Kosowskiego, ks. Józefa Franelaka, budowniczego kościoła, za zmarłych ofiarodawców parafii, budowniczych świątyni i tych wszystkich wiernych wspólnoty, którzy zostali powołani przez Boga do wieczności, a także za tych parafian, którzy zagubili się na drogach życia i stracili drogę do kościoła, sakramentu pokuty i pojednania, do Eucharystii.

Na wstępie Mszy św. abp Depo nawiązał do rychłego jubileuszu istnienia 100-lecia diecezji częstochowskiej (obecnej archidiecezji), w który wpisuje się jubileusz 50 lat istnienia częstochowskiej parafii św. Franciszka. – Jesteście wspólnotą jubileuszową, bo tak jest w Kościele – jubileusze są szczególnym czasem dziękczynienia Bogu i czasem radości – mówił do zgromadzonych.

Reklama

Słowo do wiernych

Karol Porwich

W homilii abp Depo przytoczył słowa św. Grzegorza z Nyssy, który wskazywał na komplementarność sposobu myślenia, mówienia i działania, jaki powinien charakteryzować chrześcijanina. – Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby być zgodni, harmonijni, żeby obudzić i potwierdzić w sobie potrzebę wewnętrznego człowieka, który nie tylko nie zgadza się na tę czy inną kulturę tego świata, będącą kontrsystemem nie tylko do Kościoła i wartości chrześcijańskich, ale przede wszystkim do osoby Jezusa Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela. I tak trzeba to widzieć. Ten atak na Kościół, na osoby tworzące Kościół, którym i my jesteśmy, na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, na wiernych świeckich, to jest tylko droga do nieuznania Jezusa jako Boga i naszego Zbawiciela – stwierdził metropolita częstochowski.

Homilia osadzona w kontekstach współczesnych zagrożeń apelowała do sumień wiernych, by nadal wiernie trwali pełni ufności we wspólnocie Jezusa Chrystusa.

Podsumowanie

Karol Porwich

Po zakończeniu uroczystości abp Depo podzielił się krótką jubileuszową refleksją. – Sam jubileusz 50-lecia parafii św. Franciszka z Asyżu, jak i początek jej istnienia, trzeba widzieć w kategoriach wiary i w świetle Ducha Świętego. Wcale nie było łatwo w tym 1973 r. powoływać wspólnotowość, jednoczyć ludzi i budować nowy kościół – podkreślił. Następne przypomniał dramatyczne daty z historii Polski: wydarzenia w Radomiu w 1976 r., czas pierwszej Solidarności i stan wojenny. – To, że po tylu latach możemy świętować pół wieku istnienia, to jest zapewne wyraz łaski Boga, który przez Ducha Świętego przysyłał tutaj odważnych kapłanów, jak śp. ks. Franelak, który z wiernymi zbudował ten kościół, jak też i całe pokolenia ludzi, którzy przez swoje ofiary, modlitwy i cierpienia są współtwórcami dzisiejszego jubileuszu istnienia parafii św. Franciszka z Asyżu – podsumował rozmowę hierarcha.

Więcej będzie można przeczytać w nr. 15 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 9 kwietnia.

2023-03-28 23:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny parafii

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Andrzej Przybylski

Beata Pieczykura/Niedziela

2,5 tys. lat temu na rakowskim wzgórzu była osada łużycka. Co dziś znajduje się w tym miejscu i jaką ma historię i znaczenie?

Przyszli na urodziny, zacne bo 110. W tę uroczystość spadkobiercy wspólnoty parafialnej usłyszeli słowa: – Niech ta rocznica nam, współczesnym, postawi pytanie o nasze świadectwo, o naszą odwagę w obronie wiary, wartości Ewangelii. Ta modlitwa jest wielkim wołaniem do Boga, aby ta parafia była wciąż żywa, aby z niej wychodziła moc, miłość i Boża prawda nie tylko dla Rakowa, lecz także całej Częstochowy i Polski – mówił bp Andrzej Przybylski 9 lutego parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. Tego dnia razem z licznie zgromadzoną wspólnotą dziękował Bogu za 110 lat istnienia parafii i ludzi, którzy nie bali się wierzyć, kochać Boga i Ojczyznę oraz bronić prawdy. Była to piękna, choć trudna historia. Obecnie w każdą drugą niedzielę w świątyni odbywa się modlitwa za Ojczyznę wraz z częstochowską „Solidarnością”. Dokładnie 9 lutego 1910 r. została erygowana parafia pw. Opieki św. Józefa, a ponieważ była to wspólnota rzemieślnicza, w 1956 r. zmieniono wezwanie na św. Józefa Rzemieślnika. Kościół konsekrował 13 maja 1962 r. bp Zdzisław Goliński kościół, a 19 listopada 2002 r. abp Stanisław Nowak oficjalnie podniósł do godności sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę objawiła się w Fatimie, Lourdes i innych miejscach?

2023-06-05 21:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

objawienia

Karol Porwich/Niedziela

Nie do końca. Katolicy są zobligowani do tego, aby wierzyć i uznawać wszystkie ogólne i publiczne objawienia, nie są jednak winni grzechu, jeśli nie do końca wierzą w poszczególne prywatne objawienia, nawet wówczas, kiedy rzeczywiście miały one miejsce. Jeśli uznacie, że dowody na poszczególne objawienia są nieprzekonujące oraz nie są potwierdzone przez Kościół, nie musicie w nie wierzyć. Właściwie nawet nie powinniście wówczas wierzyć, bo wyrządzalibyście sobie krzywdę, gdybyście wierzyli w coś, co według was nie miało miejsca.

Objawienia Maryjne czy też objawienia świętych są przykładami na to, co nazywamy objawieniami prywatnymi. Są one prywatnie dane poszczególnym osobom. Ogólne, czy też publiczne, objawienia zostały dane całemu Kościołowi – są one opisane w Piśmie Świętym i uświęcone Tradycją – zakończyły się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Ogólne objawienia dotyczą wszystkich chrześcijan, natomiast prywatne dotyczą tylko tych osób, którym zostały dane. Jeśli kiedykolwiek otrzymacie prywatne objawienie, co do którego będzie pewność, że pochodziło ono od Boga lub od jednego ze świętych działających w Jego imieniu, będziecie mieli obowiązek w swoim sumieniu uznać jego autentyczność i działać zgodnie z jego przesłaniem. Jednak jeśli ktoś inny twierdzi, że doświadczył objawienia, nie musicie w nie wierzyć – nawet jeśli wygląda na autentyczne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież odpoczywał, podziękował za nadesłane życzenia

2023-06-08 20:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jego Świątobliwość Papież Franciszek spędził dzień na odpoczynku – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Personel medyczny śledzący przebieg pooperacyjny papieża donosi, że był on karmiony dietą płynną. Jego parametry hemodynamiczne i oddechowe są stabilne. Przebieg pooperacyjny wydaje się prawidłowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję