Na szlaku wspólnie wędrowały grupy Z Gorzowa, Międzyrzecza, Rokitna, Rzepina, Zielonej Góry, Nowej Soli, Głogowa, Gubina i Górzyna. Pielgrzymów pobłogosławił bp Adrian Put.
- Nasz Bóg jest Panem niezależnym od nas. I choćbyśmy nie wiem jak próbowali Go przymusić, żeby nam coś dał, to decyzja zawsze należy do Niego. My możemy prosić, a Bóg Ojciec, ze względu na swojego Syna, da wszystko to, co Jego dzieciom jest potrzebne. Są czasy, kiedy jest wiele powołań od Boga, ale są też czasy, kiedy tych powołań jest mało. I to też jest wyraźny znak od Pana Boga – mówił bp Adrian. – Proszę was dzisiaj, żebyście modlili się o powołania. I nawet jeśli w tym roku nie zgłosi się do seminarium dziesięciu nowych kandydatów, to nie dlatego, że Pan Bóg czegoś nie dał, ale dlatego, że On najlepiej wie, co jest nam potrzebne.
Więcej o pielgrzymce ukaże się w papierowym wydaniu Niedzieli. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Pan Bóg pokazał pod mikroskopem to, co dzieje się na każdej Mszy św.
2026-07-14 20:30
Marzena Cyfert
Marzena Cyfert
Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek do Milicza
O znaczeniu Cudu Eucharystycznego w Legnicy, tajemnicy Eucharystii oraz niezastąpionej roli kapłana mówił podczas pielgrzymki Margaretek i Dwunastek do Milicza ks. Andrzej Ziombro, proboszcz parafii św. Jacka w Legnicy.
Na początku przypomniał fakty związane z cudem. 25 grudnia 2013 r. podczas Mszy św. ksiądz wikariusz udzielał Komunii św. ministrantowi, lecz Hostia upadła na ziemię. Ponieważ była zanurzona w Krwi Pańskiej, nie chciał jej ponownie udzielać. Zgodnie z obowiązującą procedurą umieścił ją w kielichu z wodą, a następnie schował w tabernakulum. 4 stycznia 2014 r. ks. Tadeusz Kisiński, pierwszy proboszcz tej parafii, zajrzał do kielicha i zauważył czerwone przebarwienie. Zostało to zgłoszone biskupowi miejsca, po czym powołano komisję złożoną z teologów, prawników i lekarzy, której zadaniem było wyjaśnienie tego zjawiska. Hostię badano w zakładach medycyny sądowej we Wrocławiu i Szczecinie, ale naukowcy nie byli w stanie powiedzieć, dlaczego jej fragment przybrał czerwone zabarwienie. Szukali naturalnych przyczyn – grzybni, pleśni, bakterii. Takie środowisko rzeczywiście występowało, ale nie ono spowodowało przebarwienie. W badaniach histopatologicznych odkryto fragmenty tkanki mięśnia serca ze zmianami wskazującymi na silne napięcie towarzyszące agonii. Dziesięć lat temu Stolica Apostolska uznała to wydarzenie za cud.
Specjalny wysłannik Watykanu abp Gallagher udaje się na Ukrainę. W jakim celu?
2026-07-15 10:48
ts /KAI
Adobe Stock
Watykański „minister spraw zagranicznych” arcybiskup Paul Richard Gallagher udaje się na Ukrainę. Papież Leon XIV mianował sekretarza Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi specjalnym wysłannikiem papieskim na obchody 35. rocznicy odnowy struktur Kościoła łacińskiego na Ukrainie oraz 25. rocznicy wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II. Uroczystości odbędą się w najbliższą niedzielę 19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, w środkowej Ukrainie. Nie wiadomo jeszcze, czy abp Gallagher odwiedzi również inne miejsca.
W liście ogłaszającym nominację abp. Gallaghera na specjalnego wysłannika papież wezwał do modlitwy o pokój i za wszystkich, którzy cierpią lub cierpieli z powodu „brutalnych” skutków wojny w Ukrainie. W liście Leon XIV wspomina również o „okrutnych prześladowaniach”, jakich doświadczyła lokalna wspólnota kościelna w XX wieku, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej Ukraina została „poddana reżimowi inspirowanemu ideologią sowiecką”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.