Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranie Plenarne KEP w Olsztynie

Episkopat Polski broni krzyża

Reklama

Sytuacja w Polsce po powodzi, dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, debata wokół problematyki in vitro - to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, które odbywało się w dniach 18-19 czerwca w Olsztynie. 20 czerwca we Fromborku biskupi uczczcili 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika. Wspólną modlitwą zakończyli Rok Kapłański.
Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej - napisali polscy biskupi obradujący w Olsztynie w specjalnym stanowisku Konferencji Episkopatu Polski ws. obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Hierarchowie podkreślili, że „krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa, znakiem odkupienia i zbawienia, ofiary ponoszonej dla innych, symbolem miłości i miłosierdzia, a także cierpienia i zwycięstwa nad śmiercią”.
30 czerwca odbędzie się posiedzenie w pełnym składzie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczące odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału, zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych. W tym kontekście polscy biskupi zwrócili uwagę że analizowana przez Trybunał sprawa ma znaczenie nie tylko w odniesieniu do obecności krzyża w szkole, ale także innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej w ogóle.
Przypomnieli, że dla wszystkich chrześcijan krzyż jest bezcennym znakiem i dlatego umieszczany jest nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w miejscach pracy, nauki i kultury. „Niech krzyż pozostanie w szkołach, szpitalach i innych instytucjach” - zaapelowali.

Polacy atakowani

Pożegnanie żołnierzy

Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje życie Temu, który mu je ofiarował - mówił 16 czerwca podczas Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego ks. płk Sławomir Żarski - administrator diecezji wojskowej. Rodzina, przyjaciele i koledzy żołnierze pożegnali plut. Miłosza Górkę, poległego 12 czerwca w Afganistanie. Administrator diecezji wojskowej podkreślił, że każda śmierć żołnierza jest „rachunkiem sumienia dla nas, żyjących”. - Plut. Górka czyni nam dzisiaj rachunek sumienia, z naszego codziennego życia, honoru, sprawiedliwości i miłości bliźniego. Pyta o naszą gotowość do poświęcenia w imię Ojczyzny, sprawiedliwości i pokoju na świecie - powiedział ks. płk Żarski. Po Mszy św. trumna z ciałem śp. plut. Miłosza Górki została odprowadzona na Cmentarz Komunalny na warszawskich Powązkach.
Plut. Miłosz Górka zginął, a ośmiu żołnierzy zostało lekko rannych12 czerwca, gdy polski konwój logistyczny jadący z bazy Warrior do bazy Ghazni został zaatakowany improwizowanym ładunkiem wybuchowym.
Trzy dni później w wyniku ostrzału bazy Warrior zginął kolejny polski wojskowy - st. szer. Grzegorz Bukowski. Zdaniem ekspertów, może to być wynik toczącej się w Polsce kampanii wyborczej, o której wiedzą talibowie. Bezpieczeństwu żołnierzy nie służą pochopne sądy formułowane przez kandydatów. W Afganistanie zginęło do tej pory 18 polskich żołnierzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CARITAS Europa w Polsce

Wizyta na terenach popowodziowych

Harald Happel - oficer ds. katastrof i pomocy humanitarnej Caritas Europa odwiedził w Polsce tereny dotknięte przez powódź. Celem jego wizyty było przygotowanie informacji dla konfederacji Caritas Internationalis, która zapowiedziała gotowość pomocy dla poszkodowanych. W dniu przyjazdu do Polski - w niedzielę 13 czerwca Harald Happel wraz z ks. Marianem Suboczem - dyrektorem Caritas Polska udał się do Sandomierza. Dzień później w Łodzi spotkał się z dyrektorami diecezjalnych Caritas z terenów zalanych przez powódź w celu omówienia najpilniejszych potrzeb. Dyrektorzy opracowywali m.in. plan dalszych działań pomocowych dla poszkodowanych przez wodę i osuwiska. Harald Happel odwiedził też Częstochowę, Opole, Bielsko-Białą i Rzeszów, był w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej.
Caritas Internationalis i Caritas Europa chcą w porozumieniu z Caritas Polska i przy wsparciu sponsorów przygotować małe projekty pomocy, która będzie dostosowana do konkretnych potrzeb miejscowej ludności.

Krótko

Trybunał w Strasburgu skarcił Polskę za brak lekcji etyki w szkołach. Niezapewnienie lekcji etyki uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, to naruszenie konwencji o prawach człowieka - orzekli strasburscy sędziowie.

Polska straż graniczna, na podstawie wydanego w Niemczech europejskiego nakazu aresztowania, zatrzymała Uri Brodskiego. Posługuje się on izraelskim paszportem. Niemcy podejrzewają, że brał udział w zabezpieczeniu logistycznym operacji izraelskiego Mossadu, w którym 13 stycznia w Dubaju zabito Mahmuda al-Mabhuha, jednego z przywódców wojskowych Hamasu.

Cztery anteny telewizji publicznej najwięcej czasu przed pierwszą turą wyborów poświęciły kandydatowi PO Bronisławowi Komorowskiemu. Na kolejnych miejscach są Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski - wynika z monitoringu kampanii wyborczej prowadzonego przez TVP.

Wniosek do prokuratury o przesłuchanie Donalda Tuska złoży pełnomocnik syna Anny Walentynowicz. Premier mógł, według niego, uzgodnić z Rosjanami zastosowanie bezprawnej procedury postępowania, która spowolniła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Ton narracji w sprawie katastrofy smoleńskiej nadają Wojskowe Służby Informacyjne - informuje „Nasz Dziennik”. Chodzi o to, że brylujący w mediach mjr Michał Fiszer jest od 1997 r. związany z wojskowymi specsłużbami.

Stenogram z czarnych skrzynek tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, przeanalizował „Nasz Dziennik” wraz ze specjalistami. Lotnicy zauważyli w nim sporo błędów i nieścisłości. Zauważono m.in., że całość nagrania trwa 38 minut, co przekracza techniczne możliwości czarnych skrzynek montowanych w tupolewach. Podejrzenia w zapisie wzbudza też brak komend, które musiały paść w trakcie lotu.

Od 16 czerwca możliwy jest publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Na razie w ten sposób można zajrzeć do ponad 12 mln spośród 18, 8 mln ksiąg.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Boga.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

[ TEMATY ]

religia

etyka

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Resort edukacji próbuje wypchnąć religię z polskich szkół. Zajęcia od 1 września mają odbywać się raz w tygodniu, na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Ucierpią na tym nie tylko katecheci, bo tysiące z nich starci pracę, ale przede wszystkim uczniowie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję