Reklama

Wiara

Bp Ryczan: Matka Łaskawa ma ręce i serce zwrócone ku dzieciom

„Matka Łaskawa ma ręce i serce zwrócone do swoich dzieci, do każdego człowieka” – mówił bp Kazimierz Ryczan w bazylice podczas dzisiejszego odpustu ku czci patronki Kielc - Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. W homilii bp Ryczan przypomniał kult Matki Bożej, obecny ponad 300 lat na katedralnym wzgórzu, wspominał Jej czcicieli i akt koronacji dokonanej przez św. Jana Pawła II. Mówiła także o „misji Matki Łaski Bożej”, dzięki której „stare mury oddychają żywą wiarą”.

[ TEMATY ]

bp Ryczan

TER

Przypomniał, że Maryja całe życie żyła dla Syna i towarzyszyła Jezusowi, a „spod krzyża bierze początek Jej misja, wstawiennictwo o wybaczenie, o łaskę pojednania, o pokój”. Biskup zauważył, że chociaż nie znamy Jej dzieciństwa, to wiemy, że „Jej oczy zawsze zwrócone były na Boga, serce było przy Bogu miłosiernym (…), Jej oczy utkwione były w Jezusie przez całe życie (…), a Ona żyła Kościołem swojego Syna”. „Jest z nami dzisiaj, bo Kościół w Kielcach jest Kościołem Jej Syna” – podkreślał bp Ryczan. Zaapelował, aby „porzucać egoizm partyjny i grupowy”. „Żyjmy dla ojczyzny i Kościoła. Matko Łaskawa Kielecka, chcemy być Twoimi uczniami” – modlił się bp Ryczan.

Odpust w bazylice katedralnej mieszkańcy miasta uczcili uczestnictwem we Mszy św. odpustowej, zawierzeniem patronce Kielc i procesją maryjną po katedralnym wzgórzu oraz śpiewem hymnu „W prastarej kieleckiej świątyni” przed ikoną Matki Bożej. Odpust w kieleckiej bazylice łączy się z obecnością słynącego łaskami wizerunku nazywanego obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – od napisu, który odczytano na ramie obrazu: „Matka Boska Łaskawa Kielecka”.

Ok. 1600 roku Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami. Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic miasta do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626 r. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchownych, parafian, pielgrzymów. W XIX w. uroczystość odpustowa gromadziła licznych pielgrzymów, nawet z odległych miejscowości.

Od 1982 r. bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989–1990. Ukoronował go uroczyście Jan Paweł II 3 czerwca 1991. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.

2014-05-07 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryczan: konwencja o przemocy to budowanie pogańskiego ładu

[ TEMATY ]

bp Ryczan

Bożena Sztajner

Z udziałem ponad 100 dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie odprawiona została Msza św., która zakończyła jasnogórskie rekolekcje Bożogrobców. W homilii bp Kazimierz Ryczan wskazując na przyjętą konwencję o przemocy wobec kobiet, kielecki biskup senior podkreślał, że jest to kolejna próba budowania „pogańskiego ładu” opartego o ideologię lewicowo-liberalną, która dąży do zniszczenia społeczeństwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję