Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

„Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi - pisze św. Jakub - dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. Tak i wy bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie” (Jk 5, 7-8). Porównanie z rolnikiem jest bardzo wymowne: obsiewa on pole, ma przed sobą kilka miesięcy cierpliwego i wytrwałego oczekiwania, ale wie, że nasiona w tym czasie przechodzą swój cykl dzięki deszczom jesiennym i wiosennym. Rolnik nie jest fatalistą, ale stanowi wzór sposobu myślenia, łączącego w sposób zrównoważony wiarę i rozum, z jednej strony zna bowiem prawa przyrody i wykonuje dobrze swoją pracę, z drugiej zaś - ufa Opatrzności, gdyż niektóre podstawowe sprawy leżą nie w jego rękach, lecz w rękach Boga.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 12 grudnia 2010 r.

W wolności religijnej znajduje wyraz specyfika osoby ludzkiej, która dzięki niej może ukierunkować swoje życie osobiste i społeczne na Boga; w Jego świetle stają się w pełni zrozumiałe tożsamość, sens i cel istnienia osoby. Odmawianie czy ograniczanie w sposób arbitralny tej wolności jest równoznaczne z kultywowaniem zawężonej wizji osoby ludzkiej; przysłanianie publicznej roli religii jest równoznaczne z tworzeniem społeczeństwa niesprawiedliwego, bowiem nie odpowiada ono prawdziwej naturze osoby ludzkiej; jest równoznaczne z uniemożliwieniem zaprowadzenia autentycznego i trwałego pokoju w całej rodzinie ludzkiej.
Z orędzia na Światowy Dzień Pokoju, obchodzonego 1 stycznia 2011 r.

Wizyta u wizytek

Papież w klasztorze

Benedykt XVI odprawił 14 grudnia Mszę św. w watykańskim klasztorze klauzurowym Mater Ecclesiae - Matki Kościoła, położonym w Ogrodach Watykańskich, gdzie od października ubiegłego roku żyje wspólnota siedmiu sióstr wizytek, kontynuując misję nieustannej modlitwy za Ojca Świętego, pracowników urzędów watykańskich i całego Kościoła. Sześć spośród sióstr to Hiszpanki, jedna Włoszka. Wizyta Papieża związana była z zakończeniem obchodów 400-lecia Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, utworzonego przez św. Franciszka Salezego, biskupa Genewy, z pomocą św. Joanny Franciszki de Chantal.
W swojej homilii Ojciec Święty podkreślił, że Jezus jest definitywnym Słowem Boga skierowanym do człowieka, gdyż dając samego siebie, ukazał prawdziwe oblicze Boga. Wraz z Papieżem Mszę św. sprawowali jego sekretarze - prałaci ks. Georg Gänswein i ks. Alfred Xuereb oraz niektórzy prałaci z Sekretariatu Stanu.
Obecność zakonów kontemplacyjnych w Watykanie związana jest z inicjatywą Jana Pawła II, któremu bardzo zależało, aby mniszki modliły się w jego intencjach, Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła. 13 maja 1994 r. do specjalnie wybudowanego małego klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich przybyły siostry klaryski, następnie karmelitanki, benedyktynki i wizytki. Od ubiegłego roku okres pobytu został skrócony do 3 lat, ze względu na dużą liczbę chętnych zakonów.

Podróże Benedykta XVI

We Włoszech i za granicą

Wraz z opublikowaniem przez biskupów niemieckich daty pielgrzymki Benedykta XVI do swej ojczyzny (22-25 września) gotowy jest już kalendarz przyszłorocznych podróży Ojca Świętego. Będą to cztery wizyty w diecezjach włoskich oraz cztery pielgrzymki zagraniczne.
W dniach 7 i 8 maja 2011 r. Benedykt XVI odwiedzi Akwileę i Wenecję 4 i 5 czerwca - Chorwację. Dwa tygodnie później, 19 czerwca, Ojciec Święty przybędzie do diecezji San Marino-Montefeltro, obejmującej zarówno terytorium Republiki San Marino, jak i Włoch.
W dniach 18-21 sierpnia Benedykt XVI będzie przewodniczył w Madrycie obchodom XXVI Światowego Dnia Młodzieży. 11 września Papież uda się do Ankony na zakończenie Włoskiego Kongresu Eucharystycznego. 22-25 września to data pielgrzymki do Niemiec, obejmującej Berlin, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski. 9 września Ojciec Święty uda się do Lamezia Terme i Certosa di Serra San Bruno w Kalabrii. Ostatnią podróżą Benedykta XVI planowaną na 2011 r. będzie wizyta w Beninie w dniach 18-20 listopada. Będzie ona związana z 150. rocznicą ewangelizacji tego kraju.

Przesłanie Ojca Świętego

Do uczestników Spotkania Młodych w Rotterdamie

Do ofiarnej miłości, odkrywania autentycznego znaczenia solidarności z cierpiącymi i budowania miejsc dobroci serca i zaufania zachęca Papież uczestników 33. Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie. 28 grudnia przybędzie do tego holenderskiego miasta na zaproszenie ekumenicznej Wspólnoty z Taizé ok. 30 tys. młodych mieszkańców naszego kontynentu. Ojciec Święty napisał do nich m.in.: „W ciągu tych dni odkryjecie, że ta radość nie oddala was od solidarności z ludzkimi cierpieniami, ale jest głęboko związana z zaufaniem do Boga. Żyjąc tym zaufaniem, przyjmując je, pozwalacie, by dokonywała się przyniesiona przez Chrystusa radykalna odnowa ludzkiej istoty. W taki sposób będzie kierowała wami odwaga, by iść pod prąd, kiedy staje się to niezbędne. Nie ulegając złudom indywidualizmu, coraz bardziej będziecie się stawać ludźmi komunii, oddając siebie w darze innym”.

Na blogach piszą

W większości krajów europejskich, w tym w Polsce, prawo zezwala na usunięcie dziecka, które ma jakieś określone wady wykazane w badaniu prenatalnym. We Francji większość kobiet objęta jest takimi badaniami, w związku z tym prawie nie ma tam ludzi np. z zespołem Downa. (…)
Kiedyś usłyszałam gdzieś, że ludzie niepełnosprawni są dla nas darem. Pokazują nam wartość życia, nierzadko mają w sobie radość oraz siłę przebicia bez porównania większą od „normalnych”. Wreszcie wyzwalają w nas to, co najpiękniejsze - troskę o drugiego człowieka, miłość, opiekuńczość. To dar, którego sami chcemy się pozbawić, i to pod płaszczykiem humanitarności…
Jupalee

Szukać! Szperać! Porównywać! Szukać po to, aby mówić i myśleć w sposób wyszukany, a nie przypadkowy. Szperać, bo nawet polszczyzna niższych rejestrów obfituje w wyrażenia niezwykle celne, obrazowe i strojne. Porównywać, by umieć odróżnić tych, którzy wkładają rzetelny trud w to, by wysłowić i wypisać się w sposób ładny i jasny, od tych, którzy „ledwie po polsku bełkoczą kałem ulicy” (jak Andrzej Żuławski ocenił kompetencje językowe jednego z wykonawców hip-hopu). Obowiązkiem jest szukać, szperać, porównywać, żeby uczyć i zachęcać innych do tego, żeby szukali, szperali i porównywali. Żeby mniej było żenującego wysławiania się, a więcej rzetelnego myślenia, mówienia i pisania.
Edward Jaczok

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in. tabliczka upamiętniająca św. Edytę Stein

2026-04-27 16:55

[ TEMATY ]

Auschwitz

Muzeum Auschwitz

Agata Kowalska

Z głębokim niepokojem i bólem przyjmujemy doniesienia o usuwaniu kluczowych symboli polskiej i chrześcijańskiej pamięci z terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pod pretekstem „prac konserwatorskich” z przestrzeni muzeum znikają znaki, które przez dekady świadczyły o męczeństwie narodu polskiego i świętych Kościoła katolickiego. Czy w imię źle pojętej nowoczesności próbuje się pisać historię tego miejsca na nowo, wymazując z niej polskie ofiary?

Z bloku 15, miejsca szczególnego dla naszej tożsamości narodowej, zdemontowano dwie niezwykle ważne tablice. Pierwsza z nich upamiętniała bohaterów Armii Krajowej i dumnie prezentowała znak Polski Walczącej. Druga poświęcona była zamordowanym polskim harcerzom. To nie były zwykłe eksponaty – to wota ufundowane przez byłych więźniów, którzy z własnych, skromnych środków chcieli oddać hołd swoim kolegom.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

2026-04-27 20:41

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

ks. Paweł Traczykowski

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Paweł Traczykowski (1984-2026)

Ks. Paweł Traczykowski (1984-2026)

27 kwietnia br. Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała o śmierci ks. Pawła Traczykowskiego, wikariusza parafii katedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Zmarł nagle w wieku 42 lat, w 17. roku kapłaństwa.

Ks. Paweł Traczykowski urodził się 1 kwietnia 1984 roku w Wałbrzychu. Był związany z parafią Świętych Aniołów Stróżów, gdzie dojrzewało jego powołanie. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu i zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Seminarium Diecezji Legnickiej, a po utworzeniu diecezji świdnickiej w 2004 roku został alumnem Wyższego Seminarium Duchownego tej diecezji. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 2009 roku z rąk bp. Ignacego Deca.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

2026-04-29 14:14

[ TEMATY ]

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Karol Nawrocki

śp. Łukasz Litewka

Sejm RP

Prezydent Karol Nawrocki wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

Prezydent Karol Nawrocki wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

W Sosnowcu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego posła Lewicy Łukasza Litewki. Ceremonia ma charakter państwowy. 36-letni poseł z Sosnowca zginął w ub. czwartek potrącony przez samochód, gdy jechał rowerem. Był znany z działalności charytatywnej i społecznej.

Jego fundacja TeamLitewka m.in. poprzez media społecznościowe nagłaśniała i wspierała leczenie dzieci czy ratowanie zwierząt; reagowała na trudne sytuacje w lokalnej społeczności, zbierając środki na sprzęt rehabilitacyjny czy pomoc poszkodowanym w wypadkach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję