Reklama

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi – Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

Ojciec Święty Franciszek mianował Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego, dotychczasowego Nuncjusza Apostolskiego w Nigerii. Decyzję Papieża ogłosiła 8 sierpnia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

Sedes Sapientiae/ @VaticanNewsPL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo (Mediolan) we Włoszech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r.

Inkardynowany do diecezji Ventimiglia – San Remo.

Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego, został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej w dniu 1 lipca 1992 r.

Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech oraz w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

Dnia 8 stycznia 2011 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Sutri).

Dnia 5 lutego 2011 r. otrzymał święcenia biskupie.

Dnia 23 marca 2011 r. został wyznaczony Nuncjuszem Apostolskim w Indonezji.

Dnia 26 kwietnia 2017 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Nigerii.

Dnia 24 października 2017 r. został ustanowiony Stałym Przedstawicielem przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS/ CEDEAO).

Dnia 8 sierpnia 2023 r. został mianowany 74. Nuncjuszem Apostolskim w Polsce.

Oprócz włoskiego, zna również język francuski, angielski i niemiecki.

2023-08-08 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjatura apostolska w Polsce wydała kalendarz poświęcony abp. Achillesowi Rattiemu

[ TEMATY ]

Pius XI

Nuncjusz Apostolski

Zdjęcia: Archiwum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie

Marszałek Józef Piłsudski nazwał nuncjusza Achillesa Rattiego „persona gratissima”

Marszałek Józef Piłsudski nazwał nuncjusza
Achillesa Rattiego „persona gratissima”

Kalendarz na rok 2019 poświęcony Piusowi XI wydała nuncjatura apostolska w Polsce. Achilles Ratti, późniejszy papież, był nuncjuszem apostolskim w naszym kraju, za którego misji przywrócone zostały relacje dyplomatyczne Rzeczpospolitej ze Stolicą Apostolską.

– 25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował prał. Achillesa Rattiego, ówczesnego prefekta Biblioteki Watykańskiej, wizytatorem apostolskim w Polsce; jego uroczyste przywitanie w Warszawie odbyło się 30 maja 1918 r. Zaraz po przyjeździe ks. Ratti podjął swoją intensywną i wyczekiwaną misję kościelną i dyplomatyczną, co pokazują jego „Pamiętniki 1918-1919”, wydane przez Tajne Archiwum Watykańskie. Dnia 6 czerwca 1919 r., w następstwie przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, prał. Ratti został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce. Drugi tom „Pamiętników 1919-1920” szczegółowo opisuje misję nuncjusza Rattiego, która zakończyła się 13 czerwca 1921 r., gdy został ustanowiony arcybiskupem Mediolanu. Dnia 2 lutego 1922 r. kard. Ratti wszedł na konklawe, które miało wyznaczyć następcę papieża Benedykta XV. Dnia 6 lutego został wybrany papieżem i przyjął imię Piusa XI – napisał w słowie wstępnym do Kalendarza abp Salvatore Pennacchio, aktualny nuncjusz apostolski w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Już ponad 1000 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, ponad 2,3 tys. rannych

2025-03-29 08:37

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP

Do 1002 wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7, do którego doszło w piątek w Birmie - poinformowała rządząca krajem junta wojskowa, cytowana przez agencję AFP. Rannych zostało 2376 osób. Bilans ofiar najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie.

Wcześniej informowano o 694 ofiarach śmiertelnych trzęsienia ziemi i blisko 1700 rannych, jednak dane te pochodziły tylko z drugiego co do wielkości birmańskiego miasta Mandalay, które znajdowało się najbliżej epicentrum i zostało najbardziej zniszczone.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: IV niedziela Wielkiego Postu

2025-03-29 10:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Katarzyna Cegielska

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję