Reklama

Kościół

Nowy patriarcha Lizbony

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Manuela Clemente z urzędu patriarchy Lizbony. Jego następcą mianował dotychczasowego biskupa polowego Portugalii Rui Manuela Sousę Valério.

[ TEMATY ]

Lizbona

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rui Manuel Sousa Valério urodził się 24 grudnia 1964 roku w Ourém, w diecezji Leiria-Fátima. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Montfortanów (SMM), w którym w 1990 roku złożył śluby wieczyste, a w 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Po studiach z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, otrzymał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej. Uczęszczał także na wykłady z filologii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i z duchowości w Międzynarodowym Ośrodku Montfortańskim w Louvain w Belgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był kolejno m.in.: duszpasterzem w parafii Castelverde di Lunghezza w diecezji rzymskiej, wikariuszem parafii w Castro Verde w diecezji Beja w Portugalii, proboszczem w Póvoa de Santo Adriãoe w patriarchacie Lizbony, a także kapelanem wojskowym szpitala Marynarki Wojennej w Lizbonie i Szkoły Morskiej w Alfaiete. Ponadto w łonie swego zgromadzenia był formatorem postulantów, radcą i przełożonym lokalnym.

27 października 2018 roku został biskupem polowym Portugalii. Sakrę biskupią przyjął 25 listopada tego roku z rąk kard. Manuela Clemente.

2023-08-10 13:17

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kondolencje i modlitwa Papieża po tragicznym wypadku w Lizbonie

[ TEMATY ]

Portugalia

Lizbona

Papież Leon XIV

PAP/EPA/TIAGO PETINGA

Ojciec Święty wystosował telegram do patriarchy Lizbony, przekazując kondolencje i zapewniając o modlitwie w związku z wczorajszym wypadkiem kolejki linowo-terenowej „Gloria”.

Telegram, podpisany przez watykańskiego sekretarza stanu, kard. Pietra Parolina, zapewnia o smutku, z jakim Ojciec Święty przyjął wiadomość o wczorajszym wypadku, wskutek którego zginęło kilkanaście osób, a ponad 20 doznało obrażeń.
CZYTAJ DALEJ

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2026-02-22 08:20

[ TEMATY ]

Faustyna

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Dziś przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Do wydarzenia w klasztorze w Płocku nawiązał w środę Papież Leon XIV, podkreślając, że „zapoczątkowało nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz «Jezu, ufam Tobie»”.

„22 lutego przypada 95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego świętej Faustynie Kowalskiej” – przypomniał Leon XIV podczas audiencji generalnej 18 lutego. „Zapoczątkowało to nowy rozdział szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez Koronkę i obraz „Jezu, ufam Tobie” - dodał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: w Natal spłonął pomnik Matki Bożej Fatimskiej

2026-02-25 19:27

Adobe Stock

W mieście Natal, na północnym wschodzie Brazylii, spłonął w środę pomnik przedstawiający Matkę Bożą Fatimską. Budowla usytuowana w stolicy stanu Rio Grande do Norte była wykonana z łatwopalnych materiałów - przekazały lokalne władze. Z dotychczasowego śledztwa wynika, że do zapalenia się posągu doszło na skutek zwarcia instalacji elektrycznej wmontowanej w pomnik. W tragicznym zdarzeniu ucierpiał jeden z pracowników, który został poparzony.

Do wypadku doszło, krótko przed inauguracją wysokiego na ponad 30 m pomnika Matki Bożej Fatimskiej. Całość przedsięwzięcia, jak szacują lokalne władze opiewała na kwotę 15 mln brazylijskich reali, czyli równowartość ponad 10 mln złotych. Do ukończenia pomnika, usytuowanego na postumencie o wysokości 8 m brakowało montażu korony. Inauguracja tego jednego z największych na świecie pomników Maryi, zaplanowana była w Natal na marzec br.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję