Reklama

Przywrócić zdrowie, odzyskać radość życia!

Jest ponoć dziewięć kręgów piekielnych. Lędźwiowych jest tylko pięć, za to potrafią piekielnie dokuczyć, gdy dyski, które są między nimi, ulegają uszkodzeniu lub się przesuną. Brak ruchu, nadwaga, ciężkie torby z zakupami, wysokie obcasy, źle wyprofilowane krzesła, na których siedzimy kilka godzin dziennie, zbyt twarde lub zbyt miękkie materace do spania… Już jeden z tych czynników wystarczy, aby nasz przeciążony kręgosłup zareagował bólem pleców. Jak i gdzie wzmocnić kręgosłup i pozbyć się uciążliwych dolegliwości? Na szczęście jest ktoś, kto potrafi wstawić je we właściwe miejsce, bo ma ręce, które leczą! Mgr Adam Waśko układa kręgi jak puzzle. Można się o tym przekonać w Bielsku-Białej na Harcerskiej 7, w Klinice Terapii Manualnej, Rehabilitacji i Krioterapii „Was-Med”.

Niedziela Ogólnopolska 12/2011, str. 44-45

Agnieszka Lorek

Mgr Adam Waśko

Mgr Adam Waśko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Lorek: - Ból towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów i wciąż stanowi źródło cierpienia setek tysięcy ludzi…

Mgr Adam Waśko: - Badania nad bólem stanowią wyzwanie dla lekarzy i naukowców - biologów, biochemików, a nawet fizyków. Gdy doskwiera nam ból, myślimy sobie: Jak byłoby cudownie, gdyby ból nie istniał, ileż mniej cierpienia byłoby na tym świecie!

- Na szczęście jest takie miejsce, gdzie można odzyskać radość życia - życia bez bólu… Jest Pan twórcą Kliniki Terapii Manualnej, Rehabilitacji i Krioterapii w Bielsku-Białej. Jej tradycja sięga roku 1992…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zgadza się, z tym że pierwotnie placówka funkcjonowała jako Centrum Terapii Manualnej i Masażu. Wzrost zainteresowania pacjentów świadczonymi tu usługami stał się jedną z przyczyn otwarcia kliniki, rozszerzenia usług na wiele zabiegów z grupy terapii manualnej, kinezyterapii, fizykoterapii oraz krioterapii.

- Co jest podstawową specjalnością Kliniki „Was-Med”?

- Leczenie schorzeń, zwyrodnień i patologii pourazowych kręgosłupa, stawów barkowych, łokciowych, kolanowych i biodrowych. Pacjenci mogą również korzystać z poszerzonego cyklu zabiegów odnowy biologicznej. Leczeniem obejmujemy ludzi w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania schorzenia.
Skuteczność Kliniki „Was-Med” przyciąga pacjentów z całej Polski. Placówka od samego początku cieszy się dobrą sławą, gdyż specjaliści tu pracujący stawiają na nogi pacjentów z różnymi dolegliwościami bólowymi.

Reklama

- Jacy to specjaliści?

- Personel Kliniki „Was-Med” składa się z wykwalifikowanych rehabilitantów, którzy wykonują zabiegi na najwyższej jakości urządzeniach. W naszej klinice porad udzielają lekarz, ortopeda-traumatolog, internista oraz specjaliści rehabilitacji ruchowej. W gronie rehabilitantów znajdują się magistrowie rehabilitacji po studiach na AWF, technicy rehabilitacji i dyplomowani masażyści. Warto dodać, że w naszej klinice panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Wzajemna pomoc w trudnych przypadkach owocuje dużą skutecznością w leczeniu pacjentów.

- Jak przebiega wizyta i cały cykl zabiegowy?

- Przed przystąpieniem do zabiegów udzielamy porad i konsultacji. Pacjent jest diagnozowany, kierowany na badania tomograficzne oraz z użyciem rezonansu magnetycznego. Dokonywane są konsultacje ze specjalistami z dziedziny rehabilitacji i ortopedii. Potem zalecamy 15-dniowy cykl terapii rehabilitacyjnej.
Zabiegi odbywają się codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach ustalonych na karcie pacjenta. Do zabiegów podstawowych zaliczamy: laseroterapię, masaż, naświetlanie lampą Sollux, terapię manualną oraz krioterapię w komorze kriogenicznej i krioterapię miejscową. W skład serii wchodzą ponadto zabiegi z fizykoterapii: elektroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki i balneoterapia, czyli okłady z borowiny. Oczywiście, rodzaj zabiegów jest indywidualnie dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Pacjentom chcącym skorzystać z sali gimnastycznej oferujemy wiele zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora.
Po zakończonej 15-dniowej serii pacjent powinien zgłosić się na 3 obowiązkowe wizyty kontrolne w odstępach 1-tygodniowych. Ostatnim elementem cyklu jest 5-dniowa kuracja uzupełniająca.

- Klinika dysponuje miejscami noclegowymi dla pacjentów zamiejscowych…

- Tak, oferujemy pokoje 1-, 2- i 3-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym oraz pokoje dla osób niepełnosprawnych. Cała nasza klinika pozbawiona jest barier architektonicznych, jest więc przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Dysponujemy także możliwością skorzystania z firmy cateringowej.

- Co jest najważniejsze w leczeniu rehabilitacyjnym?

- Nie ma jednego problemu, który można by uznać za najważniejszy. W leczeniu rehabilitacyjnym bardzo istotna jest kompleksowość leczenia, polegająca na wieloprofilowym podejściu do schorzenia.

- Podobno zazwyczaj źle stoimy, źle siedzimy i źle śpimy. Jakie są więc wzorce postaw, które pozwolą uniknąć problemów z kręgosłupem?

- Generalnie najczęściej spotykanymi przyczynami bólu kręgosłupa są niewłaściwe postawy i złe stereotypy ruchowe. Nasz kręgosłup nie lubi pozycji pochylonej. Dochodzi wówczas do destabilizacji stawów międzywyrostkowych, do destabilizacji segmentu ruchowego, co jest przyczyną bólu. Grzechem naszego społeczeństwa jest, że w większości się garbimy. Unikać zatem należy siedzenia w pozycji przygarbionej, na niskich fotelach, kanapach. Lepiej ma się nasz kręgosłup, gdy siedzimy na czymś wysokim. Siedząc przy biurku, lepiej jest usiąść na brzegu fotela, w pozycji, która zmusza nas do wyprostowania. Z kolei podczas chodzenia należy trzymać jedną lub obie ręce z tyłu - wówczas nie mamy przygarbionej sylwetki. Jeśli zaś chodzi o spanie, to najlepiej spać w pozycji wyprostowanej, albo na brzuchu, albo na plecach. Należy unikać tzw. pozycji embrionalnej, czyli na boku, mocno zgiętej.

- W naszym społeczeństwie aż roi się od sloganów na temat bólu kręgosłupa. Często słyszymy: „Złapały mnie korzonki”. Co z tymi korzonkami?

- Pojęcie „zapalenie korzonków nerwowych” ma w tej chwili znaczenie historyczne. Ból, który jest określany mianem „korzonków nerwowych” lub „rwy kulszowej”, może mieć charakter zapalny, lecz spowodowany jest najczęściej zmianami dyskopatycznymi bądź przesunięciami dysków. Ból, ograniczony do okolicy lędźwiowo-krzyżowej, jest określany mianem korzonków, natomiast ten biegnący wzdłuż nerwu kulszowego do kończyny dolnej - mianem rwy kulszowej, ale ani zapalenie korzonków nerwowych, ani rwa kulszowa nie precyzują, co jest przyczyną tych dolegliwości. Według współczesnych poglądów, nie jest to proces zapalny, lecz raczej przesunięcie dysku lub jego wypuklina, a bardzo często przepuklina jądra miażdżystego. Przeciążenie kręgosłupa w pozycji pochylonej powoduje uszkodzenie aparatu torebkowo-więzadłowego segmentów ruchowych. Następstwem jest ból, który nazywamy korzonkami lub przy większym uszkodzeniu - rwą kulszową.

- Przesunięcie dysku leczy się po prostu zastrzykami. A powinno się...

- Można zacząć lekami z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przy czym takie postępowanie ma sens w tzw. okresie ostrym, kiedy pacjent ma problem z jakimkolwiek ruchem. Wówczas leki przeciwzapalne mogą przynieść doraźną ulgę. One nie są w stanie same przez się zlikwidować problemu, ale działając przeciwobrzękowo, poprawiają ruchomość kręgosłupa i zmniejszają ból. Specjaliści zalecają podawanie tego typu środków przez pierwsze 5-6 dni trwania zespołu bólowego. Po tym okresie leczenie powinien przejąć lekarz bądź fizjoterapeuta, przeszkolony w terapii manualnej.

- Z jakich ekstremalnych sytuacji zdrowotnych wyprowadzał Pan swoich pacjentów?

- Wielu pacjentów trafiło do mnie przyniesionych na kocu lub na krześle i po prawidłowo wykonanym zabiegu manualnym byli oni w stanie wyjść z gabinetu na własnych nogach i o własnych siłach. Wielu też w ostatniej chwili po prostu uciekło od skalpela chirurgicznego.

- Co przynosi największą satysfakcję w tej pracy?

- Wyprowadzenie pacjentów, którzy są kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Zdarzały się takie sytuacje, że pacjenci dosłownie na dzień przed zabiegiem uciekali ze szpitala do gabinetu, sięgając tym samym po ostatnią deskę ratunku. Udawało się takich pacjentów wyprowadzić do tego stopnia, że właściwie do tej pory funkcjonują zupełnie dobrze, bez bólu, bez dolegliwości. Według moich obserwacji, kwalifikacja do leczenia operacyjnego jest zbyt pochopnie podejmowana. Prawidłowe leczenie rehabilitacyjne również potrafi przywrócić zdrowie. Każdy pacjent korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych w naszej klinice traktowany jest indywidualnie.

„Was-Med” Klinika Terapii Manualnej, Rehabilitacji i Krioterapii
ul. Harcerska 7, 43-300 Bielsko-Biała
tel. +48 (33) 812-34-92
wasmed@wasmed.bielsko.pl
www.wasmed.bielsko.pl

2011-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję