Reklama

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi w Księżówce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, dokument społeczny, kwestie ekumeniczne, duszpasterstwo wojskowe i wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu - te zagadnienia omawiano podczas 354. zebrania plenarnego KEP, które odbywało się w dniach 15 i 16 marca w Zakopanem. W obradach uczestniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Biskupi wzięli także udział w obchodach stulecia „Księżówki”, na terenie której odbywały się obrady.
Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskupów kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do wiernych, aby okres beatyfikacji Jana Pawła II był czasem osobistego nawrócenia każdego z nas, a w życiu społecznym okazją do odbudowy jedności i zażegnania gorszących sporów. Dodał, że podczas pogrzebu Jana Pawła II wiatr zamknął księgę. „Dziś jest okazja, abyśmy tę księgę otwarli na nowo i żyli według niej” - apelował.
Biskupi mówili także o religijnym wymiarze obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej. Uroczystości rocznicowe w niedzielę 10 kwietnia o godz. 7.30 rozpocznie ekumeniczne nabożeństwo dla rodzin na płycie lotniska Okęcie, a ich centralnym punktem będzie Msza św. w archikatedrze warszawskiej o godz. 13., z udziałem Episkopatu, rodzin oraz władz państwowych.
Ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzek poinformował o pracy ordynariatu polowego na obecnym etapie jego historii. Ordynariat ma obecnie 150 kapelanów oraz 92 parafie i 25 ośrodków duszpasterskich.
W ramach wyborów, jakie nastąpiły podczas zebrania plenarnego w Zakopanem, kard. Kazimierz Nycz został wybrany do Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu na miejsce zmarłego 10 lutego br. abp. Józefa Życińskiego. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu na wolne miejsce, powstałe w listopadzie 2010 r. po nominacji kardynalskiej abp. Kazimierza Nycza.
Abp Józef Michalik poinformował, że jednym z tematów obrad była także rozpoczynająca się w lipcu polska prezydencja w Unii Europejskiej. Powiedział, że Kościół wyraża troskę, aby podczas naszej prezydencji Unia Europejska nie zapominała o podstawowych, uniwersalnych, a zarazem chrześcijańskich wartościach, jakie legły u jej podstaw.

(BP KEP)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie niosą pokój, a pokój w Biblii oznacza pełnię życia

2026-01-14 21:08

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Didgeman/pixabay.com

Wstęp listu brzmi jak wyznanie wiary człowieka stojącego na progu próby. Paweł nazywa siebie apostołem «z woli Bożej» i od razu wskazuje na «obietnicę życia w Chrystusie Jezusie». To życie zaczyna się już teraz i przenika czas więzienia. Pozdrowienie «łaska, miłosierdzie, pokój» nie jest jedynie formułą grzeczności. Łaska (charis) mówi o darze, miłosierdzie o sercu Boga, pokój (eirēnē) o pełni. Paweł dziękuje Bogu, «któremu służy jak przodkowie», z czystym sumieniem (syneidēsis). Wiara chrześcijańska wyrasta z modlitwy Izraela i idzie dalej. Wspomnienie Tymoteusza wraca «we dnie i w nocy». Apostoł pamięta jego łzy i pragnie spotkania. Relacja ucznia i ojca w wierze ma poziomy odpowiedzialności i czułości. Tradycja Kościoła pamięta Tymoteusza jako pasterza Efezu. List brzmi jak przekaz pochodni w czasie apostolskich kajdan. Najważniejsze pada w zdaniu o «szczerej wierze» (anupokritos pistis), która mieszkała najpierw w babce Lois i w matce Eunice. Ewangelia przechodzi przez dom i przez pamięć rodzin. Paweł widzi w Tymoteuszu owoc takiego przekazu. Następnie przypomina o «charyzmacie Bożym» (charisma), otrzymanym przez włożenie rąk. Ten gest oznacza modlitwę Kościoła i powierzenie służby, która ma strzec i karmić wspólnotę. Czasownik «rozpalić na nowo» (anazōpyrein) mówi o ogniu, który wymaga troski, ciszy i wierności. Bóg nie daje ducha lęku (deilia). Daje «moc, miłość i trzeźwe myślenie» (dynamis, agapē, sōphronismos). Z takiego daru rodzi się wolność od wstydu wobec «świadectwa» (martyrion) i wobec więzów apostoła. Wierność Chrystusowi ma cenę, a jej fundamentem pozostaje moc Boga.
CZYTAJ DALEJ

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium zespołu stresu pourazowego u kapłana

2026-01-21 17:11

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się w środę z kolejnymi wnioskami formalnymi obrońców oskarżonych ws. dotacji dla Fundacji Profeto m.in. o zawieszenie postępowania sądowego do czasu zakończenia całego śledztwa ws. Fundacji Sprawiedliwości. Kolejne posiedzenie sądu odbędzie się 28 stycznia.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyło się w środę pierwsze posiedzenie dotyczące aktu oskarżenia wobec sześciu osób, w tym ks. Michała Olszewskiego i byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawa dotyczy nieprawidłowości związanych z przekazaniem Fundacji Profeto ponad 66 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości, mimo niespełnienia przez nią wymogów formalnych i merytorycznych.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny unijny absurd. Będzie zakaz plastikowych doniczek na kwiaty

2026-01-26 18:47

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Adobe Stock

Unia Europejska planuje stopniowe wycofanie plastikowych doniczek na kwiaty i rośliny, które dotychczas powszechnie stosowano w sprzedaży detalicznej - w marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych i supermarketach. To część szerszych działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, mających na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i promowanie opakowań wielokrotnego użytku lub ekologicznych alternatyw - czytamy w portalu radia RMF FM.

Wyzwaniem dla branży będzie znalezienie praktycznych i trwałych alternatyw — rozważa się m.in. doniczki z "materiałów kompostowalnych, bioplastiku czy - kartonu, choć każdy z tych materiałów ma swoje ograniczenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję