Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Przemawia dr Antoni Zięba z Krakowa

Przemawia dr Antoni Zięba z Krakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrońcy życia

Brońmy życia dziecka, matki i rodziny!

Z udziałem ponad tysiąca osób odbyła się 19 marca br. na Jasnej Górze 31. Pielgrzymka Obrońców Życia. - Po pierwsze, przypominamy, że procedura in vitro powinna być zakazana, i apelujemy do posłów o przyjęcie stosownej ustawy w tej sprawie. Mówimy o braku polityki prorodzinnej, która z roku na rok jest coraz bardziej dotkliwie odczuwalna przez rodziny, głównie wielodzietne, gdzie coraz trudniej związać koniec z końcem, a brak tej polityki na tle Europy jest rodzajem skandalu - podkreślał Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Obrony Życia. - To są bolesne sprawy, ale mówimy też o sprawach radosnych: chcemy przygotować się na beatyfikację Jana Pawła II, którego nauka przyświecała nam przez te 30 lat i z którym czuliśmy się blisko związani.
Dr Antoni Zięba z Krakowa, organizator pielgrzymki, podkreślił, że pielgrzymi dziękują Panu Bogu i Matce Bożej za beatyfikację Jana Pawła II, największego obrońcy życia i praw rodziny w skali całego świata. - Był Papieżem życia i praw rodziny. Myślę, że ten dar beatyfikacji ożywi ruchy „pro life” i „pro family” nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - powiedział dr Zięba.
Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa, gość pielgrzymki. Osoby chętne mogły podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Abp Nowak prosił uczestników pielgrzymki, by nadal bronili życia w duchu krzyża. - Słowo „krucjata” pochodzi od słowa „crux” - krzyż. Jezus Chrystus szedł przez ofiarę śmierci, przez ofiarę krwi do końca, bo do końca nas umiłował - przypomniał Ksiądz Arcybiskup i życzył, aby obrońcy życia w duchu krzyża Jezusowego szli do końca.

Konserwacja

Odkrycia w Bazylice Jasnogórskiej

W ramach kompleksowego programu konserwacji Bazyliki Jasnogórskiej trwa obecnie drugi etap prac, obejmujący trzy przęsła pod chórem, prospekt organowy i kaplicę św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przy okazji renowacji tej części bazyliki dokonano ważnych odkryć. Na jednym z ołtarzy bocznych, przy wejściu do bazyliki po lewej stronie, pod obrazem św. Maksymiliana, odnaleziono piękne marmurowe wyobrażenie św. Marii Magdaleny. Obok ołtarza odsłonięto portal i drzwi z ozdobną kratą, zamurowane i zasłonięte do tej pory konfesjonałem. Drzwi prowadzą do kaplicy św. Antoniego, znajdującej się przy wejściu do bazyliki.
Jak podkreśla o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, obecny wygląd bazyliki jest wynikiem wielkiego pożaru, który strawił świątynię w 1690 r. - Przebudowa po pożarze spowodowała duże zmiany, m.in. wejście główne do bazyliki było od strony zachodniej, a po pożarze przesunięto je na stronę południową - tłumaczy o. Golonka. - Ten nowy układ stworzył kruchtę przykościelną z kaplicą św. Antoniego. Pierwotnie bazylika miała - od strony zachodniej - trzy wejścia: portal główny i dwa portale boczne.
Drugim odkryciem w tym miejscu bazyliki jest płaskorzeźba z wyobrażeniem św. Marii Magdaleny, znajdująca się na ołtarzu tuż obok przejścia do Kaplicy Matki Bożej. Od 1968 r. na tym ołtarzu znajdował się obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego. Prace w bazylice wykonuje konsorcjum dwóch pracowni konserwacji zabytków - Bogdana Chabra i Józefa Żołyniaka.

Krótko

17 marca pielgrzymka maturzystów diecezji sosnowieckiej zgromadziła ok. tysiąca osób. Młodzieży towarzyszył biskup tej diecezji Grzegorz Kaszak.

18 marca przybyło ponad 1,5 tys. maturzystów diecezji świdnickiej, wraz z pasterzem diecezji bp. Ignacym Decem, oraz ok. 2 tys. maturzystów diecezji sandomierskiej.

19 marca to trzecia sobota Nowenny przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II. Mszy św. o godz. 15.30 przewodniczył i homilię wygłosił o. Kamil Szustak. Tego samego dnia wieczorem, po Apelu Jasnogórskim, wygłosił też konferencję na temat maryjności Jana Pawła II.

19 marca na Jasną Górę pielgrzymowali pasjonaci husarii polskiej. Współcześni rycerze, przyodziani w stroje nawiązujące do historycznego ekwipunku husarza jazdy polskiej, reprezentowali: Chorągiew Husarską Jego Miłości Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, z siedzibą w Gniewie n. Wisłą, oraz Chorągiew Husarską Jego Miłości Tadeusza Pagińskiego, Hetmana Wielkiego Rycerstwa Polskiego, z siedzibą w Chełmnie n. Wisłą.

Zapowiedzi

29 marca - 1 kwietnia - pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Na Jasnej Górze w czasie Wielkiego Postu

Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz o godz. 20 na Halach.

„Gorzkie żale” - w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice Jasnogórskiej.

Spowiedź - w godz. 6.15-19.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie
ogłasza nabór kandydatów do klasy I na rok szkolny 201½012

Szkoła będzie kształcić dzieci w zakresie szkoły podstawowej, dając im też podstawy wykształcenia muzycznego (I stopnia) i naukę gry na instrumentach, takich jak: fortepian, skrzypce, akordeon, gitara, oraz zajęcia z chóralistyki. Po ukończeniu II klasy będzie możliwość podjęcia dalszego kształcenia w sekcji instrumentów dętych drewnianych, blaszanych oraz perkusji. Szkoła zapewnia doskonałą opiekę wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
Zapisy dzieci do I klasy na rok 201½012 odbywają się w Kancelarii Stowarzyszenia „Jasnogórska Szkoła Chóralna” przy ul. Kordeckiego 2 w Częstochowie (Jasnogórski Ośrodek Duszpasterski obok kaplicy św. Józefa - Hale) codziennie od godz.10 do 17, w soboty od godz. 10 do 13. Kontakt: tel. (34) 377-73-69, tel. kom. 510-392-802; biuro.jsm@gmail.com; strona internetowa: www.jsch.pl. Serdecznie zapraszamy!

O. Nikodem Kilnar OSPPE - Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP, Asystent Kościelny „Jasnogórskiej Szkoły Chóralnej”
Elżbieta Ulczycka - Dyrektor Szkoły
Jarosław Jasiura - Prezes Stowarzyszenia „Jasnogórska Szkoła Chóralna”

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

- Każdego roku coraz więcej mężczyzn podejmuje wspólny wysiłek i dołącza do modlitwy jaką podejmujemy w pielgrzymce do św. Józefa do Kocudzy. W tym roku podjęliśmy jako naszą główną intencję modlitwę za Ojczyznę, o to były w niej stanowione prawa zgodne z Ewangelią, o ochronę życia oraz bezpieczeństwo naszego kraju. To wspólna troska i wyraz duchowego patriotyzmu. Cieszy to, że z roku na rok przybywa chętnych mężczyzn, ojców z synami a także młodzieńców, którzy wyruszają na pielgrzymkę do św. Józefa, swojego patrona – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję