Reklama

Wiadomości

Szef MON: zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

Zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii; planujemy początek dostaw na koniec 2025 roku, wcześniej potrzebna integracja z polskimi systemami - poinformował w poniedziałek w Toruniu szef MON Mariusz Błaszczak.

[ TEMATY ]

wojsko

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek w Toruniu szef MON poinformował o zatwierdzeniu umowy ramowej na dostawę 486 wyrzutni rakietowych HIMARS w ramach programu HOMAR-A dla polskiej armii. "Razem z zamówionymi w 2019 roku osiemnastoma wyrzutniami - jednym dywizjonem - Wojsko Polskę będzie dysponowało 500 wyrzutniami HIMARS, w 28 dywizjonach" - zapowiedział Błaszczak

"Rozpoczęcie dostaw planujemy pod koniec 2025 roku. 2026 rok został wskazany jako ten rok +bezpieczny+. Wyzwaniem przystosowanie systemów, integracja wyrzutni z polskimi systemami, ale po rozmowach z polskim przemysłem zbrojeniowym mogę zapewnić, że w ciągu dwóch lat przeprowadzimy tę integrację" - zapewnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodał, "opozycja mówi, że 500 wyrzutni do za dużo". "Nie - to nie jest za dużo, to jest właśnie tyle ile trzeba wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego, żeby realnie odstraszyć agresora" - stwierdził szef MON.

Agencja Uzbrojenia poinformował w poniedziałek, że realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi (koncernem Lockheed Martin), w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi. "Planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Jak podkreślono, realizacja programu HOMAR-A zakłada również transfer technologii, który ma zapewnić maksymalną polonizację systemu - w tym poprzez integrację polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz osadzenie amerykańskich wyrzutni na polskich podwoziach produkcji Jelcza.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket, systemu montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe, pozwalające na szybsze przemieszczanie się. HIMARSy mogą być m.in. transportowane na pokładzie używanych przez polskie wojsko samolotów C-130 Hercules. Wyrzutnie HIMARS mogą używać dwóch podstawowych typów pocisków - GMLRS o zasięgu ok. 70 km oraz ATACMS o zasięgu ok. 300 km.(PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Tomasz Więcławski

mml/ twi/ mrr/

2023-09-11 13:17

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze gotowi, zawsze blisko

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2018, str. III

[ TEMATY ]

wojsko

Ewa Monastyrska

Przemarsz z pocztem sztandarowym

Przemarsz z pocztem sztandarowym
Ponad 100 żołnierzy ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora złożyło 12 sierpnia w Tomaszowie Lubelskim przysięgę. Była to trzynasta przysięga w historii brygady. Dlaczego 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wybrała właśnie to roztoczańskie miasto?
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ 5 osób rannych w ataku nożownika w centrum Amsterdamu

2025-03-27 18:53

[ TEMATY ]

nożownik

Amsterdam

PAP/INTER VISUAL STUDIO

Policja na miejscu ataku nożownika w pobliżu placu Dam w Amsterdamie, Holandia

Policja na miejscu ataku nożownika w pobliżu placu Dam w Amsterdamie, Holandia

Co najmniej 5 osób zostało rannych w czwartek w ataku nożownika, do którego doszło w centrum Amsterdamu na placu przylegającym do Pałacu Królewskiego - poinformowała holenderska policja. W związku ze zdarzeniem służby aresztowały jedną osobę.

Policja odgrodziła plac, a na miejsce zdarzenia przyleciał śmigłowiec ratunkowy.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: niewielka poprawa stanu zdrowia papieża

2025-03-28 12:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

„Stan stabilny z medycznego punktu widzenia”, z »niewielką poprawą« w zakresie fizjoterapii i mowy - tak określiło przebieg rehabilitacji Ojca Świętego Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w szóstym dniu jego pobytu w Domu Świętej Marty, po powrocie z Kliniki Gemelli, gdzie przebywał od 14 lutego z powodu obustronnego zapalenia płuc.

„Papież kontynuuje terapię farmakologiczną oraz fizjoterapię oddechową i ruchową, z niewielką poprawą fizjoterapii i mowy”, donosi Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. „Zmniejszyło się natlenianie wysokoprzepływowe, które utrzymuje się przez część nocy, podczas gdy przez pozostałą część dnia tlen jest podawany przez kanały nosowe. Dziś śledził zdalnie kazanie wielkopostne” - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję