Reklama

Niedziela Świdnicka

Szczepanów. Sieje się dla chleba i życia

Po ciężkiej pracy przy żniwach i zbiorach krajobraz polskich wsi i miasteczek zapełnia się charakterystycznymi stogami siana, misternie zdobionymi wieńcami oraz kolorowymi ozdobami.

[ TEMATY ]

dożynki

bp Marek Mendyk

dożynki Świdnica

Szczepanów

Hubert Gościmski

Biskup Marek pobłogosławił kolorowe wieńce i bochny chleba przyniesione na dożynki w Szczepanowie przez przedstawicieli gmin z całego województwa.

Biskup Marek pobłogosławił kolorowe wieńce i bochny chleba przyniesione na dożynki w Szczepanowie przez przedstawicieli gmin z całego województwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To znak, że zaczynają się dożynki. Tegoroczne wojewódzkie święto plonów Dolnego Śląska odbyło się na terenie diecezji świdnickiej – w leżącej w gminie Marcinowice wsi Szczepanów. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od Mszy św. w tamtejszym kościele Matki Bożej Różańcowej, której przewodniczył bp Marek Mendyk. W okolicznościowym słowie przypomniał, że to Bóg jest głównym Gospodarzem świata, a chwilę później pochylił się nad wartością ziemi, z której biorą się wszystkie płody rolne.

– Nie wystarczy nastawiać fabryk i wielkich aglomeracji. Aby mieć chleb, ziemię trzeba pielęgnować, chronić i uprawiać – wymieniał pasterz diecezji świdnickiej, sięgając do obrazów pracy na roli obecnych w kulturze. – Przy tej okazji warto przypomnieć wzruszającą scenę z Chłopów Władysława Reymonta. Kiedy główny bohater tej powieści, Maciej Boryna, był już u kresu swej życiowej drogi, wstał ze śmiertelnego pola, nabrał w podołek ziemi i ruszył na zagon, aby imitować czynność siania. Boryna wiedział, że sieje się dla chleba i życia. Przy tej czynności padł na ziemię i tak pożegnał się z tym światem. W ten sposób Reymont chciał nam pokazać, jak ważna jest siejba i troska o ziemię – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hubert Gościmski

Pasterz diecezji świdnickiej przewodniczył dożynkowej Eucharystii w kościele Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie.

Pasterz diecezji świdnickiej przewodniczył dożynkowej Eucharystii w kościele Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie.

Reklama

Dalsza część uroczystości dożynkowych miała miejsce na terenie boiska sportowego w Szczepanowie, gdzie powitano przybyłych gości i odczytano specjalne listy prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek sejmu Elżbiety Witek.

– W tym radosnym dniu pragnę zwrócić się do rolników i hodowców ze słowami uznania za ofiarną i ciężką pracę wymagającą sumienności oraz zaangażowania. Podejmujecie państwo codzienny trud – bez względu na dzień tygodnia czy aurę. Niestety w ostatnich latach pogoda jest nieprzewidywalna, a zmiany klimatyczne zakłócają odwieczny, dobrze znany biologiczny rytm – pisała marszałek sejmu do uczestników dożynek w Szczepanowie. – Dzięki państwa wysiłkowi na naszych stołach nie brakuje chleba oraz innych owoców zrodzonych na rodzimej ziemi. Jak wielkim są one darem, naród polski przekonał się na przestrzeni wieków niejednokrotnie – podkreśliła Witek.

Hubert Gościmski

Włodarze województwa dolnośląskiego dzielą chleb w trakcie dożynek w Szczepanowie.

Włodarze województwa dolnośląskiego dzielą chleb w trakcie dożynek w Szczepanowie.

Po przemówieniach biskup świdnicki pobłogosławił wieńce przygotowane przez każdą z gmin oraz bochny chleba, które włodarze województwa podzielili, a następnie poczęstowali nimi zebranych. Tradycyjne Misterium Chleba przygotowały zespoły taneczne Krąg i Mokrzeszów pod czujnym okiem Marii i Wojciecha Skiślewiczów, po których na scenie zaprezentowały się zespoły MIG oraz Future Folk ze Staszkiem Karpiel Bulecką, a także gwiazda wieczoru – wokalistka Cleo.

Hubert Gościmski

Zespoły taneczne „Krąg” i „Mokrzeszów” zaprezentowały Misterium Chleba podczas dożynek gminy Świdnica w Komorowie oraz wojewódzkich dożynek w Szczepanowie.

Zespoły taneczne „Krąg” i „Mokrzeszów” zaprezentowały Misterium Chleba podczas dożynek gminy Świdnica w Komorowie oraz wojewódzkich dożynek w Szczepanowie.
2023-09-06 17:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w sobotę i niedzielę ogólnopolskie dziękczynienie za plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner

Na Jasnej Górze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się w sobotę 3 września dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony. Dożynki przebiegać będą pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”. Tegoroczne święto będzie okazją do wdzięczności nie tylko za zebrane owoce ziemi, ale też za tych, którzy 35 lat temu zainagurowali pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi i za 35 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 4 września.

- To będzie jak zwykle wielkie dziękczynienie za tegoroczne plony, ale tym razem wpisane w 1050. rocznicę chrztu Polski i z pamięcią o tych, którzy 35 lat temu rozpoczęli pierwsze po wojnie narodowe świętowanie i pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi – powiedział ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników. Sobotnio-niedzielne uroczystości mają być także dziękczynieniem polskich kobiet, które w ramach Kół Gospodyń Wiejskich zawsze manifestowały swoją przynależność do Kościoła, również w czasach komunistycznych.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom

2025-03-17 09:23

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Graziako

Komentarz do Ewangelii na III niedzielę Wielkiego Postu roku C.

CZYTAJ DALEJ

IPN oznakował grób ks. Rocha Modzelewskiego - kapelana pomagającego Żydom i weterana

2025-03-23 16:11

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

pomoc Żydom

Instytut Pamięci Narodowej

ks. Roch Modzelewski

IPN Oddział w Białymstoku, ze zbiorów Bożeny Jadeckiej-Jóźków

ks. Roch Modzelewski

ks. Roch Modzelewski

Tabliczką weterana walk o wolność i niepodległość oznakowano w Rosochatem Kościelnym (gmina Czyżew, Podlaskie ) odrestaurowany grób ks. Rocha Modzelewskiego. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Ks. Roch Modzelewski (1883-1961) działał m.in. w Polskiej Organizacji Wojskowej, był żołnierzem Armii Krajowej, kapelanem. Duchowny w czasie drugiej wojny światowej zaangażował się w pomoc ludności żydowskiej poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, organizowanie schronienia i zaopatrywanie w żywność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję