Reklama

Polonijne bierzmowanie dorosłych

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 27

Ks. Jerzy Chorzempa TChr

W środku - abp Szczepan Wesoły

W środku - abp Szczepan Wesoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorliwość duszpasterska ks. Jerzego Chorzempy TChr, duszpasterza Polonii na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, spowodowała, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego miała w tym roku nadzwyczajną atmosferę. Na zaproszenie rodaków mieszkających i pracujących sezonowo od Nicei po Tulon przybył z Rzymu abp Szczepan Wesoły. W kaplicy Notre Dame de la Queste w Grimaud sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło pięcioro dwudziestokilkuletnich rodaków urodzonych we Francji.
Msza św., którą sprawowali: ks. Bronisław Rosiek - duszpasterz Polaków w Nicei, ks. Jerzy Chorzempa TChr - opiekun z Fréjus oraz piszący te słowa, zjednoczyła wielu Polaków i Francuzów. Bierzmowani z wielkim przejęciem i radością powiedzieli „tak” Chrystusowi, a Ksiądz Arcybiskup wręczył im polskie wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego dla Młodych. - Dzisiaj potrzeba szczególnych świadków Chrystusa, zwłaszcza w Europie, która odchodzi od chrześcijaństwa - powiedział w kazaniu Arcybiskup.
Po Mszy św. odbył się w parku przy kaplicy zjazd Polonii zamieszkującej południe Francji - od Monaco po Marsylię. Ten wielki polonijny piknik zgromadził też wielu Francuzów, którzy podziwiali spontaniczną organizację naszych rodaków. Wielką atrakcją była grupa teatralna dzieci z Kiełpina na Kaszubach. Wystawili oni sztukę i dali koncert wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II. Na zakończenie zjazdu abp Szczepan Wesoły i ks. Wiesław Wójcik TChr w swoich przemówieniach podkreślili potrzebę budowania klimatu jedności i angażowania się w duszpasterstwo polonijne.
Wieczorem w kościele ekumenicznym w Port Grimaud została odprawiona Msza św. dla turystów, nie tylko Polaków. Ksiądz Arcybiskup pozdrowił zgromadzonych Niemców, Czechów, Słowaków oraz Anglików. Ks. Wójcik w homilii do 110 katolików powiedział, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego to zejście nowego życia do Kościoła. Nikt z ludzi Kościoła nie może czuć się osierocony. To święto nas jednoczy, mimo że na co dzień mówimy różnymi językami.
Wszystkich wyjeżdżających w celach turystycznych lub do pracy na Lazurowe Wybrzeże zachęcam do odwiedzania ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w Nicei, Cannes, Monaco, Fréjus, Tulonie, Port Grimaud. Więcej informacji o Mszach św. za granicą można uzyskać na stronie: www.tchr.org/ide.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

2025-08-29 17:57

[ TEMATY ]

salezjanie

publikacja

Salezjanie Inspektoria Pilska

W związku z dzisiejszą publikacją Gazety Wyborczej pt. „Zamiast do Jezusa zaprowadził ją do łóżka. Co skrywa znany ksiądz Dominik Chmielewski”, autorstwa redaktora Piotra Żytnickiego, działając w imieniu Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego, pragniemy przedstawić następujące stanowisko.

Zgromadzenie Salezjańskie potraktowało sprawę wynikającą ze zgłoszenia bohaterki przedmiotowej publikacji z należytą powagą i odpowiedzialnością. Bezpośrednio po otrzymaniu listownego zawiadomienia, niezwłocznie podjęto działania zgodne z obowiązującymi procedurami — przyjęto formalne zgłoszenie, zabezpieczono przekazane materiały dowodowe oraz skierowano sprawę do dalszego rozpoznania. W trosce o transparentność i bezstronność, na wniosek władz Zgromadzenia, przeprowadzenie tzw. postępowania wstępnego zostało powierzone niezależnemu organowi — Sądowi Biskupiemu w Toruniu.
CZYTAJ DALEJ

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Matka Boża Gietrzwałdzka

Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes Maryja przemówiła na polskiej ziemi. Co powiedziała dwóm dziewczynkom?

Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska.
CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: prawdziwa walka o przyszłość naszych dzieci rozgrywa się w rodzinach, nie na mównicach sejmowych i ambonach

To wy, rodzice, jesteście prezydentami, premierami, ministrami oświaty waszych dzieci. To wy decydujecie o kształcie edukacji, jaka ma być świadczona waszym dzieciom - mówił bp Damian Muskus OFM w Zielonkach pod Krakowem. Duchowny przewodniczył uroczystościom odpustowym w kościele Narodzenia NMP.

Podziel się cytatem - Taka konfrontacja wartości rozgrywa się dzisiaj na wielu obszarach, w tym również w najbardziej wrażliwej sferze wzrastania i kształtowania młodych ludzi, formowania ich sumień, towarzyszenia im w poszukiwaniach własnej tożsamości. Zwolennicy i przeciwnicy ograniczenia lekcji szkolnej katechezy, wprowadzenia nowego przedmiotu pod nazwą edukacja zdrowotna spierają się nie o rzeczy błahe, ale o sprawy najwyższej wagi, bo dotyczące dzieci i młodzieży, ich umiejętności poruszania się po zawiłościach świata, ich dojrzałych postaw i świadomego kierowania się wartościami - wyjaśniał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję