Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Pamięci Jana Kiepury i Marthy Eggerth

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16-17 lipca w Krynicy-Zdroju odbywały się koncerty dedykowane pamięci Jana Kiepury i Marthy Eggerth. Koncerty, zorganizowane przez Fundację Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców uzdrowiska i kuracjuszy. Oczekujący na wzruszające przeżycia muzyczne nie zawiedli się. Piękne były bowiem wykonywane melodie, zaproszeni też zostali atrakcyjni artyści śpiewacy. Dedykacja obu koncertów Janowi Kiepurze i jego małżonce nie była przypadkowa. W tym roku bowiem mija 45 lat od śmierci Jana, a Martha szczęśliwie ukończyła 99 lat! Koncerty zgromadziły więc nadkomplety słuchaczy, spontanicznie i entuzjastycznie przyjmujących występujących artystów.
Pierwszy koncert (16 lipca), zatytułowany „Muzyczne wspomnienia - Jan Kiepura i Martha Eggerth”, wypełniły pieśni, arie i duety z repertuaru Kiepury i jego małżonki. A wykonawcami byli Ewa Warta-Śmietana i Witold Wrona, znani, lubiani i doświadczeni artyści scen i estrad muzycznych, oraz muzyczna młodzież: Jolanta Kowalska (sopran) i Jakub Oczkowski (tenor); oboje są laureatami IV edycji Konkursu Wokalnego im. Iwony Borowickiej, Kraków 2010 (organizowanego również przez Fundację CZARDASZ). Usłyszeliśmy, obok popularnych, rzadziej wykonywane, lecz nie mniej piękne utwory, starannie przygotowane i zinterpretowane przez wykonawców, m.in.: pieśń z musicalu „Nędznicy” C-M. Schönberga (Jakub Oczkowski), arię z operetki F. Grothego „Zamek we Flandrii” (Jolanta Kowalska) i „Czardasza” T. Mackebena (Ewa Warta-Śmietana). Najbardziej znane i popularne utwory śpiewał z wielkim powodzeniem Witold Wrona. Ewa Warta-Śmietana po raz kolejny przypomniała swe wokalne predyspozycje, szczególnie wzruszająco wykonując wspomnianego „Czardasza” oraz popularną pieśń Martina „Radość miłości” (w duecie z Jolantą Kowalską). Jej głos brzmiał dźwięcznie, swobodnie i pewnie. Ciekawie zapowiada się przyszłość wokalna Jolanty Kowalskiej, dysponującej ładnym sopranem lirycznym. Wielkie postępy poczynił Jakub Oczkowski. Jego ładny w barwie głos kryje jednak wciąż nieukazywane możliwości. A Witold Wrona, czołowy dziś amant polskich scen operetkowych, przypomniał swe interpretacje arii i pieśni (Dostala, Stolza i Lary).
W drugim koncercie - „Operetkowy zdrój” (17 lipca) wystąpiła para śpiewacza - Beata Wardak i Leszek Świdziński. Artystka swym gęstym mezzosopranem z powodzeniem wyśpiewywała pieśni, arie i duety operetkowe. Urodą i możliwościami swego bogatego i pięknego głosu podbił natomiast słuchaczy Leszek Świdziński, śpiewak bezdyskusyjnie należący do ścisłej czołówki polskich współczesnych tenorów.
W obu koncertach towarzyszyła śpiewakom pianistka - prof. Małgorzata Westrych, jak mało która akompaniatorka wyczuwająca intencje wokalistów i wspierająca grą ich śpiew.
Trudno też było nie zauważyć wspaniałych, często zmienianych, kostiumów artystów, bardzo podkreślających ich doskonałą aparycję sceniczną. Koncert prowadził red. Jacek Chodorowski.
Z obowiązku dziennikarskiego wymienić należy patronów honorowych obu koncertów: burmistrza Krynicy-Zdroju - Dariusza Reśko i duszpasterza krakowskich artystów - ks. inf. Jerzego Bryłę. Sponsorami zaś byli: „Tauron” - Polska Energia i państwo Ewa i Stanisław Kulisiowie (właściciele Domów Wczasowych „Tryumfy” w Krynicy-Zdroju). Patronat medialny sprawowały: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, „Nasz Dziennik”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, iKrynica.tv, „Sądeczanin”, „Maestro”, „Nasz Beskid”. Do sprawnej organizacji przyczyniło się Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, a projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędowniczka cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 11/2024, str. 18

[ TEMATY ]

św. Rafka

wikipedia.org

Św. Rafka, dziewica

Św. Rafka, dziewica

Nazwano ją św. Ritą Bliskiego Wschodu. Patronuje chorym, cierpiącym i prześladowanym.

Ta libańska mniszka żyła w ścisłej jedności z Chrystusem. Swoim życiem pokazała, jak przemieniać ból i cierpienie w drogę światła i chwały dla Boga. Przyszła na świat w rodzinie maronitów w Himlaya jako Boutroussyeh (Pietra) Choboq Ar-Rayes. Od młodości jej jedynym pragnieniem było życie zakonne, co nie spotkało się z aprobatą rodziny, która chciała wydać ją za mąż. Mimo sprzeciwu wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfaya. Posłusznie i sumiennie wykonywała powierzone jej obowiązki, początkowo pracowała w seminarium w Ghazir, a od 1860 r. – jako nauczycielka i wychowawczyni w szkołach prowadzonych przez zgromadzenie, do którego należała.
CZYTAJ DALEJ

Masakra parafialnej grupy młodzieżowej

2025-03-20 21:09

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Katoliccy biskupi Meksyku z szokiem i oburzeniem zareagowali na zamordowanie ośmiu młodych osób z katolickiej grupy młodzieżowej w stanie Guanajuato. Konferencja Episkopatu Meksyku (CEM) wydała 19 marca oświadczenie, w którym jej przewodniczący, biskup Ramón Castro, zażądał zidentyfikowania sprawców i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości. Biskupi zaapelowali również o zaangażowanie na rzecz pokoju. „Nadszedł czas, abyśmy się zjednoczyli i aby każdy z nas wziął na siebie odpowiedzialność za pokój w naszym kraju” - stwierdza oświadczenie.

Do przestępstwa doszło w niedzielny wieczór, kiedy uzbrojeni napastnicy wkroczyli do ośrodka parafialnego w mieście San José de Mendoza i strzelali do obecnych tam osób. Osiem ofiar było członkami duszpasterstwa młodzieży w parafii. Atak pozostawił ślady na domach i sklepach w okolicy. Naoczni świadkowie twierdzą, że sprawcy uciekli samochodami, ale jak dotąd nikogo nie aresztowano.
CZYTAJ DALEJ

Polki wskoczyły na podium w sztafecie 4x400 m mistrzostw świata

2025-03-23 15:22

[ TEMATY ]

medal

mistrzostwa świata

sztafeta

podium

Adobe Stock

Sztafeta

Sztafeta

Polki zdobyły srebrny medal w sztafecie 4x400 m na zakończenie lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Nankinie. Wygrały Amerykanki, a trzecie były Australijki.

Amerykanki Quanera Hayes, Bailey Lear, Rosey Effiong i Alexis Holmes z USA triumfowały czasem 3.27,45. Justyna Święty-Ersetic, Aleksandra Formella, Anastazja Kuś i Anna Maria Gryc uzyskały wynik 3.32,05. Biało-czerwone wyprzedziły Australijki o 0,6 sekundy. Czwarte były Chinki, a piąte miejsce zajęły reprezentantki Sri Lanki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję