Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tarnów - Katowice

Bp Wiktor Skworc - nowy arcybiskup metropolita katowicki

Biskup Wiktor Skworc, 63-letni ordynariusz diecezji tarnowskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim. Będzie następcą abp. Damiana Zimonia, który przeszedł na emeryturę.
Wiktor Paweł Skworc urodził się W 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. W 1973 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W czasie studiów, w roku akademickim 1970/1971, odbył obowiązkowy roczny staż pracy w kopalni węgla kamiennego „Walenty-Wawel” w Rudzie Śląskiej - obowiązek ten wprowadził ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz. Jako diakon wyjechał do Drezna (NRD), gdzie był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i Lipsku. Po przyjęciu w dniu 19 kwietnia 1973 r. święceń kapłańskich pracował nadal za granicą, skąd został odwołany w sierpniu tegoż roku i mianowany wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
W latach 1975-1980 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa katowickiego Herberta Bednorza. W 1979 r. uzyskał licencjat z teologii na Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie. W 1980 r. powierzono mu funkcję kanclerza Kurii Diecezjalnej w Katowicach. W latach 80. ubiegłego wieku uczestniczył jako mediator w sporach między strajkującymi a pracodawcami. W 1992 r. został mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. W 1995 r. uzyskał doktorat z zakresu nauk humanistycznych na ATK w Warszawie.
13 grudnia 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem tarnowskim. Jako pasterz Kościoła tarnowskiego podjął wiele inicjatyw dynamizujących duszpasterstwo w diecezji. Z myślą o zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży, doprowadził do powstania Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży „Kana”, które obecnie działają w Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu i Szczucinie. Ten sam cel wskazał Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, która każdego roku funduje ponad 100 stypendiów dla młodych ludzi z całej diecezji.
Przyczynił się do utworzenia samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w strukturach UPJPII, posiadającego prawo nadawania tytułów magisterskich i doktorskich. Utworzył Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II i Rodzinę Szkół Świętych i Błogosławionych, które w sumie zrzeszają ok. 140 placówek oświatowych w całej diecezji tarnowskiej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych i chorych, podjął wiele inicjatyw charytatywnych. Zachęcał do tworzenia oraz wspierał przedszkola i ochronki prowadzone przez siostry zakonne i parafie. Ważny rys jego pasterskiej posługi stanowiła troska o misje oraz o duszpasterzy dla Polonii. Każdego roku wysyłał do pracy w krajach misyjnych, w krajach Europy Zachodniej i na Wschód po kilku kapłanów, w sumie ok. 150.
Obok obowiązków w diecezji pełnił funkcje zlecane przez Konferencję Episkopatu Polski, będąc: delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie (1999-2004), przewodniczącym Komisji Misyjnej KEP (2001-2011), przewodniczącym Rady Ekonomicznej KEP (2004-2009).
Papież Benedykt XVI mianował go w 2005 r. członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Z nominacji Nuncjusza Apostolskiego w Polsce jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej (od 2010), a z ramienia Episkopatu - delegatem KEP ds. działalności w Polsce „Kirche in Not” (od 2004) oraz przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec (od 2006).
Ingres nowego metropolity do archikatedry katowickiej odbędzie się 26 listopada 2011 r.

Reklama

(KAI)

Olesno

Dziedzictwo Jana Pawła II drogowskazem dla samorządów

Podczas IV Krajowej Konferencji - Samorządy RP dla Jana Pawła II, która odbyła się we wrześniu br. w Oleśnie, spotkali się przedstawiciele miast i gmin w Polsce, których honorowym obywatelem jest bł. Jan Paweł II. Gośćmi konferencji byli kard. Marian Jaworski i kard. Stanisław Nagy oraz bp Andrzej Czaja - ordynariusz diecezji opolskiej i bp Jan Wieczorek - ordynariusz diecezji gliwickiej. Całość przebiegała pod hasłem: „Dziedzictwo i patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”. Konferencję poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Czai, z homilią kard. Stanisława Nagyego.
Na pamiątką konferencji wmurowano kamień węgielny „Ku czci Jana Pawła II” przy kościele św. Michała. Ważnym akcentem spotkania było odznaczenie byłego burmistrza Kamieńska Grzegorza Turlejskiego, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a współorganizatora konferencji Ryszarda Zawadowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za inspirowanie samorządów, organizacji i instytucji do kultywowania pamięci o bł. Janie Pawle II.

Wojciech Mścichowski

Mszana Dolna

Pamięci ks. Józefa Jamroza

W Mszanie Dolnej 16 października 2011 r. odbył się finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. ks. kan. Józefa Jamroza - Kapłana - Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”. Na tegoroczny konkurs napłynęły prace z Polski, a także z Niemiec i USA. Jury obradowało pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego - poety, pisarza, wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nagrodę specjalną w kategorii „Wspomnienia - świadectwa” otrzymał Kazimierz Surzyn z Juszczyna, który złożył świadectwo łaski uzdrowienia swojego taty za wstawiennictwem ks. Józefa Jamroza. W kategorii „Poezja” pierwszą nagrodę otrzymał Michał Janusz z Lublińca, drugą - Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, trzecią - Andrzej Sikorski z Poznania i Leszek Franciszek Rak z USA. Podczas uroczystości siostra Patrona konkursu - Władysława Anna Jamróz powiadomiła, że z 10 na 11 grudnia br. będziemy obchodzić 10. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. kan. Józefa Jamroza, który został zamordowany w bestialski sposób w Jelczu-Laskowicach, na plebanii, którą okradziono i podpalono oraz zbezczeszczono zwłoki zamordowanego Kapłana.

Krótko

Ruch Palikota złożył do marszałka Grzegorza Schetyny wniosek w sprawie usunięcia krzyża z sali obrad plenarnych Sejmu RP. Formalnie osoby te nie są jeszcze parlamentarzystami.

W Krakowie zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Kunegundy Siwiec, należącej do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, zmarłej w opinii świętości 1955 r. w Stryszawie, k. Suchej Beskidzkiej. Teraz akta procesowe zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, gdzie będą badane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Sytuacja z emeryturami wygląda kiepsko. Według oficjalnych prognoz, w latach 2013-2017 na wypłatę emerytur braknie w ZUS astronomicznej kwoty - 239 miliardów zł.

Bezrobotnych przybywa. Stopa bezrobocia wzrosła we wrześniu do 11,8 proc. W kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z pogorszeniem się sytuacji na rynku pracy.

Nowa fala emigracji zarobkowej? Najwidoczniej. Według brytyjskich danych, w pierwszym półroczu 2011 r. o 60 tys. wzrosła liczba naszych rodaków, którzy podjęli pracę w Anglii. Sporo młodych ludzi wyjeżdża również do Holandii.

IPN wznowił śledztwo w sprawie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Śledztwo rozpoczęto w latach 70., a później zawieszono. Śledczy chcą przesłuchać wszystkich żyjących jeszcze więźniów obozu.

O wygaszeniu mandatów dwóch nowych parlamentarzystów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego postanowił marszałek Sejmu. To prokuratorzy w stanie spoczynku. Grzegorz Schetyna doszedł do przekonania, że nie mogą pełnić funkcji parlamentarzysty.

Zmiany w „Rzeczpospolitej”. Nowym redaktorem naczelnym został Tomasz Wróblewski. Dotychczasowy redaktor - Paweł Lisicki odchodzi z firmy, choć jeszcze przez jakiś czas pokieruje tygodnikiem „Uważam Rze”.

Zbigniew Ziobro chce dyskusji nad przyczynami porażki jego partii w kolejnych wyborach. Nie wyklucza nawet stworzenia nowego ugrupowania. Trwa konflikt w PiS.

Przetarg na samoloty szkolno-bojowe unieważniło Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort nie podał żadnych przyczyn decyzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję