Ks. Neuhaus: Franciszek dotknął bólu Palestyńczyków
Pielgrzymka Franciszka do Ziemi Świętej daje nadzieję na uleczenie rany podziału w Kościele – wskazuje na to ks. David Neuhaus SJ. Wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Ziemi Świętej wyznaje, że dla niego osobiście była to podróż pełna mocnych symbolicznych gestów.
„Trzy bardzo mocne obrazy zostały mi z tej pielgrzymki. Przede wszystkim Papież przy murze bezpieczeństwa w Betlejem. Dotknął tam bólu narodu palestyńskiego. Oczywiście nie tylko tam, ale ta wizyta była nieplanowana. On, który modlił się przy tym murze będącym otwartą raną na naszej ziemi, dotykał tam bólu wszystkich Palestyńczyków. Drugi obraz to Papież z patriarchą. To było oczekiwane, ale kiedy się wydarzyło, było niesamowicie mocne. Przyniosło nadzieję, że ta otwarta rana w ciele Kościoła, jaką jest podział chrześcijan, wkrótce zostanie uleczona. Trzecia sprawa to Papież w Yad Vashem, to jego wielkie pytanie o człowieka i wołanie: «Gdzie jesteś Adamie?»” – powiedział ks. Neuhaus.
Papież zaprosił prezydentów Izraela i Palestyny na modlitwę o pokój w Watykanie. Swą nieoczekiwaną propozycję złożył w rozważaniu po modlitwie „Regina caeli” po koniec Mszy św. na placu Żłóbka w Betlejem.
- W miejscu, gdzie narodził się Książę Pokoju, pragnę wystosować zaproszenia do Pana Prezydenta Mahmuda Abbasa i do Pana Prezydenta Szimona Peresa do wzniesienia wraz ze mną modlitwy proszącej Boga o dar pokoju. Oferuję mój dom w Watykanie, aby gościł to modlitewne spotkanie - powiedział Ojciec Święty.
Papież Franciszek przed śmiercią wydał dyspozycję, by pochowano go w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. To było szczególnie ważne miejsce, które odwiedzał zawsze przed ważnymi wydarzeniami swego pontyfikatu oraz każdą podróżą zagraniczną i po jej zakończeniu. Franciszek uprościł też obrzęd pochówku.
W jednym z wywiadów ponad rok temu papież wyjawił, że ma już przygotowany dla siebie grób w bazylice Santa Maria Maggiore, którą w ciągu prawie 12 lat pontyfikatu odwiedził ją ponad 120 razy. Bywał tam często również przed wyborem.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.