Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: odbyła się 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

– Fundamentem formacji jest prawda o Zmartwychwstaniu i modlitwa – przypomniał członkom Klubów Inteligencji Katolickiej ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i kapelan częstochowskiego KIK-u, który przewodniczył 18 listopada Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z okazji 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasną Górę przybyli przedstawiciele KIK-ów ze Szczecina, z Wrocławia, Torunia, Opola, Katowic, Zabrza, Poznania, Myślenic i Częstochowy.

Na początku homilii ks. Frukacz zacytował słowa św. Augustyna, który w swoich „Wyznaniach” zwrócił się do Boga: „Twoje księgi mnie wychowały”. – Bóg przez swoje słowo ciągle nas wychowuje. Aby odpowiedzieć życiem na pytanie Jezusa, „czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”, musimy poddać się temu Bożemu wychowaniu – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W Księdze Mądrości, w medytacji o nocy paschalnej, odnajdujemy prawdę, o której pisał w swoich notatkach osobistych św. Jan Paweł II, że chrześcijanin żyje tajemnicą paschalną. Żyjemy i pracujemy po to, aby kiedyś zmartwychwstać. W pierwszym czytaniu znajdujemy opis paschalnej nocy, podczas której Bóg wyprowadził lud z niewoli egipskiej i przeprowadził przez Morze Czerwone. Takich przejść w dziejach naszego narodu było wiele – wyjaśnił ks. Frukacz.

– Bardzo ważna jest noc paschalna w wychowaniu człowieka dzisiaj – dodał redaktor „Niedzieli”.

Kapłan przypomniał, że w Biblii Aramejskiej jest poemat o czterech nocach paschalnych w dziejach świata. – Pierwsza noc to stworzenie świata, druga to objawienie się Boga Abrahamowi i ofiara z syna Izaaka, trzecia to nocy wyjścia z niewoli egipskiej, czwarta to noc przyjścia Mesjasza – podkreślił.

@JasnaGoraNews

Reklama

Wskazał, że pierwszym fundamentem formacji członków Klubu Inteligencji Katolickiej to życie prawdą o zmartwychwstaniu, a drugim fundamentem jest modlitwa. – Jezus sam wielokrotnie na kartach Ewangelii daje nam przykład modlitwy, sam udaje się na modlitwę nocną w samotności. Dlatego modlitwa nie powinna być traktowana jedynie jako obowiązek, to powinien być wyraz naszej miłości do Boga. To ma być miłość nieustająca, nawet taka, która naprzykrza się Bogu – kontynuował.

– Trzeba nosić w sobie pragnienie Boga. Tak jak uczył się Augustyn: „Twoje pragnienie jest twoją modlitwą” – zachęcił.

Redaktor „Niedzieli” zacytował również myśli Ojców Pustyni. – Starcy mówili: „Modlitwa jest zwierciadłem mnicha”. Modlitwa powinna być zwierciadłem chrześcijanina. W tym zwierciadle powinniśmy przyglądać się naszemu życiu. Znajdujemy u Ojców Pustyni jeszcze inną myśl: Starzec powiedział: „Jeśli mnich modli się tylko wtedy, gdy staje do modlitwy, to nigdy się nie modli”. Modlitwa to stałe pragnienie Boga – podkreślił.

Kapłan zacytował również słowa Benedykta XVI, że „modlitwa jest językiem nadziei”. – Często nadziei szukamy w świecie, a trzeba wrócić do serca, gdzie znajdziemy Boga. Mamy tak żyć jak św. Paweł, pustelnik, o którym napisał św. Hieronim, że „zachował na sobie szatę Chrystusa” – przypomniał.

– Człowiek to istota, która się modli, ale takiej definicji człowieka nie znajdziemy w książkach do socjologii – podsumował kapelan częstochowskiego KIK-u.

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie grupy KIK-ów pomodliły się i złożyły kwiaty.

@JasnaGoraNews

Następnie w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady. Ks. Mariusz Frukacz podjął refleksję nt. „Synod biskupów. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. 

Reklama

– Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Pojęcie Kościół synodalny nie jest przymiotem Kościoła wpisanym do Credo. W pojęciu Kościoła synodalnego chodzi bardzo o praktykę duszpasterską Kościoła – wyjaśnił.

Prelegent zacytował również słowa abp. Stanisława Gądeckiego: „Uzasadnione staje się pytanie o relację między Kościołem katolickim a tak rozumianym Kościołem synodalnym: czy w tej propozycji reformy mamy do czynienia z ciągłością czy zerwaniem?”. 

– Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne. Nie może w różnych krajach być wypowiadane w odmienny sposób, dlatego że od tego zależy powszechność Kościoła – cytował abp. Gądeckiego.

Prelegent zaznaczył, że niektóre tematy synodalne dotyczyły kwestii takich jak: synodalność Kościoła, kolonizacja ideologiczna, rzekoma niewystarczalność antropologii biblijnej, rola pasterza w Kościele, celibat kapłański, święcenia kobiet, synodalność, demokracja, gender i LGBT+. – Niektórzy traktują teorię gender jako świecką formę prawdy objawionej. A w rzeczywistości teorie kulturowo skonstruowanego gender i płynności płci stoją w jawnej sprzeczności z Objawieniem – powiedział za abp. Gądeckim.

Reklama

Ks. Frukacz zaznaczył, że również świecki delegat na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka podkreślił, że jego zdaniem, synteza końcowa z sesji rzymskiej synodu jest złożona i odzwierciedla wiele napięć. – Na synodzie było widać różnice w sposobach rozpoznawania i rozwiązywania problemów, jednak oczekiwania Kościołów z Europy Zachodniej mają się nijak do potrzeb Kościołów w innych częściach świata, takich jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa – cytował prof. Bańkę.

Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że 43-stronicowy dokument pt. „Kościół synodalny na drodze misyjnej” został przekazany wszystkim uczestnikom pierwszego etapu synodalnego i właśnie on ma się stać przedmiotem refleksji każdej konferencji episkopatów świata.

Następnie Anna Dorota Władyczka i dr Antoni Winiarski poprowadzili warsztat wokalno-akustyczny, którego hasłem były słowa: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. 

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa. Teksty rozważań przygotował Andrzej Bering z KIK-u szczecińskiego.

@JasnaGoraNews

Kluby Inteligencji Katolickiej to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi powołały w 1989 r. "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i we Wrocławiu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie nauczania społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym i kulturalnym.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK i Ireny Makłowicz, pierwszego prezesa częstochowskiego KIK. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.

2023-11-18 20:30

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 41. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rzemiosło

Adobe Stock

O Boże błogosławieństwo w codziennej pracy, solidarność w działaniu w niełatwym dla gospodarki czasie modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce. W tym roku stała się też organizatorem jasnogórskiej pielgrzymki.

Abp Skworc w homilii zachęcał, by rzemieślnicy byli wciąż dla młodych pokoleń świadkami solidności, wartości ludzkiej pracy jako drogi duchowego rozwoju. Podkreślił odpowiedzialność rzemieślników i przedsiębiorców za dobro zatrudnianych osób i ich rodzin, odpowiedzialność gospodarczą w płaszczyźnie innowacyjności i rozwagi ekologicznej. Zauważył, że odpowiedzialność ekologiczna jest dziś szczególnym wezwaniem dla człowieka i świata, bo dzieła stworzenia nie można tylko konsumować i eksploatować, nie licząc się z jego prawami i obowiązkiem przekazania „tego wspólnego domu następnym pokoleniom”.
CZYTAJ DALEJ

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

[ TEMATY ]

Wielki Post

ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK

Podhale

GDK

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Marianin ks. Marek Kordaszewski z parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli, wspominając początki GDK na jej terenie, wskazał, że „na początku było sceptycznie”, bo z pewnością „łatwiej jest uczestniczyć w drodze krzyżowej, będąc w kościele w ławce”. Przekonywał jednak, że „warto zaryzykować”. Tak trzy lata temu odbyła się pierwsza GDK na Wielki Kopieniec z udziałem ok. 20 osób. Z każdym rokiem przybywa pątników. W roku 2024 uczestniczyło 29, a w tym roku 2025 uczestniczyło 49 osób. „Każdy szedł indywidualnie, w tempie jakim chciał, miał tekst do rozważania lub wsłuchiwał się w audio, które były przekazane z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) ogólnopolskiej” - opowiedział ks. Marek.
CZYTAJ DALEJ

USA: przywódcy chrześcijańscy żądają od Rosji oddania prawie 20 tysięcy wykradzionych dzieci ukraińskich

2025-04-11 19:28

[ TEMATY ]

Ukraina

przywódcy chrześcijańscy

wykradzione dzieci

PAP/EPA

Ambasada USA w Moskwie

Ambasada USA w Moskwie

Koalicja amerykańskich organizacji chrześcijańskich poprosiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju prawie 20 tysięcy dzieci ukraińskich, wywiezionych stamtąd od wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Prośbę tę zawiera list otwarty, podpisany przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich różnych wyznań i poglądów politycznych.

Dokument ten zwraca uwagę, że dzieci ukraińskie w wieku od 4 miesięcy do 17 lat doświadczyły reedukacji politycznej, przymusowej rusyfikacji, przeszły szkolenie wojskowe, zaznały przemocy fizycznej oraz pozbawiono je podstawowej troski. Niektóre z nich przekazano rodzinom rosyjskim, zmieniono im świadectwa urodzenia, żeby zatrzeć ich tożsamość ukraińską.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję