Reklama

Dekanaty grudziądzkie

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja jednoczy nas z Bogiem

Od października ustalony został nowy porządek nabożeństw ku czci Matki Bożej Łaskawej, opiekunki Grudziądza. W środy, o godz. 17.30 - odsłonięcie obrazu, od godz. 17.30 do 18.00 na przemian: w pierwszą i trzecią środę miesiąca Różaniec fatimski, a w drugą i czwartą środę miesiąca katecheza dla dorosłych. O godz. 18.00 - Nowenna do Matki Bożej Łaskawej - Nieustającej Pomocy, po niej Msza św. i uroczyste zasłonięcie obrazu. W soboty odsłonięcie obrazu o godz. 8.00, Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Msza św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej i zasłonięcie obrazu. W każdą niedzielę przed Sumą parafialną o godz. 10.15 nastąpi odsłonięcie obrazu. Podczas Sumy odmówimy akt ofiarowania się Matce Bożej Łaskawej i obraz zostanie zasłonięty. Liczne grupy modlitewne trwają codziennie przed obrazem Matki Bożej na modlitwie różańcowej.

Zenon Zaremba

Święto w parafii

Tradycyjnie już po raz szósty 13 października parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu przeżywała procesję fatimską ulicami naszego osied-la i parafii. W tym roku była to doniosła uroczystość, ponieważ przypadała ona w Dniu Papieskim. Procesję poprzedziła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Piotra Neumana. W koncelebrze uczestniczył dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, ks. Marek Borzyszkowski, który sprawował Eucharystię we wszystkich intencjach Ojca Świętego. Oprawę liturgiczną zapewnili członkowie Odnowy w Duchu Świętym. Przygotowano również dary, a wspólnota Odnowy w Duchu Świętym złożyła "złotą" różę - dar dla Matki Bożej oraz Biblię - księgę Słowa Bożego. Swój dar złożyli również uczestnicy ostatniej parafialnej pielgrzymki szlakiem tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego. Pątnicy wraz z modlitwą i trudami pielgrzymowania ofiarowali 4 piękne komże. W czasie Mszy św. słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz parafii. Nawiązał do słów Ojca Świętego, który prosi nas o nieustanną modlitwę w jego intencjach, w intencjach całego Kościoła i kapłanów.
Ks. Piotr Neuman zachęcał także do modlitwy różańcem. Po zakończeniu Eucharystii uformowała się procesja. Przeszliśmy z Matką Bożą ulicami naszego osiedla. Figurę nieśli przedstawiciele wspólnot parafialnych, ministranci i kapłani. Nasze pielgrzymowanie z Maryją zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Było to świadectwo naszej wiary i miłości do Maryi - naszej Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maria Szczęsna

"Kogut" udziela się na misjach

Członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kogut" w Kurzętniku podarowali po kilka piłek dzieciom z misji z Brazylii, Papui-Nowej Gwinei, Kongo, Togo i Afganistanu. Wcześniejsze takie kontakty były już nawiązane z dziećmi z Indii, Kazachstanu, Bośni, Litwy, Madagaskaru i Argentyny. Zapał do sportu czyni uczniów z Kurzętnika radosnymi w Bogu, myślą więc o dzieciach biedniejszych i też pragnących rozrywki. Dzieci z Kurzętnika mają tym samym coraz więcej przyjaciół na całym świecie.

Ryszard Krzemieniecki - Prezes UKS "Kogut" Kurzętnik

Czwartkowe modlitwy o powołania w parafiach Torunia.

24 października rozpoczęły się czwartkowe modlitwy o powołania w parafiach Torunia. Mają one, z jednej strony, zebrać na wspólnej modlitwie wszystkie osoby, którym bliska jest troska o kapłanów, o osoby konsekrowane i nowe powołania. Z drugiej strony, mają rozbudzić wrażliwość na sprawę powołań wśród wiernych toruńskich parafii.
W każdy czwartkowy wieczór spotykamy się w innej parafii Torunia na wieczornej Mszy św. i adoracji. Modlitwy przygotowywane są przez wspólnotę parafialną, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, wspólnoty zakonne i parafialne koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. W programie spotkania przewidziany jest również czas na spotkanie kleryków z ministrantami.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca wszystkie osoby zainteresowane sprawą powołań oraz tych, którzy szukają swojej drogi i stoją przed podjęciem decyzji o swojej przyszłości, zapraszamy na godz. 17.00 do katedry Świętych Janów w Toruniu. Program spotkania przewiduje adorację Najświętszego Sakramentu (godz. 17.00-18.00), Mszę św. (godz. 18.00) i spotkanie połączone z konferencją i rozmową (godz. 18.45 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22).
Wszystkie informacje dotyczące działania Duszpasterstwa Powołaniowego naszej diecezji i czwartkowych modlitw o powołania w parafiach Torunia można znaleźć na stronie internetowej Diecezjalnego Dzieła Powołań: www.powolania.torun.opoka.org.pl.

Reklama

Ks. Marian Tomasz Kowalski
Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

Uroczystości religijno-patriotyczne na Barbarce

W poniedziałek 28 października na toruńskiej Barbarce odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 63. rocznicy pierwszych straceń Polaków w lasach Barbarki w 1939 r. Uroczyste obchody rozpoczęła
Msza św. w kaplicy, następnie uczestnicy udali się na cmentarz pomordowanych. Tam wysłuchali przemówienia przewodniczącego Rady Miasta Torunia Bogdana Majora, a następnie złożyli kwiaty przy pomniku oraz na mogiłach pomordowanych. Dla upamiętnienia 703-lecia Barbarki posadzono też drzewko w rejonie wzgórza Zygmunta I Starego.

xwm

Po formacji animatorów Ruchu Światło-Życie

Od 25 do 27 października w Ośrodku Ruchu Światło-Życie w Grudziądzu odbywała się pierwsza powakacyjna formacja animatorów. Tematem formacji były podstawy pedagogiki założyciela ruchu - ks. Franciszka Blachnickiego. Przez trzy dni animatorzy zapoznawali się z podstawami systemu formacyjnego Ruchu Światło-Życie i z wiodącymi kierunkami pedagogiki chrześcijańskiej. Trzy konferencje, połączone z ćwiczeniami, prezentowały kolejno personalizm pedagogiczny, system zapobiegawczy św. Jana Bosko i wychowanie harcerskie.

mtk

Miejsca bliskie Ojcu Świętemu

Pragnąc uczcić 24. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz sierpniową wizytę w kraju, parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie zorganizowała w dniach 15 i 16 października pielgrzymkę do miejsc bliskich sercu Ojca Świętego. W pierwszym dniu pielgrzymi nawiedzili Jasną Górę, gdzie przed obrazem Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św., polecając Bogu Ojca Świętego, osobiste prośby i podziękowania. Po Eucharystii udali się do Wadowic, gdzie nawiedzili kościół parafialny oraz dom Ojca Świętego. Po przeżyciach duchowych odbyła się degustacja rozsławionych przez Jana Pawła II kremówek. Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie po wspólnym przejściu dróżek pielgrzymi mieli czas na indywidualną modlitwę przed obrazem Kalwaryjskiej Pani. Drugiego dnia wiele przeżyć duchowych związanych było z nawiedzeniem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie przebywała św. Faustyna. Następnie zwiedzono katedrę na Wawelu i krakowską Starówkę. Ukoronowaniem pielgrzymki było uzyskanie relikwii św. Faustyny. Wprowadzenie ich do kościoła parafialnego odbędzie się w drugą niedzielę listopada na Sumie o godz. 9.45. Podczas pielgrzymki opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Wojciech Miszewski, który od lat związany jest z kultem Miłosierdzia Bożego, odmawiając w każdy piątek w Radiu Maryja Koronkę do Miłosierdzia Bożego, oraz ks. Dariusz Żurański, wikariusz parafii. W piątek 18 października pielgrzymi - czciciele Miłosierdzia Bożego wraz z proboszczem ks. Kazimierzem Śmigeckim brali udział w modlitwie do Miłosierdzia Bożego w Radiu Maryja oraz opowiadali o dziełach miłosierdzia w parafii.

xdż

Zaproszenie na koncert

29 listopada (w piątek), o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa można będzie posłuchać koncertu z cyklu "Muzyka dawna - Persona grata. Festiwal bez końca", w którym wystąpi Ryo Terakado (skrzypce) i Arte Dei Suonatori. Wykonają koncerty skrzypcowe: BWV 1041, BWV 1042, BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha.

1 grudnia (niedziela), o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu Muzyka dla Ciebie. Pod dyrekcją Wojciecha Mrozka wystąpi Lindsay Davidson (dudy szkockie) wraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną. Zaprezentowane zostaną tańce świata i muzyka celtycka.

Lindsay Davidson - to Szkot mieszkający w Krakowie. Jest muzykiem o niezwykłej wyobraźni muzycznej i mistrzowskich umiejętnościach. Podczas koncertów występuje zwykle w szkockim stroju ludowym. Jest pierwszym absolwentem na świecie w klasie dud szkockich na Uniwersytecie w Edynburgu. Tam też w 1996 r. uzyskał dyplom z zakresu kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. Koncertował w wielu krajach świata, zdobywał wiele nagród solowych i zespołowych. Założył własną Szkołę Gry na Dudach, która ma swoje filie i przedstawicielstwa w Szkocji, Australii i USA. Dla swoich uczniów pisze też podręczniki.

hm

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej

2024-05-09 10:40

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Potwierdziła, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Będzie też możliwość łączenia grup na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan lekcje religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z klasztoru, ale niewytłumaczalna siła wciąż przyciągała go z powrotem. Czyżby sekretem była kartka pergaminu z tajemniczym napisem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję