Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W godzinie „W” stanęli ludzie, zabiły dzwony

Modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Gloria Victis” na cmentarzu Powązkowskim były głównymi punktami obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Powązki przybyły najwyższe władze państwowe i władze stolicy. W godzinie „W”, czyli o godz. 17, w Warszawie zawyły syreny alarmowe. Wielu przechodniów zatrzymało się i stanęło na baczność, żeby minutą ciszy uczcić pamięć powstańców i ludności cywilnej, która ucierpiała w czasie powstania. Zabiły też dzwony wielu warszawskich kościołów. Po wysłuchaniu hymnu państwowego pamięć powstańców uczczono salwą honorową. Modlitwę w ich intencji poprowadził ks. prał. Henryk Kietliński, kapelan Szarych Szeregów. Podkreślił, że co roku syreny zwołują warszawiaków pod pomnik, by złożyli hołd powstańcom. - Mamy świadomość, iż ze wszystkich nekropolii na świecie rozlega się gorące wołanie: „Przechodniu, powiedz Polsce, że służyliśmy jej wiernie do końca, do ofiary z życia”. Aby ta Ojczyzna była jedna, zjednoczona, silna duchowo i moralnie - powiedział. Kapelan Szarych Szeregów modlił się za pośrednictwem błogosławionych ks. Józefa Stanka - kapelana powstańców na Czerniakowie, ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II. W modlitwie padły wezwania za Ojczyznę, za dusze walczących powstańców oraz za mieszkańców stolicy. W intencji poległych odmówiono modlitwę za zmarłych oraz „Ojcze nasz”.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Biskup Stefan Siczek odszedł do Pana

„To nie śmierć, ale miłość Cię zabrała”

W Radomiu 3 sierpnia br. odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa pomocniczego diecezji radomskiej Stefana Siczka, który zmarł 31 lipca w wieku 75 lat. Mszę św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego odprawił bp Henryk Tomasik w koncelebrze m.in. z bp. Edwardem Białogłowskim z Rzeszowa oraz 200 kapłanami. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Powiedział, że sprawdziły się słowa poety, ks. Jana Twardowskiego: „To nie śmierć, ale miłość Cię zabrała”. - Wierzymy w tę miłość potężniejszą od śmierci - podkreślił - dlatego tutaj jesteśmy. Abp Depo nawiązał do zawołania pasterskiego bp. Siczka: „Żyć Ewangelią”. - Żył do końca, dopóki Ewangelia nie stała się jego drogą przejścia - powiedział hierarcha. Przypomniał także kilka faktów z życia zmarłego księdza biskupa, m.in. to, że dwukrotnie - po śmierci bp. Jana Chrapka oraz po przeniesieniu bp. Zygmunta Zimowskiego do Watykanu - pełnił on funkcję administratora diecezji radomskiej.
Uroczystości żałobne były kontynuowane wieczorem w katedrze radomskiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak z Częstochowy, a kazanie ponownie wygłosił abp Wacław Depo. Następnego dnia - 4 sierpnia Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosił bp Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ciało bp. Stefana Siczka spoczęło w grobowcu Biskupów Radomskich na zabytkowej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Zmarła prof. Anna Sucheni-Grabowska

Była wybitnym historykiem czasów nowożytnych

W wieku 92 lat 30 lipca w Warszawie zmarła prof. Anna Sucheni-Grabowska, wybitny historyk czasów nowożytnych, członkini PAN. Była współzałożycielką Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza i wielu innych dzieł historyczno-wychowawczych i patriotycznych.
Jest autorką fundamentalnych prac na temat dziejów parlamentaryzmu I Rzeczypospolitej, takich jak: „Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504-1548”; „Monarchia ostatnich dwu Jagiellonów a ruch egzekucyjny”, „Społeczność szlachecka a państwo”, „Spory królów ze szlachtą”. „Wychowała całe pokolenia historyków, które widziały w niej swojego mistrza, zarówno jeśli chodzi o profesjonalne kompetencje, jak i głębokie osobiste zaangażowanie w działania dla Polski” - podkreślają w przekazanym KAI wspomnieniu Anna i Jan Żarynowie, którzy zaliczają się do grona uczniów prof. Sucheni-Grabowskiej.
Od sierpnia 1980 r. była aktywną działaczką NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym współtworzyła Studium Kultury Chrześcijańskiej, w sposób szczególny opiekując się nauczycielami. W latach 80. broniła nauczycieli represjonowanych przez ówczesne władze, informowała papieża Jana Pawła II o losie działaczy „Solidarności” Oświaty i Wychowania. Dzięki jej staraniom wielu historyków otrzymało stypendium naukowe Fundacji Lanckorońskich.
Walczyła o przywrócenie pamięci o św. Jadwidze Królowej. Była inicjatorką wprowadzenia do preambuły ustawy o oświacie zobowiązania o wychowaniu młodzieży w duchu chrześcijańskim i patriotycznym.
Pogrzeb prof. Anny Sucheni-Grabowskiej odbył się 2 sierpnia w Gidlach k. Radomska.

Krótko

Mitt Romney - republikański kandydat na prezydenta USA przebywał w Polsce. Spotkał się m.in. z Bronisławem Komorowskim, Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą.

Kapituła Orderu Orła Białego nie wystąpi do prezydenta o wyróżnienie tym najwyższym polskim odznaczeniem płk. Ryszarda Kuklińskiego, mimo starań wielu patriotycznych środowisk.

Wyjazdy zagraniczne posłów podczas 9 pierwszych miesięcy obecnej kadencji kosztowały prawie 1,5 mln zł. Posłowie jeździli po Europie, ale również do Maroka, Ugandy, RPA, Brazylii, Kataru i Korei Południowej.

Jeden z sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekał w sprawie nieprzyznania koncesji Telewizji Trwam, podzielił zarzuty Fundacji Lux Veritatis wobec KRRiT. To odrębne zdanie może posłużyć jako argument w potyczce prawnej przed NSA.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zajmie się zawiadomieniem przez Fundację Lux Veritatis o podejrzeniu przestępstwa w związku z decyzją KRRiT o rozłożeniu na raty opłat za koncesje dla podmiotów, którym przyznano miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Polacy zaczynają się bać kryzysu. Nie kupują samochodów i mieszkań. Nie myślą również o zmianie pracy, lecz trzymają się starej.

Emigracja przestaje być sposobem na uniknięcie sprawiedliwości. W pierwszym półroczu 2012 r. w 209 konwojach lotniczych przywieziono do kraju 726 przestępców, czyli o blisko 40 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Polska zapłaci Unii Europejskiej ponad 100 mln zł kary za niewłaściwie prowadzony projekt informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Bartoszycach bus wiozący do pracy ukraińskich imigrantów wjechał pod pociąg. 9 osób zginęło, a 1 walczy o życie. Kierowca był nietrzeźwy.

Katarzyna W. - matka Madzi z Sosnowca została przez sąd wypuszczona z aresztu. Sędziowie uznali, że nie zachodzi podejrzenie, aby mogła utrudniać śledztwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję