Reklama

Niedziela Małopolska

Tymowa

Jubileusz przyjęcia sakry biskupiej

    W kościele pw. św. Mikołaja BM w Tymowej odprawiona została Msza święta dziękczynna z okazji 10. rocznicy przyjęcia trzeciego stopnia sakramentu święceń J.E. ks. bp. Stanisława Salaterskiego, tarnowskiego sufragana.

Marek Białka

Jubilatowi składali życzenia jego rodacy- parafianie z Tymowej

Jubilatowi składali życzenia jego rodacy- parafianie z Tymowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Eucharystii przewodniczył jubilat, a wraz z nim modlili się: miejscowy proboszcz ks. Mariusz Żuczek oraz ks. Wojciech Werner - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.- Na różny sposób czas płynie. Minęło 10 lat, kiedy jeden z nas z parafii tymowskiej został zaproszony do posługi biskupa. Cieszę się, że możemy dzisiaj razem dziękować Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się dzięki temu, że mnie powołał i posłał - mówił we wprowadzeniu do Mszy świętej, ksiądz biskup Salaterski.

    Patrząc retrospektywnie na karty historii Kościoła, nie można pominąć wydarzenia jakie miało miejsce 24 stycznia 2014 roku w murach tarnowskiej katedry. W tym dniu pochodzący z Tymowej ks. prałat Stanisław Salaterski otrzymał świecenie biskupie, nazywane również trzecim stopniem sakramentu święceń. Głównym konsekratorem był Andrzej Jeż, biskup diecezjalny tarnowski, zaś współkonsekratorami - arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz Władysław Bobowski, emerytowany biskup pomocniczy tarnowski. Jako dewizę biskupią bp Stanisław przyjął słowa „Gaudium fidei prædicare” (głosić radość wiary).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Okolicznościową homilię podczas Mszy świętej jubileuszowej wygłosił ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, który przez 7 lat pełnił posługę wikariusza w parafii katedralnej w Tarnowie, której proboszczem był wówczas ks. prałat Stanisław Salaterski. W wygłoszonym słowie Bożym mówił nie tylko na temat osobowości dostojnego Jubilata, podkreślając Jego skromność i pokorę, ale nawiązał również do liturgii dnia na temat powołania.

    - Wzbudzę im proroka spośród ich braci. Takiego jak ty i włożę w jego usta moje słowa. Będzie im mówił wszystko co mu nakaże – mówił ksiądz kaznodzieja cytując fragment z Księgi Powtórzonego Prawa. A zatem prorok będzie podobny do mnie, będzie podobny do nas, będzie jednym z nas, bo właśnie na nim spoczywa ten szczególny przywilej i tak szczególna łaska, która pozwala mu być ustami samego Pana Boga, który jest znakiem Boga. Właśnie dlatego mamy radośnie śpiewać Bogu i wznosić okrzyki ku chwale opoki naszego zbawienia, że spośród nas jest ktoś – kto może być tym szczególnym znakiem Boga i Jego szczególną własnością. Jest powołany, aby mieć udział w tej misji prorockiej Chrystusa – mówił dalej były wikariusz księdza biskupa jubilata.

Reklama

    Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. biskup Stanisław Salaterski otrzymał w prezencie od miejscowych parafian figurę św. Stanisława Kostki wraz z życzeniami, po czym udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Wcześniej skierował jeszcze kilka słów podziękowań do swoich tymowskich rodaków- parafian.

- Ksiądz Stanisław, syn tej ziemi. Ten, który dzierży pastorał w swojej ręce, oraz nosi mitrę, jest naszą dumą i naszym „skarbem”. My tego na co dzień doświadczamy – mówił na zakończenie Eucharystii ks. Mariusz Żuczek, proboszcz tymowskiej parafii. A zwracając się do jubilata podkreślił: - Dajesz nam dobry przykład chrześcijańskiego życia, modlisz się za nas i wspierasz nas na różne sposoby, w tym również materialnie. Dlatego dziękuje za wszelkie dobro, jakiego doświadczamy w naszym życiu poprzez Twoją posługę

2024-01-30 14:58

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: episkopat ubolewa z powodu poparcia przez Senat wpisania aborcji do konstytucji

2024-02-29 19:57

[ TEMATY ]

aborcja

Paryż

konstytucja

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Francji (CEF) ze smutkiem przyjęła wiadomość, że senatorzy zagłosowali za przyjęciem poprawki konstytucyjnej mającej na celu zapisanie w konstytucji gwarancji swobody dostępu do aborcji, torując drogę Kongresowi, który zbierze się w najbliższy poniedziałek 4 marca - czytamy w komunikacie francuskich biskupów.

Wspomniany w komunikacie Kongres to wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i Senatu, zwoływane do Pałacu Wersalskiego w celu przeprowadzenia zmian we francuskiej konstytucji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marczak: czy znam imię mojego bliźniego?

2024-02-29 20:36

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Łódz

www.archidiecezja.lodz.pl

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

„Dzisiejsza przypowieść domaga się od nas przyjrzenia naszym relacjom z innymi, w jaki sposób traktuję drugiego człowieka”- mówił w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej bp Marek Marczak.

W ostatni czwartek miesiąca wierni archidiecezji łódzkiej pielgrzymujący do kościołów stacyjnych spotkali się na wspólnej Eucharystii w parafii MB Jasnogórskiej na Widzewie. Mszy Św. przewodniczył bp Marek Marczak, który na początku swojej homilii mówił jak ważne jest to spotkanie w Kościele Stacyjnym, aby słuchać Słowa Bożego. „To czas i miejsce, aby wsłuchać się w to co Pan Bóg do nas mówi i wcielać to w życie” - podkreślał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Trzaska: za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, tak jak żołnierza podziemia

2024-03-01 10:58

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Magdalena Kowalewska

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz
„Łupaszka”

W powojennej Polsce kapłani byli pośrednim wsparciem dla podziemia antykomunistycznego, za co często płacili więzieniem - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Tomasz Trzaska. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreśla, że duchowni szczególnie na tzw. prowincji cieszyli się dużym autorytetem i ich słowa nakłaniały miejscową ludność do wspierania „leśnych". 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe jest hołdem dla tych, którzy mimo formalnego zakończenia II wojny światowej nie zgadzali się na komunistyczne zniewolenie Polski i zaangażowali się w działalność podziemną. Dzień Pamięci ustanowił w 2011 roku Sejm, przyjmując ustawę zainicjowaną rok wcześniej przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję