Stany Zjednoczone
Atak na obrońców rodziny
Mężczyzna związany ze środowiskiem homoseksualnym otworzył 15 sierpnia ogień w siedzibie chrześcijańskiej organizacji Family Research Council (FRC) w Waszyngtonie. 28-letni Floyd Corkins II wszedł głównym wejściem do siedziby FRC i po wygłoszeniu kilku słów krytyki pod adresem tej organizacji zaczął strzelać. Kula trafiła jednego z pracowników ochrony, który zdołał z pomocą kolegów obezwładnić napastnika, mającego przy sobie również inną broń, przygotowaną do użycia. Sprawę bada policja, ale media amerykańskie ujawniają coraz więcej szczegółów. Według agencji Associated Press, zatrzymany mężczyzna, podejrzany o napaść, pracował od 6 miesięcy w waszyngtońskim centrum dla osób LGBT - to skrót określający mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji, a także osoby o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej.
Wielka Brytania
Bałamutne argumenty
Reklama
Jedynie 0,006 proc. z ponad 6 mln aborcji przeprowadzonych legalnie w Anglii i Walii od 1967 r. miało na celu bezpośrednie ratowanie życia matki. Takie dane ujawnił Departament Zdrowia Wielkiej Brytanii na żądanie brytyjskiego parlamentarzysty lorda Davida Altona, znanego obrońcy życia, zasiadającego obecnie w Izbie Lordów. Ze statystyk wynika, że lekarze traktują poród jako coś bardziej ryzykownego dla zdrowia kobiety niż aborcja.
Od 1967 r., kiedy to zalegalizowano aborcję na Wyspach, 143 zabiegi przerwania ciąży przeprowadzono, opierając się na prawnych wytycznych mówiących, że „przerwanie ciąży jest bezpośrednio konieczne, aby ocalić życie ciężarnej matki lub chronić ją przed poważnym uszczerbkiem na zdrowiu fizycznym lub psychicznym”. Kolejne 23 tys. 777 aborcji (0,37 proc.) - w latach 1968 - 2011 - dokonano, gdyż lekarze uznali, że kontynuowanie ciąży stanowi „ryzyko” dla życia matki „większe niż gdyby ciąża została przerwana”
Lord Alton zauważa, że dane te jednoznacznie wskazują, że w Anglii i Walii w 99,5 proc. przypadków zabija się nienarodzone dzieci, choć nie istnieje żadne ryzyko dla zdrowia matki. Przypomina też, że inne statystyki potwierdziły niedawno, iż 3 brytyjskie nastolatki mają już za sobą 24 aborcje, a niektóre kobiety dokonują ponad 8 aborcji w swoim życiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kanada
Pielgrzymka do Midland
Pod hasłem: „Radujcie się zawsze w Panu!” odbyła się 30. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Toronto do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. 650 pątników w 6 dni przeszło 150 km. Pielgrzymi dotarli do celu 12 sierpnia. W sanktuarium Męczenników dołączyli do Polonii i w liczbie 11,5 tys. osób wspólnie obchodzili doroczny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gościem uroczystości był bp Antoni Długosz z Częstochowy: - Przykład Maryi wstępującej do nieba ma nam przypomnieć o tym, że mamy szansę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a przecież, jak wiemy, każdy dobry czyn zasługuje na niebo, do którego będziemy wszyscy zmierzali - mówił. Pierwsza piesza pielgrzymka do Midland wyruszyła w 1982 r.
Ludzie
Kard. Raymond Burke
Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Raymond Burke stwierdził, że sprzecznością jest radykalne pójście za Chrystusem i równoczesne opieranie się woli Ojca Świętego. Taką opinię wyraził w związku z obradami Konferencji Zakonów Żeńskich w USA. Jego zdaniem, deklarując otwarcie na dialog, nie chce ona jednak podjąć wiążących decyzji co do stawianych jej przez Stolicę Apostolską konkretnych zarzutów związanych z poważnymi odstępstwami doktrynalnymi.
- Dla mnie sprawa jest dosyć prosta - stwierdził amerykański purpurat w wypowiedzi dla telewizji EWTN. - Siostry zakonne działają w określonych ramach wyznaczonych przez Wikariusza Chrystusa. Ponieważ ślubowały żyć jak Chrystus, w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, oznacza to, że chcą pójść za Chrystusem w ten bardzo konkretny sposób, by być źródłem inspiracji i umocnienia dla całego ludu Bożego.
Cudzysłów
Papież cierpi niekiedy z powodu zamkniętej postawy wobec jego osoby w Niemczech.
Abp Jean-Claude Perisset, nuncjusz apostolski w Niemczech
Krótko
Mohammed Mursi - prezydent Egiptu dokonał niespodziewanego kroku i odesłał na emeryturę dwóch najważniejszych dowódców egipskiej armii.
Ekonomiści wieszczą recesję w strefie euro. Produkt Krajowy Brutto 17 państw Eurolandu spadł w drugim kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wielka Brytania może wyjść z Unii Europejskiej. Stałoby się tak, gdyby Bruksela zdecydowała o jeszcze głębszej integracji dla ratowania strefy euro.
Białoruś buduje swoją pierwszą elektrownię atomową. Siłownia powstanie ok. 250 km od granicy z Polską. Zbuduje ją rosyjskie konsorcjum za rosyjski kredyt.
W Iranie ponad 300 osób straciło życie w wyniku 2 silnych trzęsień ziemi, które nawiedziły północno-zachodnie tereny państwa. Uszkodzonych zostało ponad 200 miejscowości w prowincji Azerbejdżan Wschodni.
Francuzi są niezadowoleni z prezydentury lewicowego polityka François Hollande’a. Taką opinię wyraża ponad połowa badanych. 63 proc. nie wierzy, że uda się mu spełnić wyborcze obietnice, w tym redukcję bezrobocia, które wynosi ponad 10 proc.
Szef norweskiej policji złożył dymisję. Jej powodem był opublikowany raport niezależnej komisji, w którym stwierdzono, że zamachów dokonanych w ubiegłym roku przez Andersa Behringa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya można było uniknąć.
W Portugalii obowiązuje ustawa o tzw. testamencie życia pacjenta. Nowe przepisy m.in. dopuszczają bierność lekarzy w sytuacji, gdy chory nie zgodził się na leczenie nasilające jego cierpienia. Według ustawy, każdy zdrowy psychicznie obywatel Portugalii może określić szczegóły dotyczące swojego leczenia w sytuacji, gdyby stracił świadomość, np. w następstwie wypadku.
W Syrii, ogarniętej wojną domową, ok. 2,5 mln ludzi potrzebuje pomocy - oceniła wysoka przedstawicielka ONZ Valerie Amos w Damaszku. W Syrii nadal trwają zacięte walki.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.