Reklama

Wybrali miłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

…bo Miłość to wybór. Najważniejszy ze wszystkich.

Było ich ponad tysiąc. Przyjechali z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Nie zabrakło też w tej grupie odważniejszych, którzy pokonali więcej kilometrów, by dotrzeć do celu jakim był III „Exodus Młodych” w Zwierzyńcu. Termin: 21-24 sierpnia.
Pełni radości i nadziei, ale i obaw, jak będzie w tym roku, rozbijali namioty, rozglądali się po terenie, a wszystko po to, żeby dobrze przeżyć cztery dni z Bogiem, który jest Miłością. Każdy dzień przyniósł inną łaskę. Eucharystie, pantomimy, konferencje, warsztaty, koncerty, nabożeństwa wieczorne i w tym wszystkim czas dla bliźniego. Temat „Wybieram Miłość”. Zanim jednak został w pełni wyjaśniony, młodzi exodusowicze odkrywali, jak wielkim skarbem zostali obdarowani, jak łatwo można go stracić i odnaleźć w drugim człowieku, który doświadczył tej Bożej Miłości.

Stworzeni z Miłości

„Każdy z nas jest chciany przez Boga, wybrany przez Miłość i stworzony z Miłości” (ks. Piotr Pawlukiewicz).
Sięgając do źródła, jakim była Eucharystia oraz Słowo Boże, adorując Jezusa w Najświętszym Sakramencie, uwielbiając Boga śpiewem i tańcem, od początku spotkania młodzi doświadczali łaski stworzenia. Widzieli na własne oczy, że Miłość jest ciągle w biegu. Goni każdego: dziewczynę, chłopaka, siostrę czy brata. Przychodzi nieoczekiwana. Zza zakrętu się wyłania, by pokazać, że jest. MIŁOŚĆ czerwonymi literami szyta, na długo pozostanie w sercach uczestników tegorocznego „Exodusu”. Bp Mariusz Leszczyński przypomniał każdemu, że „Ewangelia jest bezkompromisowa, jeżeli chodzi o wartość człowieczeństwa”. To sumienie orzeka o moim „ja”. Bóg chce przyjąć człowieka, chce go spotkać i liczy na dobro, jakie podejmie. „Anielsi” z Lubaczowa wyśpiewali w swoim koncercie dialog między Bogiem i człowiekiem. Nie zabrakło też hymnu tegorocznego „Exodusu Młodych”, którego są autorami. Brawami młodzi podziękowali Bogu za dar życia. Modlitwą uwielbienia z ks. Krzysztofem Kralką i zespołem „Razem za Jezusem” otworzyli się na Jego Miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zraniona Miłość

- „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej?” (Rz 8, 35a). Każdy jest poraniony przez grzech i potrzebuje Bożej Miłości. To na co dzień dostrzega br. Paweł Teperski, kapucyn z Krakowa. Na nowo przybliżył istotę sakramentu pokuty i pojednania, w którym Bóg najbardziej odkrywa swoje miłosierdzie. Za grzechem zawsze stoi demon - ojciec kłamstwa. Jedyne, co możemy zrobić, mając ratunek od Boga w postaci 10 przykazań, zdemaskować zło. Zaufać i Bogu powierzyć swoje życie. Spowiedź daje siłę do walki z szatanem i przywraca pokój. I to wszystko za darmo - zaznaczył br. Teperski.
Nie cudzołóż! Poczekaj! „Seks jest zbyt fajny, żeby uprawiać go przed ślubem”. Wartość czystości przedmałżeńskiej przybliżył Sylwester Laskowski, doświadczony w temacie mąż i ojciec. Przypomniał, że czekać jest dobrze. To sprzyja temu, by wygrać Miłość. Odpowiedzią na Nią był przyjęty sakrament pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu.
Tego dnia na scenie wystąpił zespół o tajemniczej nazwie „40 i 30 na 70” (red. 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na oślętach), który porwał młodzież „Exodusu” do radosnego tańca. W „Piosence o miłości” muzycy zaśpiewali: Mówiłaś: ja mam czas, nie umieram. Życie jest super, gdy coś dzieje się. Gdy jesteś sam, długo sam, to już nie wierzysz, że jest gdzieś Ktoś, kto naprawdę kocha Cię. A Bóg Cię kocha, kocha, kocha, kocha. Nieprzytomnie. Potwierdzeniem tego było Nabożeństwo Słowa przygotowane przez kleryków i diakonów Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. - Słowo Boże dociera do każdego. Daje wiarę, nadzieję i miłość. Dlatego ważne było osobiste przyjęcie Go do swojego życia. Pan Bóg chce nawiązać przyjaźń z człowiekiem i jako pierwszy do niego wychodzi - podkreślił kl. Daniel z parafii Rachanie, który uczestniczył w wieczornym nabożeństwie.

Reklama

Wybieram Miłość

„Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” (Ga 2, 20).
Tą, która wybrała Miłość i w obronie czystości oddała życie, była bł. Karolina Kózkówna. Patronka Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jej relikwie były obecne podczas spotkania w namiocie adoracji Najświętszego Sakramentu.
I oni… „Luxtorpeda”. To na nich czekało wielu. Wielu przyjechało na „Exodus” tylko dla nich. Na miejscu ciekawscy zobaczyli prawdziwą eksplozję radości wiary. „Luxy” zaśpiewali „Gimli”, „Autystyczny”, „Wilki dwa” i inne piosenki. Przez półtorej godziny chłopaki dawali z siebie wszystko, a swoją energią zarazili publiczność, która stanowiła wokalnie dodatkowego członka zespołu.
Zakończeniem dnia było nabożeństwo zorganizowane przy kościele „na wodzie”, gdzie młodzież świadomie mogła wybrać Chrystusa na swoją Miłość. Podczas modlitwy, ks. Jarosław Kędra przypomniał: - Jezus Chrystus oddał życie za nas, bo nas kocha. Umarł na krzyżu, bo nas kocha i kochał będzie zawsze. Pieczęcią wyboru Chrystusowej Miłości stało się osobiste błogosławieństwo każdego uczestnika i krzyż, który otrzymali po jego udzieleniu. Zawieszony na szyi będzie im przypominał, że ma być w centrum ich życia. Radośni wiarą, umocnieni nadzieją, wybrali Miłość!

PS.

Świadkowie Miłości „podobni” do ołówka
Eucharystia to, jak powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz, silnik do życia. By dalej był sprawny, uczestnicy III „Exodusu Młodych” w Zwierzyńcu zakończyli spotkanie wspólną modlitwą w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.
- Jestem przekonany, że to, co w was jest, Chrystus zauważa, pozwala wam wzrastać i dzielić się tym darem z każdym spotkanym człowiekiem - przekonywał młodych w homilii ordynariusz zamojsko-lubaczowski bp Marian Rojek.
Na przykładzie ołówka Biskup podał cztery zasady życia duchowego człowieka, by być szczęśliwym i nie przegrać swojego życia:
1. grafit - środek, pamiętaj o tym, że to, co dla ciebie jest najważniejsze, jest w środku, a to, co na zewnątrz, jest drugorzędne. Trzeba patrzeć na serce! Pomocą w poszukiwaniu były konferencje, adoracje i modlitwy.
2. ślad - pamiętaj o tym, że zawsze, kiedy piszesz, zostawiasz po sobie ślad, cokolwiek czynisz, mówisz i jakkolwiek żyjesz. Twój ślad (słowo, czyn, zachowanie) jest punktem odniesienia dla drugiego człowieka.
3. ręka - pamiętaj o tym, że ten, kto tobą pisze, trzyma cię w dłoni i On właściwie kieruje, zapisuje litery. A jak ja poddaję się Bożej dłoni, temu wpływowi Jego myśli i pragnienia?
4. temperówka - jak zapisujesz, to się zużywasz. Ołówek trzeba włożyć do temperówki i skrócić. Po to, żeby wydobyć jego środek. To jest korygowanie swojego życia. Rachunek sumienia. Poprawa. To wyostrzanie spojrzenia na moje życie. Szukanie przyjaciela, któremu zależy na moim szczęściu. Pan Bóg obcina nas po to, żeby wydobyć z nas świętość. Pokazać na nowo, że nas kocha.

Reklama

Więcej o tych, którzy zaświadczyli o Bożej Miłości i Ją wybrali, na stronie: www.exodusmlodych.pl.

* * *

PAMIĘTAJ!

„To jest ten moment to jest ten czas
Możesz wykonać jeden strzał
Więc zamiast serce ranić na start
Wybieram miłość, wybieram miłość, wybieram miłość,
Wybieram miłość na start, co dzień i po stokroć ja
Wybieram miłość, wybieram miłość, wybieram miłość!
(sł./muz. „Anielsi” - Hymn spotkania „Exodusu Młodych” 2012)

* * *

MOJE ŚWIADECTWO

O „Exodusie Młodych” dowiedziałam się od znajomej i bardzo jestem jej wdzięczna za tę informację, gdyż dzięki niej przeżyłam 4 dni kończących się wakacji we wspaniałej atmosferze, radości i na modlitwie.
Najbardziej podobały mi się koncerty, warsztaty prowadzone przez Sylwestra Laskowskiego o czystości przedmałżeńskiej, konferencje wygłaszane przez prawdziwych profesjonalistów oraz rachunek sumienia, w którym pomógł nam br. Paweł Teperski. W czasie spowiedzi, to do niego ustawiała się największa kolejka. W ogóle sakrament pokuty wyglądał tu całkiem inaczej. Nie było to tradycyjne wyznanie swoich grzechów przy konfesjonale. To był dialog pomiędzy spowiadającym się a księdzem, zaś w powietrzu czuć było obecność Najwyższego.
Serdecznie zapraszam Was - wszystkich młodych i poszukujących Boga, a także tych, którzy już żyją z Nim w wielkiej przyjaźni - na IV „Exodus Młodych”. Mam nadzieję, że takowy odbędzie się za rok i przybędzie nas jeszcze więcej. Jeśli Pan Bóg ofiaruje mi kolejny rok życia, spotkamy się w Zwierzyńcu.
Do zobaczenia!
Dorota Dec

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję