Reklama

Jasna Góra

Nabożeństwo „Gorzkich Żali” - modlitwa poruszająca serca

Trwamy w okresie Wielkiego Postu, w owocnym przeżywaniu tego czasu pomagają nam nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy „Gorzkich Żali”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorzkie żale, to znane i popularne w Polsce nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Jego struktura opiera się na dawnej Jutrzni.

Nabożeństwo Gorzkich żali na Jasnej Górze odprawiane będzie w każdą niedzielę Wielkiego Postu w bazylice, pierwsze odbędzie się 18 lutego. Kazanie pasyjne wygłosi podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To przede wszystkim nabożeństwo ludowe. Ta modlitwa wyróżnia się tym, że rozważamy Mękę Pańską w śpiewie. Melodie są bardzo piękne, ten śpiew sprawia, że Gorzkie Żale cieszą się wielką frekwencją wiernych. W tych pieśniach akcent położony jest na Chrystusa, który cierpiał, zajmujemy się w tej modlitwie Nim, a nie sobą – przypomina o. Marcin Ciechanowski.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części poprzedzonych pobudką. Każda część składa się z: Intencji, Hymnu, Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Śpiewa się je na zmianę, w następujące po sobie niedziele, wraz z głoszonym kazaniem pasyjnym.

Zawsze staram się uczestniczyć w Gorzkich żalach - mówi Joanna Ratajczyk z Mrągowa.

Reklama

- Ta modlitwa jest wzruszająca, Gorzkie żale pojawiają się w nas, modlitwa ta może poruszyć serca, może przywołać podobne do tych odczuć, które miały płaczące niewiasty na drodze krzyżowej. Niezwykłe jest też to, że Gorzkie żale to wyłącznie polska tradycja. Słowa i muzyka zostały napisane przez Polaków, co świadczy o tym, jaka jest nasza wiara, nasza kultura chrześcijańska dodaje Joanna.

W tej pasyjnej modlitwie od wielu już lat jest rozmiłowana pani Grażyna z Częstochowy, jak mówi – ta modlitwa, jest dla mnie skarbem i umocnieniem duchowym.

- Rozważanie cierpienia Matki Bożej Bolesnej, jest też płaczem nad nami, nad naszymi grzechami. W tegorocznej modlitwie będę szczególnie polecała Maryi naszą ojczyznę, bo jej losy leżą mi na sercu – podkreśliła pani Grażyna.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice. Nabożeństwo drogi krzyżowej będzie miało miejsce w każdy piątek o godz. 17.45 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00 w Kaplicy św. Józefa na Halach. Przez cały okres Wielkiego Postu, w piątki o godz. 9.00, w Kaplicy Matki Bożej, przy bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się słynący łaskami krzyż z figurą Chrystusa, będzie także odprawiana Msza święta.

Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

2024-02-15 20:10

Oceń: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Staropolskie Gorzkie żale

Kultura i religijność polska otrzymały wielki dar literacki, pasyjną modlitwę śpiewaną, która wyrosła z polskiej tradycji Wielkiego Postu.

Na początku XVIII wieku powstały Gorzkie żale. Jest to dzieło szczególne – tekst pasyjny, uczuciowy i racjonalny, przeznaczony dla prostego ludu, ale o wielkich walorach artystycznych, składający się z dziesięciu utworów. Tę niewielką książeczkę wydano w 1707 r. i to od tego momentu Polacy śpiewają Gorzkie żale. Od pierwszego ukazania się tych pieśni do chwili obecnej mamy setki wydań z tymi przejmującymi śpiewami, a wielu z nas wiążą się z nimi najbardziej czułe, delikatne wspomnienia. Wszyscy, nawet ci, którzy rzadko uczestniczą w tym wielkopostnym nabożeństwie, wzruszają się jego poetycką i religijną głębią. Jest nam ono bliskie przez gorycz cierpienia i bólu Jezusa, Boga i Człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża od powołań

Niedziela Plus 22/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

O. Szczepan Hebda CSsR

Tuchów k. Tarnowa to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od 500 lat czczony jest tutaj łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej – Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych – którym opiekują się redemptoryści.

W Tygodniu Modlitw o Powołania przybywają do Matki Bożej Tuchowskiej liczne pielgrzymki z prośbą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV podkreśla aktualność ekologicznej encykliki Franciszka

Niech encyklika Laudato si’ nadal nas inspiruje, a ekologia integralna niech będzie coraz częściej wybieraną i wspólnie podzielaną drogą, którą należy podążać - pisze Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Jest ono zatytułowane „Ziarna pokoju i nadziei”.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO LEONA XIV
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję