Uroczystości zgromadziły parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, władze państwowe na czele z wojewodą Bożentyną Pałką-Korubą, władze samorządowe z wójtem gminy Szczepanem Skorupskim i Radą Gminy, żołnierzy Armii Krakowej, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, poczet Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, szkół, strażaków, społeczność szkoły, mieszkańców i absolwentów, przedstawicieli i prezesów kieleckich stowarzyszeń patriotycznych.
Ceremoniał poświęcenia sztandaru poprzedziło odczytania aktu nadania szkole imienia Armii Krajowej. We wprowadzeniu absolwent szkoły Marek Jończyk z Biura Edukacji Publicznej Kieleckiej Delegatury IPN zaznaczył, że choć szkoła ma 50 lat, to tradycje oświaty w Kajetanowie sięgają czasów międzywojennych. Pierwsza szkoła w prywatnym domu działała już w 1927 r., a potem kolejna w 1937 r. - spalona po wybuchu wojny przez Niemców, w czasie bitwy kajetanowskiej w dniach 6-7 września. Przybliżył historię AK, najważniejsze ugrupowania partyzanckie działające na terenie Gór Świętokrzyskich oraz ich dowódców, wśród nich: Piwnika „Ponurego” i Daszyńskiego „Nurta”, Sołtysiaka „Barabasza” i Hedę „Szarego”. Przypomniał także tragiczne losy żołnierzy, którym komuniści odebrali na długie lata cześć i honor, skrytobójczo mordowali kierownictwo i dowódców. - Chyba tylko Opatrznością możemy tłumaczyć fakt, że ta placówka nie miała patrona przez lat 50, a teraz może przyjąć to zaszczytne imię - powiedział. Podkreślał, że ideały AK zawarte w haśle:„ Bóg, Honor, Ojczyzna” niosą za sobą uniwersalne i najważniejsze wartości, aktualne również dziś.
Poświęcony przez proboszcza parafii Wiśniówka ks. Struzika sztandar został przekazany dyrektor Stanisławie Skowerze, a następnie uczniom. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, Henryk Milcarz - fundator sztandaru i prezes „Wodociągów Kieleckich”, kpt. Zbigniew Mielczarek - prezes Zarządu Okręgu ŚZŻ AK w Kielcach. Sztandar na rewersie w kolorze biało-czerwonym ma orła srebrno-złotego w koronie, na awersie w kolorze chabru widnieje mapa Polski, a na niej kontur woj. świętokrzyskiego z symbolami - krzyżem benedyktynów łysogórskich i jodłą świętokrzyską oraz znakiem AK. Dookoła widnieje napis „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”.
Eucharystię w intencji pracowników, budowniczych, uczniów szkoły oraz żołnierzy AK sprawował ks. Leszek Struzik w koncelebrze z ks. Jackiem Kopciem - kapelanem 4. PP Legionów AK, dyrektorem ZSK im. Św. Stanisława Kostki oraz ks. Przemysław Moćko - absolwentem szkoły. Oprawę liturgii uświetnił chór „Żołnierskie Echa”.
W holu szkoły została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci AK, przed którą uczniowie, delegacje władz samorządowych, parlamentarzyści i kombatanci złożyli kwiaty.
Zebrani goście, wojewoda, wójt gminy Zagnańsk gratulowali uczniom wyboru Patrona. Senator PiS Krzysztof Słoń odniósł się do historii tej okolicy i niepodległościowych tradycji sięgających powstania styczniowego w 1863 r. „Dziś zostało zasiane ziarno historii i wierzę, widząc to młode pokolenie, że trafiło na dobry grunt” - mówił.
Poseł PiS Krzysztof Lipiec podkreślał: „Macie pięknego Patrona, ja nie miałem tyle szczęścia co wy, ja się dziś wstydzę swojego patrona”. Świętokrzyska Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł zaznaczyła, że imię AK to wielki honor i ogromna odpowiedzialność i obowiązek. Żołnierze 4. PP Legionów AK z kpt. Pelagią Barwicką przekazali szkole wizerunek Matki Bożej Akowskiej i specjalny okolicznościowy list, w którym wyrażają wdzięczność szkole, że przyjęła imię AK, stając się depozytariuszem pamięci o bohaterskich żołnierzach.
Dyr. Skowera wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy wspierali szkołę w przygotowaniach do uroczystości, uhonorowała ich symbolicznymi nagrodami „Przyjaciel szkoły”.
Na zakończenie dzieci i młodzież pokazały program artystyczny dedykowany żołnierzom AK, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek M. Mostowik, J. Kołodziejczyk, A. Pawlik, ze scenografią E. Wolder. Poezją i partyzanckimi pieśniami uczniowie przenieśli obecnych w czasy, kiedy Polacy stanęli w obliczu dwóch największych zbrodniczych systemów totalitarnych - hitlerowskiego i stalinowskiego. Przywołali koszmar okupacji, strach i cierpienia bezbronnych milionów istnień, które w łagrach sowieckich, gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych, egzekucjach traciły życie. Ukazali sens bohaterskiej walki i heroiczny wysiłek ponad 380 tys. żołnierzy Armii Krajowej - największej podziemnej armii w okupowanej Europie, żołnierzy, którzy „nieśli swe życie w ofierze”, przelewając krew za Ojczyznę „bez odznak, mundurów, bez orłów i gwiazd”.
Kolejne utwory K.K. Baczyńskiego, Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”, przerywały brawa kombatantów i gości, którzy nie kryli wzruszenia i łez, śpiewając razem z uczniami partyzanckie pieśni. Akademię zakończył symboliczny w swej wymowie akcent - dzieci niosące biało-czerwone balony wypuściły z klatek kilkadziesiąt gołąbków pokoju. W uznaniu uczniowie zostali zaproszeni na uroczystości z okazji rocznicy ustanowienia Polskiego Państwa Podziemnego do katedry na 30 września, gdzie zaprezentują program dla kielczan.
W szkole goście odwiedzili dwie wystawy. Pierwsza - udostępniona przez Kielecką Delegaturę IPN za pośrednictwem M. Jończyka, poświęcona była Akcji „Burza” w 1944. Na dwudziestu planszach krok po kroku można było prześledzić przebieg zbrojnej operacji AK w okupowanym kraju, uwzględniając wątki dotyczące ziemi kieleckiej. Druga wystawa dokumentowała 50 lat istnienia szkoły - absolwentom, jak i emerytowanym nauczycielom dostarczyła moc wspomnień. Przed szkołą można było skosztować potraw i ciast przygotowanych przez rodziców, a także kupić cegiełkę na pomoc szkole i nabyć „Księgę Pamiątkową szkoły w Kajetanowie 1962-2012” pod red. J. Kołodziejczyk i A. Lewandowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu