Sekretarz generalny estońskiego ministerstwa obrony Kusti Salm powiedział podczas ceremonii wręczenia medali w bazie lotniczej Amari, że "kruche środowisko bezpieczeństwa wymaga ciągłego wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO".
"Musimy kontynuować prace nad realizacją nowych planów obronnych. Oznacza to określenie niezbędnych sił, rozwój nowych zdolności i dostosowanie naszych struktur dowodzenia. Polska po raz drugi uczestniczy w natowskiej misji w regionie Morza Bałtyckiego. Dziękuję ppłk. Michałowi Zlochowi i polskim żołnierzom za profesjonalizm i zaangażowanie w pomyślną realizację tej misji" - dodał Salm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kontyngent polskich lotników - w ramach trzymiesięcznej rotacji - przejął od Hiszpanów obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich na początku grudnia 2023 roku. W 2020 roku polskie wojska wzięły udział w misji po raz pierwszy, przejmując wówczas obowiązki od Czechów.
Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej siły powietrzne państw członkowskich NATO na zasadzie rotacji uczestniczą w misji monitorowania przestrzeni powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy od marca 2004 roku, kiedy kraje te przystąpiły do NATO. Misja Air Policing została przedłużona na czas nieokreślony podczas szczytu w Chicago w 2012 roku.
Reklama
Myśliwce F-16 stacjonujące w Amari są w gotowości przez całą dobę, wykonując regularnie loty szkoleniowe, a w razie potrzeby loty przechwytujące.
Teraz monitorowanie nieba nad Bałtykiem przejmą od Polaków lotnicy z Niemiec, którzy przybyli już do bazy na Łotwie, gdzie na czas remontu bazy w Amari przeniesie się misja NATO - poinformowało na platformie X estońskie wojsko.
Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)
jbw/ fit/