Reklama

Niedziela Wrocławska

Chwała Żołnierzom Niezłomnym

- To niezwykle ważne, by swoją postawą pokazywać, jak ważną rolę odegrali w naszej historii. Nie pozwalać na ich dyskredytowanie i wymazanie – mówił Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

ks. Łukasz Romańczuk

Groby ofiar terroru komunistycznego we Wrocławiu

Groby ofiar terroru komunistycznego we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrocław oddał cześć Żołnierzom Niezłomnym podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele świata politycznego, społecznego, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Wrocławia i okolicznych miejscowości. - Nie wystarczył niesprawiedliwy wyrok, bestialskie przesłuchania i morderstwo. Tych ludzi pozbawiono nawet grobów, zakazano pamięci o nich – kontynuował swoją przemowę dyrektor IPN Wrocław, podkreślając determinację rodzin pomordowanych, aby przywrócić im pamięć i cześć. Kamil Dworaczek wspominał także o podjętych pracach przy grobach niezłomnych bohaterów.

Przemysław Lazarowicz, wnuk Adama Lazarowicza ps. "Klamra", żołnierza AK mówił o ofierze jaką złożyli Żołnierze Niezłomni w walce o niepodległość Polski, a wynikało to z miłości do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Ewa Skrzywanek, dolnośląska kurator oświaty wystosowała list. Podkreśliła w nim konieczność pamięci i zaznaczyła, że we Wrocławiu pamięć o poległych za Ojczyznę, pielęgnuje się od wielu dekad: - Nasza historia i dzieje - także te trudne - powinny być przedmiotem refleksji, patriotycznej zadumy, sumiennego osądu i prac historyków. Tu we Wrocławiu wiele środowisk, osób i instytucji od wielu dekad buduje pamięć wspólnych losów i historii. Tym postawom należy się szacunek.

Reklama

Wśród przemawiających była także Anna Zalewska, europosłanka, która nawoływała do pamięci Żołnierzy Wyklętych i ubolewała nad dyskryminacją tych niezłomnych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny- Dzisiaj jesteśmy winni pamięci Żołnierzom Wyklętym – mówiła.

Z kolei Beata Kempa, europosłanka powiedziała: - Zadajemy sobie pytanie, gdzie jesteście nasi bohaterowie? Czy jesteście w pamięci tych, którzy niebawem będą mieć stery rządów Rzeczpospolitej? […] Reżim komunistyczny, w wielu miejscach wciąż obecny próbował was zabić, zalać betonem, zbezcześcić wasze groby. Na grobach naszych pomordowanych bohaterów, były groby tych, którzy byli ich oprawcami. To nasza polska młodzież razem z odpowiedzialnymi nauczycielami, ci którzy dbają o pamięć w IPN, nasi wielcy Polacy, rodziny, nie dały zapomnieć o niezłomnych – zaznaczyła europosłanka.

Po przemówieniach odbył się apel pamięci, salwa honorowa, a obecne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku.

2024-03-01 14:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

PAP: Minęło 5 lat od pożaru katedry Notre Dame, który był niewątpliwym wstrząsem dla Europy. Niebawem znów będzie można ją zwiedzać po odbudowie. Jak wspomina ksiądz biskup swoją pierwszą wizytę w tej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach to wydarzenie przygotowywane wspólnie od 24 lat przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję